Pryszcze: wyciskać czy nie wyciskać?

Article Read Duration 7 min. czas czytania

Każdy z nas marzy o idealnej cerze. Wpływ na to mają w dużej mierze obecnie wyznaczane trendy. Niestety liczba osób, które mogą pochwalić się cerą bez jakichkolwiek niedoskonałości, w rzeczywistości jest bardzo niewielka. Jednym z najczęstszych problemów skórnych, z jakimi zmagają się zarówno kobiety, jak i mężczyźni, są wypryski na twarzy. Ich niespodziewane pojawienie się na skórze potrafi skutecznie zepsuć humor przed nadchodzącą imprezą, przyjęciem czy spotkaniem ze znajomymi. To właśnie wtedy wiele osób decyduje się na wyciskanie pryszczy. Dla wielu z nich jest to najszybszy sposób na pozbycie się niedoskonałości. Czy jest bezpieczny i powinniśmy to robić?

Czym są pryszcze?

Potocznie nazywane pryszcze to niedoskonałości skórne, które towarzyszą znacznej części osób w okresie dojrzewania, a także w wieku dorosłym. To główny objaw trądziku pospolitego (młodzieńczego), który jest przewlekłą i zapalną chorobą skóry. Ze względu na to, że są łatwe do zauważenia (mają formę czerwonych grudek lub krost wypełnionych treścią ropną), ich obecność na twarzy w znaczący sposób wpływa na samopoczucie osoby, która zmaga się z tym problemem. Pryszcze mogą być przyczyną problemów z samoakceptacją, a także negatywnie wpływać na naszą psychikę oraz kontakty z innymi ludźmi. Stąd tak duża liczba osób decyduje się na ich wyciskanie.

Skąd biorą się niedoskonałości na twarzy?

Przyczyny powstawania pryszczy na twarzy są bardzo zróżnicowane. Okazuje się bowiem, że wpływ na ich powstawanie mogą mieć różne czynniki. Zaliczamy do nich między innymi:

 • uwarunkowania genetyczne – jeśli jedno lub oboje rodziców w młodości zmagało się z trądzikiem, jest bardzo prawdopodobne, że choroba ta wystąpi również u dziecka;
 • przerost gruczołów łojowych, co bezpośrednio przekłada się na nadmierne wytwarzanie łoju (sebum);
 • zaburzenia hormonalne – stąd wypryski są tak powszechne wśród nastolatków, jednak zaburzenia hormonalne, które mogą warunkować powstawanie trądziku hormonalnego, występują także u dorosłych;
 • zaburzenia w procesie rogowacenia ujść mieszków włosowych;
 • stres;
 • różnego rodzaju zanieczyszczenia;
 • promieniowanie uv;
 • infekcje skórne;
 • niewłaściwa dieta – przede wszystkim spożywanie w nadmiernych ilościach produktów przetworzonych, zawierających duże ilości cukrów prostych, tłuszczów trans i soli;
 • nieodpowiednia pielęgnacja – korzystanie z produktów, które nadmiernie wysuszają skórę, przez co jej gruczoły zaczynają produkować jeszcze więcej sebum;
 • niektóre składniki zawarte w kosmetykach do pielęgnacji i makijażu, które posiadają właściwości komedogenne                  

wypryski na twarzy | Pryszcze: wyciskać czy nie wyciskać? - La Roche-Posay

 

Komedogenny – czyli jaki?

Komedogennymi określamy składniki, które blokują pory skóry, co zaś może przekładać się na powstawanie niedoskonałości, w tym m.in. zaskórników.

Czy wyciskanie pryszczy jest dobre?

 Karina Kowalczyk Dermokonsultantka - La Roche-Posay

“ W pogoni za piękną cerą musisz pożegnać się z wyciskaniem niedoskonałości na własną rękę. Ich kompulsywne usuwanie w niebezpiecznych częściach Twojej twarzy tzw. trójkącie śmierci (umiejscowionym między kącikami ust górnej wargi i szczytem piramidy nosa) niesie ze sobą niebezpieczeństwo dla Twojego zdrowia. Poprzez nieumiejętne wygniatanie zmian możesz doprowadzić nawet do zakrzepowego zapalenia naczyń żylnych w obrębie twarzy. 

 
Dermokonsultantka
La Roche-Posay 
Karina Kowalczyk

Tak jak wspomniano, pryszcze to zmiany skórne, które pojawiają się nie tylko u nastolatków. Mogą wystąpić u osób w każdym wieku, niezależnie od płci. Co więcej, mogą pojawić się nie tylko u osób, które na co dzień zmagają się z trądzikiem. Okresowe pojawianie się pryszczy u wielu kobiet ma miejsce np. tuż przed miesiączką.

