Trądzik u mężczyzn – jak sobie z nim radzić?

Article Read Duration 7 min. czas czytania

O zmianach trądzikowych na skórze mówi się najczęściej w kontekście Pań. Warto mieć jednak na względzie, że to schorzenie dotyka również Panów – trądzik u mężczyzn pojawia się nawet częściej niż u kobiet, ze względu na różnice w gospodarce hormonalnej. Właśnie dlatego dzisiaj zastanowimy się, jak pozbyć się trądziku u mężczyzn – jeśli to także Twój problem, zapraszamy do przeczytania poniższego artykułu i poznania efektywnych sposobów na radzenie sobie z problemami skórnymi.

Skąd się bierze trądzik u dorosłych mężczyzn?

Pielęgnacja cery trądzikowej powinna zacząć się od dokładnego zapoznania ze wszystkimi możliwymi przyczynami, przez które dotykają nas problemy skórne. Niestety nie jest to najłatwiejsze zadanie, gdyż potencjalnych przyczyn trądziku może być bardzo dużo i część z nich wynika bezpośrednio z naszych genów.

Najczęściej spotykane przyczyny trądziku to zaburzenia hormonalne. Zaczynają się one głównie w wieku dojrzewania, gdy organizm produkuje duże ilości androgenów, czyli męskich hormonów płciowych. Organizm wykrywając ich nadprodukcję, zwiększa także proces produkcji sebum, czyli naturalnej substancji, służącej do nawilżenia naszej skóry. Kiedy na naszym naskórku zacznie być go zbyt dużo, zwłaszcza przy ujściach gruczołów łojowych, może dojść do ich zaczopowania, co z kolei prowadzi do powstawania wyprysków na skórze.

Androgenem, który ma największy wpływ na trądzik u mężczyzn po 30 roku życia i nie tylko, jest testosteron. To właśnie jego wzmożona produkcja sprawia, że nasza cera staje się tłusta, świecąca i kusząca dla różnych drobnoustrojów. Za bezpośrednią przyczynę zmian trądzikowych uważa się bakterie Propionibacterium Acnes, występujące naturalnie na naszej skórze. Nadaktywne gruczoły łojowe sprawiają, że mają one idealne warunki do rozmnażania i rozwoju i w efekcie na naszym ciele zaczynają się pojawiać duże cysty wypełnione ropą i inne nieprzyjemne oraz nieestetyczne zmiany skórne.

Czy to oznacza, że trądzik hormonalny u mężczyzn to jedyna postać tego schorzenia? Absolutnie nie – chociaż hormony zazwyczaj stanowią główną przyczynę, przez którą cierpimy na zmiany trądzikowe w obrębie skóry, ta przypadłość może mieć też różne inne powody. Mogą być nimi chociażby przyjmowane leki. Na trądzik na plecach u mężczyzn najczęściej będą skarżyli się sportowcy, przyjmujący sterydy anaboliczne, ale inne preparaty medyczne również mogą mieć na to wpływ.

Trądzik dorosłych osób może być spowodowany także czynnikami środowiskowymi (do których można zaliczyć przykładowo zanieczyszczenia w powietrzu, czy promieniowanie UVA), nieodpowiednią dietą, czy w końcu niewłaściwą pielęgnacją cery narażonej na zmiany.

W tym miejscu warto również zauważyć, że na przyczyny trądziku ma duży wpływ również jego rodzaj. Niestety nie istnieje tylko jedna wersja tej przypadłości, prześledźmy więc pokrótce najczęstsze rodzaje trądziku i zastanówmy się, co możemy zrobić, by im przeciwdziałać.

