Krem niekomedogenny – co warto o nim wiedzieć?

Article Read Duration 7 min. czas czytania

Osoby posiadające skórę tłustą lub trądzikową bardzo często zmagają się z problemem, jakim są zatkane pory i zaskórniki. Co ciekawe, czynnikiem, który może nasilać ich obecność, mogą być niewłaściwie dobrane produkty pielęgnacyjne. Zastanawiasz się, w jaki sposób wybrać niekomedogenny krem nawilżający? Poniższy artykuł wyjaśni, czym jest komedogenność kosmetyków oraz podpowie, czym powinny charakteryzować się kremy niekomedogenne.

Komedogenność kosmetyków – co warto o niej wiedzieć?

Jednym z podstawowych zadań kosmetyków jest poprawa kondycji i wyglądu skóry. Niestety, zdarza się, że niektóre produkty mogą pogarszać stan skóry, powodując nadmierne wydzielanie sebum, zatkane pory oraz powstawanie zaskórników.

W takiej sytuacji często mówi się o komedogenności danego kosmetyku, czyli o jego potencjale do zatykania porów. Produkty o zawierające składniki o wysokim stopniu komedogenności są bardziej skłonne do wywoływania zaskórników i wykwitów grudkowo-krostkowych. Dlatego osoby z cerą trądzikową lub skórą skłonną do niedoskonałości często wybierają kosmetyki niekomedogenne.

Krem niekomedogenny – co to znaczy?

Kremy niekomedogenne to kremy w składzie których nie ma składników, które mogłyby prowadzić do zatykania się porów i powstawania niedoskonałości. Zdolność komedogenna substancji uzależniona jest od składników, które są z nią związane w produkcie gotowym. To co pojedynczo użyte charakteryzuje się wysokim stopniem komedogenności, w formulacji kosmetyku może nie wykazywać wysokiego potencjału, a zdolność komedogenna może zostać zmniejszona.

Warto jednak pamiętać, że samo zastosowanie kremu niekomedogennego nie zapewni skóry wolnej od zaskórników i innych niedoskonałości, gdyż na ich występowanie mają wpływ również inne czynniki, jak nadmierna produkcja sebum, nieprawidłowe oczyszczanie skóry twarzy, stres lub niewłaściwa dieta. Niemniej, istotne jest włączenie takiego produktu do swojej rutyny pielęgnacyjnej ponieważ kremy niekomedogenne zapewniają niezbędną dawkę nawilżenia, jednocześnie cechując się lekką, często żelową, nieobciążającą skóry formułą.

Co powinny zawierać kremy niekomedogenne?

Skąd w takim razie mieć pewność, że dany krem rzeczywiście jest niekomedogenny? Warto zwrócić uwagę na zawarte w nim substancje. Natomiast każda skóra może reagować inaczej i nie każdy składnik określany jako komedogenny okaże się takim. Składniki aktywne, których warto szukać w kremach niekomedogennych to:

  • kwas azelainowy;
  • kwasy AHA (kwas mlekowy, glikolowy, migdałowy);
  • kwas BHA (kwas salicylowy);
  • kwas hialuronowy;
  • witamina C;
  • niacynamid;
  • Phylobioma;
  • cynk;
  • arginina;
  • pantenol;
  • ceramidy.

Kobieta nakładająca na policzek i szyję niekomedogenny krem

Czego nie powinien zawierać niekomedogenny krem?

Na jakie składniki zwracać uwagę, chcąc, aby wybrany krem nie zatykał porów? Potencjalnie komedogenne substancje to np.:

  • parafina;
  • oleje roślinne (np. olej awokado, olej arganowy, olej kokosowy);
  • masło shea;
  • masło kakaowe;
  • wosk pszczeli;
  • lanolina.

Nie znaczy to jednak, że wymienione wyżej składniki działają na skórę niekorzystnie i trzeba ich unikać. Przykładowo, parafina czy masło shea to doskonałe emolienty, które stanowią podstawę wielu kosmetyków do skóry suchej czy ze skłonnością do atopii, tworząc na skórze warstwę okluzyjną. Niestety, w przypadku skóry tłustej lub trądzikowej okluzja może nadmiernie obciążać skórę i prowadzić do zatykania się porów.

Infografika - jak wybrać krem niekomedogenny

Jaki krem niekomedogenny do skóry skłonnej do trądziku wybrać?