Niezależnie od tego, jaka jest przyczyna powstawania wyprysków na brodzie i pozostałych częściach twarzy, ich obecność potrafi przysporzyć wielu zmartwień. Wiele osób właśnie ze względu na widoczne niedoskonałości czuje się źle i ma trudności z zaakceptowaniem swojego wyglądu. To właśnie jeden z powodów, dla którego takie osoby mogą zdecydować się na wyciskanie pryszczy.

Poza tym wyciskanie pryszczy na twarzy to dla wielu osób najlepszy i najszybszy sposób na to, jak szybko pozbyć się pryszczy. Z pewnością nie brakuje kobiet czy mężczyzn, którzy znaleźli się w sytuacji, gdy samodzielnie postanowili pozbyć się pryszcza właśnie poprzez jego wyciśnięcie – na przykład niedoskonałość pojawiła się przed ważną uroczystością lub wyjściem i jej samodzielne pozbycie się wydawało się najlepszym rozwiązaniem. Czy jednak rzeczywiście tak jest?

Dlaczego nie wolno wyciskać pryszczy?

Choć w sieci bez problemu znajdziemy wiele artykułów czy nawet tutoriali, które pokazują, jak pozbyć się pryszczy samodzielnie, dermatolodzy zdecydowanie odradzają przeprowadzanie tej czynności. Dlaczego nie można wyciskać pryszczy?

Znaczna część osób z pewnością znalazła się w podobnej sytuacji: zauważyliśmy na swojej twarzy pryszcz, uznając, że jego wyciśnięcie to najlepszy sposób na jego pozbycie się. Niewiele się zastanawiając, dotknęliśmy zmiany skórnej palcami, ścisnęliśmy opuszkami skórę i w przekonaniu, że skutecznie pozbyliśmy się pryszcza, wróciliśmy do swoich obowiązków. Niestety, postępując w ten sposób, jedynie narażamy swoją skórę na pogorszenie jej wyglądu.

Trądzik i wyciskanie pryszczy są ze sobą mocno powiązane. Czy kiedykolwiek jakiś czas po wyciśnięciu pryszcza zauważyłaś, że na Twojej skórze zaczęło pojawiać się więcej niedoskonałości? To właśnie jeden z efektów wyciskania pryszczy. Dlaczego tak się dzieje? Przede wszystkim jest to spowodowane tym, że dotykamy palcami swojej skóry, które nie zawsze są sterylnie czyste. Nawet jeśli wydaje się nam, że nasze dłonie nie są brudne, w kontakcie z innymi przedmiotami przenoszą się na nie ogromne ilości bakterii i drobnoustrojów, które w zetknięciu ze skórą mogą wpływać na jej stan.

Wyciskanie pryszczy – konsekwencje

Czym w takim razie grozi samodzielne wyciskanie pryszczy? Dermatolodzy od lat alarmują, że ten nieprzyjemny nawyk może mieć bardzo znaczące konsekwencje dla stanu naszej skóry, a nawet zdrowia. 

Katarzyna Szymczyk Dermokonsultantka - La Roche-Posay 

“ Samodzielne wyciskanie pryszczy to nic innego jak uszkodzenie bariery skórno-naskórkowej. Nie jest to korzystne nawet dla zdrowej skóry, a co dopiero dla objętej stanem chorobowym jakim jest trądzik. To samo dotyczy mechanicznych peelingów, których zbyt częste lub intensywne stosowanie osłabia naszą skórę. Doprowadzamy w ten sposób do zaostrzenia zmian zapalnych i nadkażeń bakteryjnych, czego konsekwencją są przebarwienia. Warto podkreślić, że dużym skupiskiem bakterii są akcesoria do makijażu, dlatego konieczna jest ich codzienna dezynfekcja. “

 

magister chemii o specjalności chemia środków bioaktywnych i kosmetyków
Dermokonsultantka
La Roche-Posay
Katarzyna Szymczyk

Wyciskanie pryszczy na brodzie, czole czy nosie zawsze powoduje, że na naszej twarzy pojawia się więcej niedoskonałości. Dzieje się tak, ponieważ wyciskając uszkadzamy ściany między innymi gruczołu łojowego i treść ropna, która się w nim znajduje, rozlewa się na okoliczne tkanki. Ponadto dotykając zmian palcami, sprawiamy, że po twarzy roznosi się bardzo duża ilość bakterii. Oprócz tego np. wyciskanie pryszczy na czole może spowodować, że nadkazimy je bakteryjnie. Kiedy wyciskamy niedoskonałość, tworzymy otwartą ranę, do wnętrza której z łatwością mogą dostać się obecne na naszej skórze bakterie i drobnoustroje.

