Blizny po trądziku – przyczyny, rodzaje i skuteczna pielęgnacja

Article Read Duration 11 min. czas czytania

Trądzik nierzadko pozostawia po sobie nieestetyczne zmiany w postaci widocznych blizn oraz przebarwień. Te mogą wpływać negatywnie na nasze samopoczucie, a dla wielu osób są nawet powodem do wstydu. Chociaż nie jest to coś, co powinno odbierać nam pewność siebie, to jednak warto dowiedzieć się, jak pozbyć się blizn po trądziku. Nie każdy ze sposobów przynosi takie same rezultaty, o czym szczególnie warto pamiętać. Kluczowe jest też samo zapobieganie powstawaniu zmian. Sprawdź, co można zrobić, jeśli pojawią się blizny po trądziku na twarzy bądź ciele!

Czym są blizny po trądziku?

Blizny po trądziku na twarzy i ciele mogą przybierać różną formę. Warto jednak wiedzieć, że problem ten dotyka naprawdę wielu osób – niezależnie od wieku czy płci. Często mówi się o tym, że trądzik występuje głównie u nastolatków, a tymczasem zmagają się z nim nawet dorosłe osoby. Same blizny i przebarwienia po trądziku nierzadko pozostają widoczne przez wiele lat, a to wyraźna oznaka, że skóra nie otrzymała właściwej opieki.

Istotne jest też zrozumienie, że blizny po pryszczach na twarzy mogą być konsekwencją  związaną z nieodpowiednią pielęgnacją czy też nawet jej brakiem. A czym są tego rodzaju niedoskonałości? Blizny potrądzikowe na twarzy i ciele to między innymi wgłębienia o różnej wielkości i kształcie. Jednak uciążliwe mogą być także przebarwienia, które początkowo mają różowe bądź czerwone zabarwienie. Z czasem stają się jednak brązowe.

Jak może wyglądać twarz po trądziku? Wiele zależy od tego, w jaki sposób skóra była wcześniej (ale i później) pielęgnowana oraz jak poważny był to problem. Niekiedy ślady są niemal niewidoczne i do tego też dąży każdy, kto zmagał się z niedoskonałościami. Bywa również i tak, że odznaczające się wyraźnie przebarwienia i blizny po trądziku trudno ukryć nawet pod makijażem.

Twarz z bliznami po trądziku wygląda często poważniej. Tymczasem gładka, napięta i promienna skóra przywodzi na myśl młody wiek. Ślady po trądziku na twarzy nie są pożądane, dlatego tak wiele osób szuka skutecznych sposobów, aby się ich pozbyć. Na blizny potrądzikowe można stosować przeróżne zabiegi i preparaty, jednak kluczowe okazuje się zrozumienie tego, skąd się biorą i dlaczego występują na naszym ciele.


Sposoby na blizny po trądziku La Roche Posay 

Blizny potrądzikowe – jak powstają?

Blizny na twarzy po trądziku, ale również te, które pojawiają się na całym ciele to nic innego jak skutek uszkodzenia skóry. Powodem mogą być obecne stany zapalne (tak charakterystyczne dla trądziku), ich gojenie, ale też coś zupełnie innego – próba samodzielnego, mechanicznego usuwania niedoskonałości. Blizny na twarzy po wyciskaniu to częsty problem. Uszkodzona tkanka zostaje zastąpiona przez tkankę łączną włóknistą. Niekiedy odnowa ta nie przebiega do końca pomyślnie, stąd też powstają blizny po trądziku. Jak usunąć takie zmiany? Zanim do pielęgnacji zostanie dołączony krem na zmiany potrądzikowe, dobrze jest nauczyć się rozróżniać, z jakim rodzajem niedoskonałości mamy styczność.


Rodzaje blizn potrądzikowych

Blizny po trądziku na czole, policzkach, rękach czy choćby plecach – przykładów może być wiele. Niekoniecznie znaczenie ma umiejscowienie, ale przede wszystkim ich rodzaj. Najczęściej zauważalne są jednak te, które pojawiają się na twarzy. Nierzadko nie ukryje ich nawet makijaż. Dlaczego? Te, które mają postać głębszych ubytków są szczególnie widoczne w pełnym słońcu. O ile gdy problemem są plamy potrądzikowe, wystarczy zastosować korektor lub podkład kryjący, natomiast w przypadku blizn nie jest to już takie proste.