  • Trądzik różowaty – to odmiana tej choroby inna niż wszystkie. Objawia się zmianami skórnymi w bardzo charakterystycznych miejscach, takich jak szyja, klatka piersiowa, czy miejsca intymne. W przypadku tej przypadłości musimy nastawić się na walkę nie tylko z krostami, ale też przebarwieniami, gdyż jej charakterystycznym elementem jest zmiana koloru naskórka na różowy, lub czerwony. Do jego przyczyn można zaliczyć genetykę, oraz niewłaściwą dietę, potęgującą pojawianie się wyprysków i przebarwień.
  • Trądzik ropowiczy – jedna z najmniej przyjemnych odmian trądziku dla osoby, która została nią dotknięta. Cechą charakterystyczną tego rodzaju trądziku są duże cysty ropne, które mogą z czasem przekształcać się w szpecące blizny.
  • Trądzik piorunujący – jedna z najpoważniejszych odmian trądziku, najprawdopodobniej najostrzejsza w przebiegu. Ropne krosty na twarzy u mężczyzn dotkniętych tą odmianą choroby, rozpadają się i podbiegają krwią, natomiast sam przebieg schorzenia może prowadzić do bólów kostno-stawowych, czy gorączka. Mogą wystąpić również stany zapalne. Najczęściej tą chorobą są dotknięci chłopcy w wieku dojrzewania i rzadko dotyka ona dorosłych mężczyzn.
  • Trądzik skupiony – w tym przypadku na ciele chorego mogą pojawić się torbiele ropne oraz duże krosty, skupione na mniejszej powierzchni.
  • Trądzik bliznowcowy – ten trądzik u mężczyzn charakteryzuje się pojawiającymi się bliznowcami. Często towarzyszy innym rodzajom choroby, takim jak trądzik skupiony.
  • Trądzik krostkowy – jedna z lżejszych odmian tej przypadłości, gdzie główny problem chorego to niewielkie krosty i grudki na różnych obszarach naszego ciała.

Trądzik hormonalny u mężczyzn – objawy

Skoro znamy już przyczyny i rodzaje trądziku, możemy przejść do przyjrzenia się jego objawom. Jak nietrudno się domyślić, duża ilość odmian tej choroby wpływa także na jej objawy i niekiedy trądzik u mężczyzn może przyjmować różne formy.

Trądzik u dorosłego mężczyzny przyjmuje postać zaskórników, krost, czy grud wyczuwalnych pod skórą. Zmiany trądzikowe mogą mieć charakter zapalny lub niezapalny – w przypadku tej drugiej sytuacji w okolicy zmian na skórze może pojawić się zaczerwienienie, natomiast osobie dotkniętej schorzeniem będzie towarzyszyła gorączka. Niestety, gojenie ran potrądzikowych może zakończyć się dla nas widocznymi bliznami.

Najczęściej jednak przyjdzie nam się mierzyć z zaskórnikami. Można je podzielić na zamknięte, czyli mocno wyczuwalne pod skórą nierówności, bądź otwarte, nazywane także wągrami. Bez odpowiedniego leczenia i pielęgnacji skóry, oba rodzaje zaskórników mogą zmienić się w nieestetyczne krosty, które będą nie tylko bolesne w dotyku, ale również niezwykle szkodliwe dla naszej samooceny.

Wypryski na plecach u mężczyzn

Warto zwrócić uwagę na to, że chociaż to wypryski na nosie u mężczyzn i ogólnie zmiany trądzikowe w obrębie twarzy są przez nas najbardziej zauważalne, w przypadku tego schorzenia krosty, zaskórniki, czy grudki, mogą pojawić się także w innych miejscach na ciele. Jednym z nich są plecy, jednak bardzo często trądzik u mężczyzn atakuje również szyje, kark, klatkę piersiową, czy miejsca intymne. Innymi słowy – szczególnie narażone na wystąpienie wyprysków są te miejsca, gdzie znajduje się duże nagromadzenie gruczołów łojowych.

Czasami obszar ciała, na którym dotknie nas trądzik, może wskazywać na rodzaj choroby, z jaką mamy do czynienia. Dobrym przykładem jest tutaj trądzik różowaty – najczęściej atakuje okolice czoła, policzków, nosa (strefy T) oraz dekoltu i klatki piersiowej. Musimy jednak pamiętać, że samodzielna diagnoza schorzenia, z którym się mierzymy, może być niewykonalna bez odpowiedniej wiedzy i lepiej w tym celu udać się do doświadczonego dermatologa.

Trądzik u dorosłych mężczyzn a samoocena

Chociaż zmiany skórne towarzyszące trądzikowi często są bolesne, to schorzenie niestety oddziałuje na nas negatywnie nie tylko fizycznie. Jednym z problemów, z jakim muszą się zmierzyć panowie dotknięci trądzikiem, to kłopoty z samooceną. Trądzik może skutecznie podburzać naszą pewność siebie i stać się potencjalnym źródłem kompleksów.

Zawsze pamiętajmy o tym, że trądzik to często występujące schorzenie, które dotyka wiele osób. Zdecydowanie nie powinniśmy się tego wstydzić, podobnie jak prób poradzenia sobie z tą sytuacją. Panowie bardzo często unikają zakrywania zmian na skórze lub stronią od właściwej pielęgnacji skóry, z góry uważając, że użycie kosmetyków jest zarezerwowane jedynie dla Pań.

