Choroba Hashimoto - prawidłowa pielęgnacja skóry

Article Read Duration 2 min. czas czytania

Choroba Hashimoto, inaczej autoimmunologiczne lub przewlekłe zapalenie tarczycy, to schorzenie, któremu towarzyszy wiele różnych niepokojących objawów. Jednym z nich jest nadmierna suchość i swędzenie skóry, które możemy zauważyć przede wszystkim na łokciach, kolanach czy dłoniach. Jak radzić sobie z objawami skórnymi choroby Hashimoto? Podpowiadamy, jak powinna wyglądać prawidłowa pielęgnacja skóry w tym przypadku!

Objawy problemów z tarczycą a terapia u lekarza

Jeżeli podejrzewamy u siebie chorobę Hashimoto lub została ona już u nas stwierdzona, musimy przede wszystkim zdecydować się na jej specjalistyczne leczenie pod kontrolą endokrynologa. Leczenie polega przede wszystkim na regularnym przyjmowaniu odpowiednich leków hormonalnych, które uzupełnią braki hormonów tarczycy i doprowadzą do unormowania stężenia TSH, a tym samym przywrócenia prawidłowego funkcjonowania tarczycy i całego organizmu. Warto zaznaczyć, że podjęcie odpowiedniego leczenia jest w stanie wyeliminować większość uporczywych objawów Hashimoto, natomiast brak jakichkolwiek działań w tym kierunku może spowodować, że problem ze złym samopoczuciem oraz wyglądem naszej skóry będzie się tylko pogłębiał.

Suchość i swędzenie skóry a tarczyca

Dlaczego choroba Hashimoto odbija się nie tylko na naszym samopoczuciu, ale też wyglądzie skóry? Skóra doskonale odzwierciedla stan naszego zdrowia, bowiem jest największym organem całego organizmu, który bierze udział w procesie eliminacji. Co więcej, za zły stan naszej skóry najczęściej odpowiedzialne są właśnie zaburzenia hormonalne, które w przypadku chorej tarczycy mogą objawiać się nie tylko jako swędzenie skóry, suche łokcie, dłonie i kolana, ale też skłonność do wysypek, przedmiesiączkowy obrzęk twarzy czy trądzik.

Sucha skóra przy niedoczynności tarczycy - czym ją pielęgnować?

Przyjmowanie odpowiednich leków to podstawa w leczeniu choroby Hashimoto, jednak równie dużo uwagi należy poświęcić prawidłowej pielęgnacji, która pozwoli nam złagodzić objawy skórne tego schorzenia. W tym przypadku warto przede wszystkim zrezygnować ze stosowania sztucznych i chemicznych produktów do pielęgnacji na rzecz aptecznych preparatów - kosmetyki, które zawierają dużą ilość sztucznych barwników i konserwantów zaburzają fizjologiczną i delikatną równowagę hormonalną skóry poprzez naśladowanie działania hormonów lub blokowanie ich aktywności. Szczególnie szkodliwy dla zdrowia naszej skóry może okazać się związek o nazwie triclosan, który bardzo często występuje mydłach antybakteryjnych.

Jakie zatem kosmetyki powinny znaleźć się w naszej łazience? Przede wszystkim delikatny preparat do oczyszczania skóry bez dodatku alkoholu, mydła i detergentów, które jedynie podrażniają i przesuszają skórę, a także intensywnie nawilżający i regenerujący krem do twarzy lub balsam do ciała z apteki, np. Cicaplast Baume B5 La Roche-Posay. Takie produkty pozwolą nam skutecznie nawilżyć skórę, zredukować jej szorstkość, zmniejszyć skłonności do pękania, wzmocnić warstwę hydrolipidową naskórka, a także utrzymać na jej powierzchni prawidłową równowagę.

Pamiętajmy o tym, by przy chorobie Hashimoto aplikować grubszą warstwę kremu na mocno wysuszone łokcie, dłonie i kolana - to miejsca na naszym ciele, które są praktycznie pozbawione gruczołów łojowych i wymagają od nas na co dzień silniejszej dawki odżywienia i nawilżenia. Jeden lub dwa razy w tygodniu warto też wykonać w tym miejscu delikatnie złuszczający peeling, który usunie martwe komórki naskórka i lepiej przygotuje skórę na przyjęcie aktywnych składników balsamu do ciała.

Hashimoto - sucha skóra a dieta

Przy chorobie Hashimoto warto nie tylko skupić się na przyjmowaniu leków przepisanych przez lekarza i odbudowaniu warstwy hydrolipidowej, ale też przestrzeganiu konkretnych zasad żywienia. To poprawi nie tylko wygląd naszej sylwetki czy samopoczucie, ale przede wszystkim wpłynie bardzo korzystnie na stan skóry. Ze swojej diety warto wykluczyć wszelkie sztuczne składniki, które mogą zaburzać równowagę hormonalną organizmu, jak również gluten, laktozę czy produkty sojowe, które mogą utrudniać wchłanianie przyjmowanych przez nas środków farmakologicznych. Warto natomiast spożywać produkty bogate w selen, np. orzechy brazylijskie, które wpływają na poprawę funkcjonowania układu immunologicznego. Można też zdecydować się na przyjmowanie gotowej suplementacji z dodatkiem tego pierwiastka.

MAMY TAKŻE
COŚ NA TO

 

NASZE ZOBOWIĄZANIA
W KWESTII BEZPIECZEŃSTWA

Standardy bezpieczeństwa wykraczające poza międzynarodowe regulacje kosmetyczne

zobowiązania w kwestii bezpieczeństwa testowany alergologicznie model zbliżenie | La Roche Posay

100% DERMOKOSMETYKÓW
PRZETESTOWANYCH POD KĄTEM MINIMALIZACJI ALERGII

Pokaż więcej
Nieustannie zbieramy informację na temat doświadczeń pacjentów z naszymi produktami w celu poprawy ich formuł.
zobowiązania w kwestii bezpieczeństwa ohrona formuły | La Roche Posay

OCHRONA FORMUŁY
MIMO UPŁYWU CZASU

Pokaż więcej
Zabezpieczające opakowania, pozwalające na zastosowanie wyłącznie niezbędnych środków konserwujących, by zagwarantować niezmienną tolerancję i skuteczność.
zobowiązania w kwestii bezpieczeństwa ochrona skuteczna dawka aktywna | La Roche Posay

SKŁADNIKI
WE WŁAŚCIWYMSTĘŻENIU AKTYWNYM

Pokaż więcej
Dermokosmetyki, opracowane we współpracy z dermatologiem i toksykologiem, zawierają tylko niezbędne składniki we właściwych stężeniach.
zobowiązania w kwestii bezpieczeństwa skóra model dziecko | La Roche Posay

PRZETESTOWANE
NA SKÓRZE BARDZO WRAŻLIWEJ

Pokaż więcej
Tolerancja potwierdzona na najwrażliwszej skórze: reaktywnej, skłonnej do niedoskonałości i alergii, atopowej lub osłabionej przez leczenie antynowotworowe.