Wypryski na twarzy i ciele – skąd się biorą?

Article Read Duration 7 min. czas czytania

Różnego rodzaju niedoskonałości to problem, z którym możemy spotkać się na każdym etapie naszego życia. Wypryski pojawiają się zarówno u młodych osób, jak i u tych, które dojrzałość osiągnęły już jakiś czas temu. Ponadto z niedoskonałościami borykają się zarówno kobiety, jak i mężczyźni, a same krostki występują na różnych częściach naszego ciała. Dlatego też warto poznać rodzaje wyprysków, powody ich powstawania oraz skuteczne sposoby, które pomogą nam w walce z nimi. Z tego artykułu dowiesz się, jak zapobiegać występowaniu niedoskonałości oraz co może oznaczać ich obecność w konkretnym miejscu. 


Rodzaje wyprysków – z czym najczęściej zmaga się nasza skóra?

Obecne na skórze wypryski mogą występować pod różnymi formami. Inna bywa nie tylko przyczyna ich powstawania, ale także sposób walki z nimi czy sam ich wygląd. Warto dowiedzieć się, jak rozpoznawać konkretne formy niedoskonałości: grudki, krosty, zaskórniki czy podskórne gule, dzięki czemu walka z problemem stanie się znacznie prostsza. Jakie wypryski najczęściej pojawiają się na naszej twarzy oraz obszarze całego ciała?

Zaskórniki możemy podzielić na otwarte oraz zamknięte. Z tym rodzajem niedoskonałości zmaga lub zmagał się praktycznie każdy. Czasami takie wypryski na nosie, czole czy brodzie pojawiają się nagle, a następnie równie szybko znikają. Ma to związek z chwilowymi zaburzeniami funkcjonowania naszej skóry. 

Jeżeli chcemy nauczyć się rozróżniać zaskórniki otwarte od zamkniętych, to powinniśmy przyjrzeć się obecnej zmianie z bliska. Jeżeli ma ona czarne zakończenie, nie znajduje się głęboko pod skórą i nie zmieniła się w bolącą krostkę, to mamy do czynienia z wariantem otwartym. Tymczasem zaskórniki zamknięte to niewielki, biały wyprysk znajdujący się pod skórą. 

A co z eliminacją tych zmian? Zaskórniki otwarte to wypryski, które usuwa się najłatwiej. Czasami korzysta się tutaj z mechanicznego sposobu, jednak nie poleca się wykonywać go samodzielnie w domu. Zmian skórnych nie wyciskamy, jeżeli nie wiemy, czy powinny być usuwane w ten sposób oraz gdy nie potrafimy zrobić tego w poprawny sposób. Pomocne będą natomiast właściwe kosmetyki pielęgnacyjne. To samo tyczy się zaskórników zamkniętych. 

Podskórne gule to rodzaj niedoskonałości, który może przybierać różne rozmiary oraz kolory. Takie gule znajdują się pod zewnętrzną warstwą naskórka. Są wyraźnie wypukłe, a nierzadko wiążą się również z odczuwanym w tej okolicy bólem. Mogą mieć kolor czerwonawy albo czerwoną obwódkę. Czasami są to wypryski na brodzie, policzkach czy nosie, ale też innych obszarach ciała.

Grudki występują najczęściej w momencie, kiedy zmagamy się z takimi chorobami jak łuszczyca czy atopowe zapalenie skóry. Tym określeniem opisuje się również różnego rodzaju brodawki. Najczęściej są niewielkich rozmiarów, może też wyróżniać je czerwony kolor obecnych zmian.

Wypryski ropne na twarzy są trudne w usuwaniu. Są widoczne, nieestetyczne i mogą pozostawić po sobie blizny. Swoim wyglądem przypominają pęcherze, które wypełnione są żółtawą treścią. Mogą być to wypryski na czole, brodzie czy innych fragmentach twarzy lub ciała. 

Wypryski na twarzy – przyczyny

Wypryski skórne powstają na naszym ciele z bardzo różnych przyczyn. Niezwykle często jest to skutek choroby skórnej, z którą w danym momencie możemy się zmagać. Przykładem jest między innymi trądzik. On sam może występować w wielu różnych wariantach. Zazwyczaj jednak jest to przypadłość, z którą zmagają się osoby młode, najczęściej te, które przechodzą właśnie etap dojrzewania. W tym czasie pojawiają się zaburzenia hormonalne, których skutkiem bywają pojawiające się na twarzy niedoskonałości. W takim przypadku wypryski na twarzy znikają wraz z momentem zakończenia procesu dojrzewania oraz ustabilizowaniem gospodarki hormonalnej. Ta może jednak sprawiać nam problem nie tylko we wczesnym okresie. Bywa, że brak równowagi między hormonami jest niezwykle wyraźny także w wieku dorosłym, na przykład podczas ciąży. 