Skóra skłonna do trądziku ma wyjątkowe potrzeby. Z jednej strony wymaga działania regulującego, które zadba o kontrolę sebum, z drugiej często brakuje jej odpowiedniego nawilżenia. Po jaki krem niekomedogenny sięgnąć w takiej sytuacji?

Krem o potrójnym działaniu Effaclar Duo+M La Roche-Posay  (dla skóry z objawami trądziku młodzieńczego)

 La Roche-Posay nawilżający, matujący niekomedogenny krem Effaclar Duo+M

Jeśli trądzik objawia się w wieku nastoletnim i najczęściej dotyczy strefy T (czoło, nos, broda), najprawdopodobniej jest to trądzik młodzieńczy. W takiej sytuacji idealnym wyborem będzie Effaclar Duo+M. Jest to krem o właściwościach nawilżających, który oferuje potrójne działanie: redukuje zaskórniki i wypryski, walczy z przebarwieniami potrądzikowymi oraz zapobiega nawrotom niedoskonałości. Dodatkowo formuła jest wzbogaconą opatentowanym składnikiem aktywnym Phylobioma, który wspiera równowagę mikrobiomu skóry. Phylobioma przeciwdziała namnażaniu się bakterii C.acnes typu IA1, odpowiadających za rozwój i nasilenie objawów trądziku. Co więcej, Effaclar Duo+M działa jeszcze szybciej na niedoskonałości: pierwsze efekty widoczne są już po 8 godzinach1 oraz zapewnia 24-godzinne nawilżenie2. Może być stosowany w porannej i wieczornej pielęgnacji. Nie pozostawia filmu na skórze i świetnie sprawdza się jako baza pod makijaż.

Krem-żel przeciw niedoskonałościom Effaclar A.Z. La Roche-Posay  (dla skóry z objawami trądziku dorosłych)

Effaclar A.Z. niekomedogenny żel-krem - infografika

Trądzik dorosłych występuje po 25. roku życia i objawia się głównie w strefie U (linia żuchwy, szyja, broda, okolice ust). Oprócz typowych objawów trądziku, często zauważalne są także przesuszenie skóry oraz pierwsze symptomy starzenia. Na jaki krem niekomedogenny zdecydować się w takim przypadku?

Effaclar A.Z. Żel-krem to produkt o przełomowym, podwójnym działaniu na objawy trądziku dorosłych i starzenia się skóry. Zawiera unikalną formułę ze składnikami aktywnymi rekomendowanymi przez dermatologów: kwasem azelainowym, salicylowym, hialuronowym. Już po 7 dniach stosowania wypryski i niedoskonałości są zredukowane, a koloryt skóry bardziej wyrównany3, zmarszczki są zredukowane, a skóra napięta.4 Krem ma lekką konsystencję i szybko się wchłania. Możesz stosować go w porannej, jak i wieczornej pielęgnacji.

Filtr przeciwsłoneczny Oil Control Fluid SPF 50+ Anthelios UV Mune 400 La Roche-Posay

 La Roche-Posay Anthelios krem z filtrem niekomedogenny UVMUNE 400 Oil Control Fluid SPF 50+

Komedogenność to częsty problem w przypadku fotoprotekcji. Niektóre osoby ze skórą tłustą i skłonną do trądziku rezygnują ze stosowania kremu z filtrem właśnie ze względu na złe doświadczenia z zapychającą formułą produktu. Jaki krem SPF niekomedogenny wybrać? Polecamy Anthelios UVMUNE 400 Oil Control Fluid SPF 50+. Wyróżnia go lekka i nietłusta konsystencja. Co istotne pod kątem ochrony przeciwsłonecznej, w jego formule znalazł się Mexoryl 400, najskuteczniejszy filtr UV5. Produkt stanowi skuteczne rozwiązanie również w przypadku skóry tłustej i mieszanej: zapewnia efekt 12H zmatowienia skóry6 i nie pozostawia białych śladów.

 Kobieta nakładająca na twarz krem SPF niekomedogenny

Masz skórę skłonną do trądziku i zastanawiasz się, jak prawidłowo o nią dbać? SPOTSCAN+ to innowacyjne narzędzie oparte na sztucznej inteligencji, które analizuje stan skóry i dobiera spersonalizowaną rutynę pielęgnacyjną, łącząc technologię z dermatologiczną wiedzą La Roche-Posay. Sprawdź, co będzie najlepsze dla Twojej skóry!