Znaczna liczba osób, które decydują się na pozbycie się pryszcza poprzez wyciśnięcie go, robi to, ponieważ w ich przekonaniu w ten sposób pryszcz stanie się mniej widoczny. Niestety jest to błędne myślenie i z pewnością przekonała się o tym każda osoba, która kiedykolwiek sama wyciskała pryszcze. Dotykając swojej skóry i ściskając ją, sprawiamy, że staje się ona zaczerwieniona i lekko opuchnięta, przez co usuwana przez nas zmiana może się bardziej zaognić i stać jeszcze bardziej widoczną.

Samodzielne wyciskanie pryszczy lub co gorsza, wyciskanie pryszczy igłą może spowodować, że na naszej skórze powstaje niewielka rana, która może się źle goić lub nawet pozostawić po sobie blizny potrądzikowe, których pozbycie się jest niezwykle trudne.

 

Czym może grozić wyciskanie pryszczy?

Okazuje się także, że wyciskanie pryszczy może mieć bardzo poważne konsekwencje dla naszego zdrowia, a nawet życia. Może się zdarzyć, że niedoskonałość za jaką bierzemy pryszcz, w rzeczywistości jest torbielem lub czyrakiem, które powinny być usunięte przez specjalistę.

Co więcej, szczególnie niebezpieczne jest wyciskanie pryszczy na nosie w tzw. trójkącie śmierci. Jest to obszar posiadający kształt trójkąta, obejmujący skórę od kącików ust aż do szczytu nosa, do wysokości oczu. Dlaczego usuwanie niedoskonałości w tym miejscu jest szczególnie niebezpieczne? Ten obszar naszej twarzy jest bardzo silnie unaczyniony, znajdują się tam odpływy żylne, a każda, nawet najmniejsza infekcja w tym miejscu może nieść za sobą poważne konsekwencje:

 • powstania ropnia mózgu;
 • zapalenia opon mózgowych;
 • zapalenia żył;
 • zakrzepowego zapalenia żył;
 • zapalenia zatok i tkanek oczodołu.

Jak widać, nawet niewinne wyciskanie pryszczy z nosa może zakończyć się dla nas tragicznie.

Wyciskanie pryszczy u kosmetologa

Zdecydowanie bezpieczniejszym rozwiązaniem zarówno dla stanu naszej skóry i zdrowia, jest wyciskanie pryszczy u kosmetologa. Warto jednak zwrócić uwagę na to, że również w gabinetach kosmetycznych coraz częściej odchodzi się od mechanicznego usuwania pryszczy. Zamiast tego stosuje się profesjonalne zabiegi, takie jak peeling kawitacyjny lub mikrodermabrazja. Zabiegi te są bezbolesne, bezpieczne dla naszej skóry i przede wszystkim przynoszą zauważalne efekty.

Kamila Padlewska - dermokonsultantka | La Roche-Posay

Nie wolno wyciskać zmian zapalnych. Można u kosmetyczki/kosmetologa usunąć zaskórniki. Zwykle do tego są użyte specjalne zabiegi lub aparatura. To powoduje, że usuwanie zaskórników nie traumatyzuje skóry i nie nasila trądziku. Samo usuwanie zaskórników nie przyniesie długotrwałej poprawy, jeżeli nie zastosujemy odpowiednich preparatów, które zredukują proces powstawania nowych. ”

 
dr n. med. Kamila Padlewska, 
specjalista dermatolog
Oricea Gabinety Dermatologii Estetycznej i Medycyny Anti-Aging
www.oricea.com

Wyciskanie pryszczy – nałóg

Istnieją osoby, dla których ciągłe wyciskanie pryszczy jest koniecznością, a czasami wręcz przyjemnością. Obsesyjne wyciskanie pryszczy jest tak naprawdę jednostką chorobową z pogranicza dermatologii oraz psychologii i określa się je mianem trądziku neuropatycznego (tzw. trądzik z wydrapania).

Dla osób cierpiących na trądzik neuropatyczny nawet wyciskanie podskórnych pryszczy, które są niezwykle bolesne, wydaje się koniecznością. Takie zachowanie podyktowane jest przede wszystkim dużymi problemami z samoakceptacją swojego wyglądu i przekonaniem, że tylko usunięcie pryszcza pozwoli im na jego poprawę. Znaczna część takich osób spędza przed lusterkiem bardzo dużo czasu w poszukiwaniu nawet najmniejszej zmiany, którą mogłyby wycisnąć.

Jak pozbyć się pryszczy – domowe sposoby

Na szczęście istnieje wiele alternatyw na to, aby skutecznie pozbyć się pryszczy bez wyciskania ich. Tutaj w szczególności istotną rolę odgrywa odpowiednia dieta na trądzik. Warto usunąć z niej produkty zawierające bardzo duże ilości soli, tłuszczów odzwierzęcych czy cukrów. Warto również ograniczyć spożywanie alkoholu oraz nabiału. Do diety warto wprowadzić także duże ilości świeżych warzyw i owoców, które są źródłem witamin i minerałów, które również wpływają korzystnie na stan naszej skóry.