Na to, jak wygląda nasza cera, niemały wpływ ma również to, co ląduje na naszym talerzu. Oznacza to, że spożywane pokarmy odgrywają szczególną rolę nie tylko w naszym ogólnym samopoczuciu. Niedoskonałości nierzadko pojawiają się w momencie, kiedy nie zwracamy uwagi na zachowanie równowagi w spożywanych posiłkach, w tym jemy za dużo przetworzonej żywności oraz tej bogatej w cukry i niezdrowe tłuszcze. Zdarza się również, że zapominamy o prawidłowym nawodnieniu organizmu, co oznacza, że niechętnie pijemy wodę oraz inne niesłodzone napoje. 

A co z czynnikami zewnętrznymi? Nawet pogoda może mieć wpływ na to, jak wygląda nasza skóra. Na przykład latem, jeżeli nie stosujemy filtrów przeciwsłonecznych, a dodatkowo nasza skóra nadmiernie się poci, może dojść do zatkania gruczołów. Zimny wiatr powoduje przesuszenia oraz uszkadza naturalną barierę ochronną skóry, czego rezultatem jest większa podatność na powstawanie niedoskonałości. 
Nie możemy zapominać także o stosowanych kosmetykach, które wywołują wypryski na twarzy. Przyczyny w tym przypadku powinniśmy doszukiwać się w źle dobranych produktach oraz składnikach aktywnych, które niekoniecznie służą naszej cerze. Stąd tak ważne jest, aby poznać potrzeby naszej skóry i dopiero wtedy poświęcić czas na dobór właściwych kosmetyków pielęgnacyjnych. 

A gdzie najczęściej możemy zauważyć wypryski? Tak naprawdę cały obszar twarzy jest narażony na powstawanie niedoskonałości. Bardzo często jest to jednak strefa T (problematyczna zwłaszcza przy skórze tłustej i mieszanej), która obejmuje czoło, nos i brodę. Ale warto wskazać też wypryski na policzkach, przy brwiach, na szyi oraz dekolcie. 

 

Wypryski na twarzy u dorosłych

Niedoskonałości nie występują tylko u osób młodych, dla których dojrzewanie jest często prawdziwą udręką. Wypryski na twarzy po 30. także często się zdarzają. Tutaj powodów może być wiele np. wspomniana już zła dieta lub ciąża.

Ryzyko występowania niedoskonałości występuje także w późniejszych latach. Wypryski na twarzy po 40. to często zaburzenia hormonalne lub po prostu źle dobrane kosmetyki. 

Warto wiedzieć, że menopauza również może wiązać się z wystąpieniem trądziku. W tym okresie nasze ciało znacząco się zmienia, a organizm próbuje osiągnąć pożądaną równowagę. Czasami cera zaczyna się nadmiernie przetłuszczać, co prowadzi do zatykania ujść gruczołów. Dlatego wypryski na twarzy po 50-tce przestają być czymś zaskakującym i z takim problemem warto udać się do specjalisty. 

Wypryski na plecach – przyczyny

Gdy wypryski na plecach pojawiają się często, to powinniśmy skonsultować się z dermatologiem. Powodem ich powstawania może być między innymi problem z naszą gospodarką hormonalną. Z takimi niedoskonałościami najczęściej spotykamy się u osób, które walczą z trądzikiem pospolitym. Przez wzmożoną pracę gruczołów potowych dochodzi do sytuacji, w której ujścia gruczołów zostają zatkane. Ponadto usytuowanie wyprysków jest tak niefortunne, że codzienna pielęgnacja skóry jest po prostu znacząco utrudniona.

Musimy pamiętać o tym, że nie tylko nasza twarz, szyja czy dekolt powinny być odpowiednio nawilżane i pielęgnowane. Wypryski na ciele powstają z różnych przyczyn i na różnych etapach naszego życia. 

Wypryski na szyi – przyczyny

Jeżeli chodzi o wypryski na szyi, to źródłem ich powstawania może być trądzik. Warto jednak podkreślić, że w przypadku takiego obszaru powinniśmy zwrócić uwagę na płeć. Na przykład u panów nierzadko krosty na szyi pojawiają się po niepoprawnie przeprowadzonym goleniem. Istnieje też wyprysk kontaktowy, który ma związek z obecnością alergenów. Te, po kontakcie ze skórą, powodują powstawanie zmian skórnych. U niektórych kobiet takie niedoskonałości mogą pojawić się również między innymi po odstawieniu tabletek antykoncepcyjnych. 

 

Wypryski na dekolcie – dlaczego się pojawiają?