To duży błąd, gdyż nieleczony trądzik będzie coraz bardziej postępował i jego ukrycie może stać się znacznie trudniejsze. Pamiętajmy także o tym, że dopóki skala trądziku jest niewielka, jego leczenie będzie mogło być zdecydowanie bardziej skuteczne. Czasem może pomóc odpowiednia dieta, czy różne zabiegi oczyszczania skóry i wizyta u dermatologa nie będzie konieczna. Jeśli jednak będziemy zwlekali z podjęciem właściwych kroków, by móc przeciwdziałać trądzikowi, narażamy się nie tylko na cięższy przebieg choroby, ale także na brzydkie blizny.

Reasumując ten wątek, wypryski na twarzy u mężczyzn nie powinny być dla nas powodem do wstydu i absolutnie nie powinniśmy zwlekać z ich leczeniem. W jaki sposób jednak można pozbyć się trądziku i jakie konkretne kroki mogą nam pomóc pozbyć się tego schorzenia?

Trądzik po 30 u mężczyzn – jak sobie z nim poradzić?

Pierwszym krokiem do walki z trądzikiem u mężczyzn powinno być dokładne rozpoznanie przyczyn choroby. W tym celu najlepiej będzie skierować się do dermatologa, czyli specjalisty od chorób skórnych. Za pomocą badań naszych hormonów oraz obejrzenia charakteru zmian, będzie mógł on wybrać najlepszy dla nas sposób leczenia i odpowiednie leki, które pomogą ustabilizować naszą gospodarkę hormonalną.

Wizyta u lekarza może się okazać niezbędna, kiedy mamy na celu leczenie trądziku, ale nie możemy jednak zapominać także o innych kwestiach. Odpowiedzialne za tę chorobę są często czynniki środowiskowe, takie jak niewłaściwa dieta, czy duży poziom stresu, który towarzyszy nam każdego dnia. Żeby mieć pewność, że trądzik już na zawsze zniknie z naszej twarzy, konieczne jest zwrócenie uwagi na wszystkie te czynniki.

Duże znaczenie ma odpowiednia dieta. Osoby ze skłonnością do zmian trądzikowych powinny unikać mocno przyprawionych dań oraz alkoholu – obie te rzeczy mogą zaostrzyć przebieg schorzenia i prowadzić do pojawienia się krost na naszym ciele. Zwróćmy również uwagę na właściwą ilość wody przyjmowaną w trakcie dnia – w ten sposób zapewnimy skórze lepsze nawilżenie, a to właśnie jego brak często pobudza gruczoły łojowe do nadprodukcji sebum i w efekcie zmian skórnych.

sposoby na trądzik u mężczyzn

Pielęgnacja cery trądzikowej u mężczyzn

Pielęgnacja skóry przy cerze trądzikowej to jeden z najważniejszych czynników zachowania jej zdrowego wyglądu, warto więc poświęcić jej osobny akapit. W jaki sposób powinniśmy dbać o nasze ciało, by nie pojawiały się na nim nieestetyczne wypryski?

Trądzik u dorosłych to skutek niewłaściwego nawodnienia i niedokładnego oczyszczania naszych porów. W związku z tym, dobra rutyna pielęgnacyjna przy zmianach trądzikowych powinna skupiać się na tych dwóch elementach.

Na samym początku przyjrzyjmy się tematowi, jakim jest oczyszczanie skóry. Do tego celu najlepszy będzie tonik o działaniu antybakteryjnym, który pozwoli nam pozbyć się z porów różnych zanieczyszczeń (pozostałości innych kosmetyków, kurzu, smogu) i dodatkowo przywróci skórze jej naturalną równowagę PH. Czy zamiast toniku można użyć klasycznego mydła? Nie jest to wskazane, właśnie ze względu na PH skóry – mydło może je obniżyć, co także przyczyni się do zaostrzenia objawów trądziku.

Kolejnym krokiem przy oczyszczaniu będzie peeling. Przy cerze dotkniętej trądzikiem lepiej będzie postawić na delikatniejszą wersję tego kosmetyku, czyli peeling enzymatyczny. Jego zadaniem jest pozbycie się z naszej twarzy resztek martwego naskórka i zanieczyszczeń, z którymi nie poradził sobie tonik.

Kiedy będziemy mieli już pewność, że nasza skóra jest właściwie oczyszczona, możemy przystąpić do jej nawilżenia. W tym celu najlepiej będzie sięgnąć po kosmetyk, który nie tylko zapewni naszej skórze właściwe nawodnienie, ale wspomoże też nasz płaszcz hydro-lipidowy. Dzięki temu upewnimy się, że woda, którą dostarczyliśmy naszej skórze będzie mogła zostać utrzymana w jej wnętrzu. Jaki kosmetyk będzie w stanie zapewnić nam takie działanie?