Domowe sposoby na wypryski obejmują także maseczki, które możemy przygotować samodzielnie. W walce z niedoskonałościami świetnie sprawdzi się maseczka z miodu, kurkumy, płatków owsianych czy rumianku.

 

Odpowiednia pielęgnacja cery

Nie ulega wątpliwości, że to właśnie odpowiednia pielęgnacja cery dobrana do potrzeb naszej skóry ma decydujący wpływ na to, czy uda nam się pozbyć niedoskonałości.

Effaclar żel oczyszczający - packshot

Konsekwentne i regularne oczyszczanie twarzy odgrywa bardzo ważną rolę, jeśli jesteś posiadaczem cery trądzikowej. Odpowiedni produkt pomaga w pozbyciu się zanieczyszczeń i nadmiaru sebum, które mogą prowadzić do zatkania porów. W przypadku cery trądzikowej bardzo ważne jest, aby produkt myjący wykazywał się łagodnym działaniem i nie podrażniał skóry. Jaki kosmetyk wybrać? Warto rozważyć wybór Żelu oczyszczającego do twarzy Effaclar. Produkt ten skutecznie i delikatnie oczyszcza skórę, dbając o zachowanie właściwego pH. Nie tylko pozostawia skórę czystą i odświeżoną, ale również redukuje nadmiar sebum i pomaga odblokować pory. W jego nowej formułe znalazła się Phylobioma. To składnik aktywny, który skutecznie wspiera równowagę mikrobiomu.

 

W artykule La Roche-Posay znajduje się zdjęcie produktu, którym jest tonik do cery tłustej zwężający pory
 
Po oczyszczaniu skóry warto zadbać o przywrócenie jej równowagi. Tutaj bardzo dobrze sprawdzi się tonik do cery tłustej zwężający pory również z gamy Effaclar od La Roche-Posay. Skutecznie odblokowuje pory i zmniejsza ich widoczność, oprócz tego charakteryzuje się działaniem łagodzącym dla skóry i przywraca jej odpowiednie pH.

 
Effaclar Duo+M - packshot
 
Skóra trądzikowa również potrzebuje nawilżenia. Dlatego do swojej codziennej porannej, jak i wieczornej rutyny pielęgnacyjnej warto włączyć produkt nawilżający o lekkiej konsystencji i zawierający składniki dopasowane do potrzeb takiej skóry. Warto sięgnąć po krem na wypryski i przebarwienia potrądzikowe Effaclar DUO+M. Kosmetyk ten wykazuje działanie kojące i nawilżające. Dodatkowo przeciwdziała powstawaniu niedoskonałości i przebarwień potrądzikowych.

MAMY TAKŻE
COŚ NA TO

NASZE ZOBOWIĄZANIA
W KWESTII BEZPIECZEŃSTWA

Standardy bezpieczeństwa wykraczające poza międzynarodowe regulacje kosmetyczne

zobowiązania w kwestii bezpieczeństwa testowany alergologicznie model zbliżenie | La Roche Posay

100% DERMOKOSMETYKÓW
PRZETESTOWANYCH POD KĄTEM MINIMALIZACJI ALERGII

Pokaż więcej
Nieustannie zbieramy informację na temat doświadczeń pacjentów z naszymi produktami w celu poprawy ich formuł.
zobowiązania w kwestii bezpieczeństwa ohrona formuły | La Roche Posay

OCHRONA FORMUŁY
MIMO UPŁYWU CZASU

Pokaż więcej
Zabezpieczające opakowania, pozwalające na zastosowanie wyłącznie niezbędnych środków konserwujących, by zagwarantować niezmienną tolerancję i skuteczność.
zobowiązania w kwestii bezpieczeństwa ochrona skuteczna dawka aktywna | La Roche Posay

SKŁADNIKI
WE WŁAŚCIWYMSTĘŻENIU AKTYWNYM

Pokaż więcej
Dermokosmetyki, opracowane we współpracy z dermatologiem i toksykologiem, zawierają tylko niezbędne składniki we właściwych stężeniach.
zobowiązania w kwestii bezpieczeństwa skóra model dziecko | La Roche Posay

PRZETESTOWANE
NA SKÓRZE BARDZO WRAŻLIWEJ

Pokaż więcej
Tolerancja potwierdzona na najwrażliwszej skórze: reaktywnej, skłonnej do niedoskonałości i alergii, atopowej lub osłabionej przez leczenie antynowotworowe.