Nikogo nie powinno dziwić, że przyczyny pojawiających się niedoskonałości w okolicach dekoltu są zbliżone do tych, które powodują zmiany skórne na innych częściach ciała. Wypryski na dekolcie to najczęściej skutek uwarunkowań genetycznych, ale też nadmiernej produkcji sebum przez gruczoły łojowe. Do listy warto dopisać zaburzenia hormonalne, nieprawidłowe rogowacenie ujść mieszków włosowych, a do tego obecność bakterii i drożdżaków. 

Wypryski na ramionach – przyczyny

Wypryski na ramionach często występują u osób, które mają problem z nadmiarem hormonów androgenowych. Bezpośrednią przyczyną bywa też nadmiar łoju produkowany przez gruczoły, niepoprawne rogowacenie mieszków włosowych, nieodpowiednia pielęgnacja skóry czy uwarunkowania genetyczne. Niekiedy, podobnie jak w przypadku wyprysków na ramionach, niedoskonałości powstają ze względu na obecność bakterii i drożdżaków. 

Wypryski na udach – przyczyny

Wypryski na udach są mało widoczne, dlatego wiele osób bagatelizuje ten problem. Nie warto tego robić, ponieważ komfort naszego codziennego życia jest niezwykle ważny. Co może być przyczyną powstawania tego rodzaju niedoskonałości? Z tą przypadłością często zmagają się kobiety, które nie rezygnują z depilacji nóg. Tymczasem u panów obecność ropnych krost to zazwyczaj skutek otarć skóry, nadmiernej potliwości czy też tendencji do łojotoku.

Jak sprawić, by wypryski na ciele i plecach zniknęły?

Aby skutecznie pozbyć się różnego rodzaju niedoskonałości, powinniśmy zmienić naszą codzienną pielęgnację skóry. Jest ona w tym przypadku kluczowa. Nawet jeżeli powodem wyprysków nie jest źle dobrana rutyna, to uzupełnienie jej o profesjonalne i skuteczne produkty może znacząco podnieść komfort naszego życia. Niektóre kosmetyki przyspieszają gojenie się zmian lub nawet zapobiegają powstawaniu nowych. 

Produkty, które sprawdzą się zwłaszcza w przypadku skóry trądzikowej, posiada w swojej ofercie marka La Roche-Posay. Z łatwością możemy stworzyć zestaw kosmetyków idealnych do stosowania zarówno rano, jak i wieczorem. Marka przykłada dużą uwagę do procesu oczyszczania, tak ważnego w pozbywaniu się wszelkiego rodzaju zanieczyszczeń i bakterii, które mogą powodować rozwijanie się wyprysków.

Effaclar Micellar Water Ultra - packshot | La Roche-Posay

W takim przypadku przydatny jest między innymi Effaclar Płyn micelarny od marki La Roche-Posay. Sprawdza się doskonale w przypadku cery tłustej i trądzikowej. Stosowany regularnie  pomaga w pozbyciu się różnego rodzaju zanieczyszczeń, jak i kosmetyków kolorowych. Jego formuła została wzbogacona o wodę termalną La Roche-Posay. Produkt nie zatyka porów oraz chroni naturalną barierę ochronną skóry. Dzięki stosowaniu płynu, niedoskonałości na policzkach, nosie, czole czy wypryski na brodzie pojawiają się zdecydowanie rzadziej.

Effaclar H Iso-biome krem myjący packshot

Przydatny będzie także Effaclar H Iso-Biome Krem myjący. To nawilżający kosmetyk myjący do twarzy dla skóry tłustej oraz tej, która jest osłabiona wysuszającymi zabiegami. Jego skuteczność została potwierdzona klinicznie. Effaclar H Iso-Biome Krem myjący delikatnie myje, oczyszcza i koi skórę, aby przywrócić komfort. Jego głównym zadaniem jest niwelowanie odczuwalnego przesuszenia skóry, które może wystąpić w trakcie terapii trądzikowej. Dodatkowo krem myjący wspomaga funkcję barierową skóry. Znajduje się w wygodnym opakowaniu z pompką i zalecany jest zarówno dla osób dorosłych, jak i nastolatków. 

Effaclar mikrozłuszczający tonik - packshot | La Roche-Posay

Nie powinniśmy zapominać również o tonizacji, dzięki której przywrócimy świeżość oraz właściwy poziom pH skóry. A jak to wygląda w przypadku cery trądzikowej? Effaclar Tonik do cery tłustej zwężający pory od La Roche-Posay to dodatkowy krok oczyszczający. Kosmetyk jest hipoalergiczny, niekomedogenny oraz testowany pod kontrolą dermatologiczną. W jego składzie znalazła się między innymi woda termalna z La Roche-Posay. Tonik działa ściągająco, złuszczająco, a ponadto redukuje ilość widocznych zaskórników. 