Spotscan+ dla skóry skłonnej do trądziku od La Roche-Posay

Krem niekomedogenny do twarzy – podsumowanie

Komedogenność kosmetyków to częsty problem, z jakim zmagają się osoby o skórze tłustej i trądzikowej. Niewłaściwie dobrany produkt, zamiast pielęgnować skórę, niepotrzebnie ją obciąża, co może wpływać na pogorszenie się jej wyglądu i kondycji. Wybierając kremy o niekomedogennej formule, jak dermokosmetyki La Roche-Posay, zyskujesz pewność, że Twoja skóra jest odpowiednio zaopiekowana.

Tekst został zweryfikowany przez mgr inż. Aleksandrę Wójcicką.

Za deklaracje marketingowe odpowiada La Roche-Posay.

 

Mgr inż. Aleksandra Wójcicka, Specjalista ds. Legislacji i Oceny Bezpieczeństwa

1Badanie konsumenckie, 54 osoby.
2Badanie aparaturowe.
3Badanie kliniczne z testem konsumenckim, 81 osób.
4Badanie kliniczne, 42 osoby.
5Przed najbardziej szkodliwymi promieniami ultradługimi UVA do 400nm/
6Test konsumencki, 130 osób ze skórą mieszaną i tłustą, 28 dni.

 

Bibliografia:

  1. Janda K., Chwiłkowska M., Trądzik pospolity – etiologia, klasyfikacja, leczenie, researchgate.net/publication/341644873_TRADZIK_POSPOLITY_-_ETIOLOGIA_KLASYFIKACJA_LECZENIE [dostęp 10.04.2024 r [dostęp: 11.03.2025].
  2. Kosmopedia, Czy emolienty zatykają pory?, kosmopedia.org/fakty-i-mity/skladniki-kosmetykow/czy-emolienty-zatykaja-pory/ [dostęp: 11.03.2025].
  3. Kosmopedia, Czy oleje mineralne i parafina powodują powstawanie zaskórników?, kosmopedia.org/fakty-i-mity/oleje-mineralne-w-kosmetykach/czy-oleje-mineralne-i-parafina-powoduja-powstawanie-zaskornikow/ [dostęp: 11.03.2025].
  4. Marek L., Trądzik pospolity - rodzaje i przyczyny. Jak pozbyć się trądziku?, mp.pl/pacjent/dermatologia/choroby/chorobyskory/74475,tradzik-pospolity-rodzaje-i-przyczyny-jak-pozbyc-sie-tradziku [dostęp: 11.03.2025]
  5. Zegarska B., Rudnicka L., Narbutt J., i inni, Zastosowanie dermokosmetyków w trądziku pospolitym. Rekomendacje Polskiego Towarzystwa Dermatologicznego w: Przegląd Dermatologiczny nr 5, t. 110, 2023.
  6. Materiały prasowe marki.

MAMY TAKŻE
COŚ NA TO

 

NASZE ZOBOWIĄZANIA
W KWESTII BEZPIECZEŃSTWA

Standardy bezpieczeństwa wykraczające poza międzynarodowe regulacje kosmetyczne

zobowiązania w kwestii bezpieczeństwa testowany alergologicznie model zbliżenie | La Roche Posay

100% DERMOKOSMETYKÓW
PRZETESTOWANYCH POD KĄTEM MINIMALIZACJI ALERGII

Pokaż więcej
Nieustannie zbieramy informację na temat doświadczeń pacjentów z naszymi produktami w celu poprawy ich formuł.
zobowiązania w kwestii bezpieczeństwa ohrona formuły | La Roche Posay

OCHRONA FORMUŁY
MIMO UPŁYWU CZASU

Pokaż więcej
Zabezpieczające opakowania, pozwalające na zastosowanie wyłącznie niezbędnych środków konserwujących, by zagwarantować niezmienną tolerancję i skuteczność.
zobowiązania w kwestii bezpieczeństwa ochrona skuteczna dawka aktywna | La Roche Posay

SKŁADNIKI
WE WŁAŚCIWYMSTĘŻENIU AKTYWNYM

Pokaż więcej
Dermokosmetyki, opracowane we współpracy z dermatologiem i toksykologiem, zawierają tylko niezbędne składniki we właściwych stężeniach.
zobowiązania w kwestii bezpieczeństwa skóra model dziecko | La Roche Posay

PRZETESTOWANE
NA SKÓRZE BARDZO WRAŻLIWEJ

Pokaż więcej
Tolerancja potwierdzona na najwrażliwszej skórze: reaktywnej, skłonnej do niedoskonałości i alergii, atopowej lub osłabionej przez leczenie antynowotworowe.