Jakie kosmetyki na wypryski na twarzy u mężczyzn?

Effaclar Duo+M - packshot

Krem na przebarwienia potrądzikowe Effaclar DUO+M to kosmetyk, który sprawdzi się także w przypadku problematycznej skóry mężczyzn. Jest produktem, który nie tylko nawilża i koi skórę, ale również koryguje uporczywe niedoskonałości jak zaskórniki czy wypryski i przeciwdziała ich nawrotom. Oprócz tego ujednolica koloryt skóry i zmniejsza widoczność przebarwień. To doskonały, minimalistyczny element męskiej pielęgnacji, który może być stosowany zarówno rano, jak i wieczorem.

Effaclar mikrozłuszczający tonik - packshot | La Roche-Posay

La Roche-Posay ma także propozycję toniku z serii Effaclar, który wspomoże nas na pierwszym etapie pielęgnacji, czyli przy oczyszczaniu cery. Posiada on właściwości złuszczające, czyli będzie mógł nam pomóc w pozbyciu się fragmentów martwego naskórka z równą skutecznością co peeling.

Trądzik u mężczyzn – podsumowanie

Trądzik u mężczyzn jest często spotykanym problemem, który najczęściej rozpoczyna się już w okresie dojrzewania i jest związany z zaburzeniami hormonalnymi. Bezpośrednią przyczyną jego występowania jest wzmożona produkcja sebum (łoju) przez naszą skórę – pobudzać je do pracy mogą szalejące hormony, ale także różne czynniki środowiskowe. Chociaż czasami na trądzik u mężczyzn działają proste kroki, jak zmiana nawyków żywieniowych, czy rutyny pielęgnacyjnej, najlepszym rozwiązaniem tej sytuacji będzie, jeśli na samym początku skierujemy się do dermatologa, który rozpozna typ choroby i zaproponuje optymalne leczenie. Musimy pamiętać, że to schorzenie dotyka wiele osób i zdecydowanie nie powinniśmy się wstydzić je leczyć – tym bardziej, że nieleczony trądzik może pozostawić na naszym ciele trwałe blizny.

Bibliografia:

  1. M. Biegaj, Trądzik pospolity i jego leczenie, Kosmetologia Estetyczna, 2017
  2. Sobjanek, M., Sokołowska-Wojdyło, M., Barańska-Rybak, W., Nowicki, R., & Włodarkiewicz. Rola czynników hormonalnych w etiopatogenezie i terapii trądziku pospolitego, Adv Dermatol Allergol, 2006
  3. Załęska I., Wilkus K., Kuros, Nowoczesne terapie w leczeniu trądziku późnego wykorzystywane w kosmetologii. Kosmetologia Estetyczna, 2017

MAMY TAKŻE
COŚ NA TO

 

NASZE ZOBOWIĄZANIA
W KWESTII BEZPIECZEŃSTWA

Standardy bezpieczeństwa wykraczające poza międzynarodowe regulacje kosmetyczne

zobowiązania w kwestii bezpieczeństwa testowany alergologicznie model zbliżenie | La Roche Posay

100% DERMOKOSMETYKÓW
PRZETESTOWANYCH POD KĄTEM MINIMALIZACJI ALERGII

Pokaż więcej
Nieustannie zbieramy informację na temat doświadczeń pacjentów z naszymi produktami w celu poprawy ich formuł.
zobowiązania w kwestii bezpieczeństwa ohrona formuły | La Roche Posay

OCHRONA FORMUŁY
MIMO UPŁYWU CZASU

Pokaż więcej
Zabezpieczające opakowania, pozwalające na zastosowanie wyłącznie niezbędnych środków konserwujących, by zagwarantować niezmienną tolerancję i skuteczność.
zobowiązania w kwestii bezpieczeństwa ochrona skuteczna dawka aktywna | La Roche Posay

SKŁADNIKI
WE WŁAŚCIWYMSTĘŻENIU AKTYWNYM

Pokaż więcej
Dermokosmetyki, opracowane we współpracy z dermatologiem i toksykologiem, zawierają tylko niezbędne składniki we właściwych stężeniach.
zobowiązania w kwestii bezpieczeństwa skóra model dziecko | La Roche Posay

PRZETESTOWANE
NA SKÓRZE BARDZO WRAŻLIWEJ

Pokaż więcej
Tolerancja potwierdzona na najwrażliwszej skórze: reaktywnej, skłonnej do niedoskonałości i alergii, atopowej lub osłabionej przez leczenie antynowotworowe.