Effaclar Duo+M - packshot

W przypadku skóry z niedoskonałościami warto pamiętać nie tylko o ich skutecznej redukcji, ale również o odpowiednim nawilżaniu cery. Produktem, który łączy w sobie te właściwości jest krem na wypryski Effaclar DUO+M. Koi skórę i zapewnia jej niezbędne nawilżenie. Oprócz tego, dzięki obecności niacynamidu oraz opatentowanych składników jak Phylobioma i PROCERAD™ pomaga łagodzić i redukować niedoskonałości jak zaskórniki, wypryski czy przebarwienia potrądzikowe. Może być stosowany zarówno na dzień, jak i na noc.

Effaclar Duo SPF30 - packshot | La Roche-Posay

W przypadku niedoskonałości na skórze bardzo ważna jest odpowiednia ochrona przeciwsłoneczna. Effaclar Duo (+) SPF 30 krem z filtrem do cery trądzikowej to krem zwalczający niedoskonałości z ochroną UV. Może stosować go każdego dnia rano, aby ochronić skórę przed niekorzystnym działaniem promieniowania. Kosmetyk jest niekomedogenny, dobrze tolerowany przez skórę, hipoalergiczny i przetestowany pod kontrolą dermatologiczną. Lekka konsystencja żelu sprawia, że szybko się wchłania. 

Podsumowanie

Wypryski podskórne to problem, który dotyka wielu osób. Zmagają się z nim osoby młode, starsze, mężczyźni oraz kobiety. Niedoskonałości pojawiają się na naszej skórze z różnych przyczyn, a miejscami ich najczęstszego występowania jest twarz, ramiona, dekolt czy szyja. Ważne, aby nauczyć się rozróżniać poszczególne zmiany. Chociaż często powstają z bardzo podobnych przyczyn, to jednak sposób ich eliminacji może być nieco inny. Najczęściej widujemy zaskórniki otwarte i zamknięte, podskórne gule, krosty czy ropne torbiele. 

Na wypryski mogą zadziałać domowe sposoby, jednak znacznie ważniejszą rolę odgrywa unikanie czynników wywołujących problemy ze skórą, a także odpowiednio dobrana pielęgnacja. Dopasowanie kosmetyków do potrzeb cery sprawia, że jesteśmy w stanie unormować pracę gruczołów łojowych, czy pozbyć się zanieczyszczeń oraz bakterii, które mogą pogorszyć stan skóry. 

Ponadto powinniśmy pamiętać o tym, że czasami niezbędna jest też wizyta u specjalisty. Dermatolog pomoże nam w odkryciu źródła problemu, ale może również przepisać nam leki oraz inne preparaty przyspieszające gojenie zmian skórnych. Czasami zaleca też zmianę nawyków pielęgnacyjnych oraz podpowiada, po jakie produkty warto sięgnąć. 

MAMY TAKŻE
COŚ NA TO

NASZE ZOBOWIĄZANIA
W KWESTII BEZPIECZEŃSTWA

Standardy bezpieczeństwa wykraczające poza międzynarodowe regulacje kosmetyczne

zobowiązania w kwestii bezpieczeństwa testowany alergologicznie model zbliżenie | La Roche Posay

100% DERMOKOSMETYKÓW
PRZETESTOWANYCH POD KĄTEM MINIMALIZACJI ALERGII

Pokaż więcej
Nieustannie zbieramy informację na temat doświadczeń pacjentów z naszymi produktami w celu poprawy ich formuł.
zobowiązania w kwestii bezpieczeństwa ohrona formuły | La Roche Posay

OCHRONA FORMUŁY
MIMO UPŁYWU CZASU

Pokaż więcej
Zabezpieczające opakowania, pozwalające na zastosowanie wyłącznie niezbędnych środków konserwujących, by zagwarantować niezmienną tolerancję i skuteczność.
zobowiązania w kwestii bezpieczeństwa ochrona skuteczna dawka aktywna | La Roche Posay

SKŁADNIKI
WE WŁAŚCIWYMSTĘŻENIU AKTYWNYM

Pokaż więcej
Dermokosmetyki, opracowane we współpracy z dermatologiem i toksykologiem, zawierają tylko niezbędne składniki we właściwych stężeniach.
zobowiązania w kwestii bezpieczeństwa skóra model dziecko | La Roche Posay

PRZETESTOWANE
NA SKÓRZE BARDZO WRAŻLIWEJ

Pokaż więcej
Tolerancja potwierdzona na najwrażliwszej skórze: reaktywnej, skłonnej do niedoskonałości i alergii, atopowej lub osłabionej przez leczenie antynowotworowe.