Co najczęściej można zauważyć na skórze niedługo po przebytym trądziku?

  • Blizny zanikowe - czyli te, w których miejscu skóra jest szczególnie pofałdowana. Dodatkowo widoczne są też wgłębienia o różnej wielkości.
  • Blizny przerostowe - wyglądają niemal jak guzki.
  • Przebarwienia - to nic innego jak nieestetyczne plamy. Najczęściej mają kolor różowy bądź czerwony (jeżeli pojawiły się niedawno), natomiast z czasem stają się brązowe.

Jak pozbyć się śladów po trądziku? Zmiany potrądzikowe potrafią być widoczne na skórze przez bardzo długi czas, natomiast im wcześniej zaczniemy walkę z nimi, tym lepiej.

Rutyna pielęgnacyjna La Roche-Posay - Kosmetyki do pielęgnacji skóry z bliznami po trądziku

Jak pozbyć się blizn po trądziku na twarzy i ciele?

Jak zostało już wspomniane, takie zmiany mogą pojawić się niemal na całym ciele. W przypadku twarzy są to najczęściej blizny po trądziku na policzkach, brodzie oraz czole. Strefa pod oczami ma niewiele gruczołów łojowych, dlatego zmiany zapalne tutaj nie występują. Niedoskonałości pojawiają się natomiast również na nosie, przy linii włosów czy na żuchwie.

Jak szybko pozbyć się blizn po pryszczach? Warto pamiętać o tym, że jest to długotrwały proces i nie wystarczy jednorazowe zastosowanie produktu. Aby uzyskać najlepsze rezultaty, potrzebny jest przede wszystkim czas. Kluczowa będzie również systematyczność w podejmowanych działaniach. Warto mieć na uwadze, że obecność blizn i przebarwień to znak, że proces gojenia się mógł nie przebiegać prawidłowo. Konieczne jest więc zweryfikowanie, gdzie został popełniony błąd – może było to mechaniczne usuwanie niedoskonałości, brak odpowiedniej ochrony skóry czy źle dobrana pielęgnacja?

Jak pozbyć się blizn po trądziku? Domowe sposoby często są po prostu nieskuteczne lub oferują niezadowalające rezultaty. Niektóre z nich mogą nawet sprawić, że problem tylko się nasili. Warto mieć na uwadze, że domowe sposoby na blizny i przebarwienia potrądzikowe, które nie zostały skonsultowane ze specjalistą, czyli dermatologiem, nie tylko mogą nie zadziałać, ale spowolnią też proces regeneracji skóry.

Najczęściej dbamy o to, aby w szczególności niedoskonałości obecne na twarzy były jak najmniej widoczne. A co z innymi fragmentami ciała? Często spotkać można na przykład blizny potrądzikowe na plecach. Zmiany skórne w tym rejonie mogą powstawać z różnych powodów – niekiedy jest to nieumyślne ich rozdrapanie.


Usuwanie blizn potrądzikowych

Jak pozbyć się blizny po pryszczach? Są osoby, które decydują się na skorzystanie z profesjonalnych zabiegów wykonywanych w gabinetach medycyny estetycznej oraz kosmetycznych. Te cieszą się nie tylko dużą popularnością, ale w niektórych przypadkach oferują też wysoką skuteczność usuwania zmian. Koniecznie należy się jednak upewnić, czy nie występują żadne przeciwwskazania i można bezpiecznie wykonać zabieg na przebarwienia potrądzikowe bądź blizny. Przy każdej z dostępnych metod ograniczenia są nieco inne. Właśnie dlatego kluczowa jest wcześniejsza konsultacja i szczegółowy wywiad przeprowadzony przez kosmetyczkę bądź lekarza.

Chętnie wykonywany zabieg na blizny po trądziku to po prostu złuszczanie. Nie jest to jednak klasyczny peeling, taki jak ten, który można samodzielnie wykonać w domu. Tutaj stosowane są znacznie bardziej zaawansowane, profesjonalne preparaty. Kwas na blizny potrądzikowe dociera do głębszych warstw skóry i to właśnie on zapewnia tak wysoką skuteczność. Wszystko dzieje się jednak pod okiem specjalisty. Peeling na blizny potrądzikowe niejednokrotnie musi być powtórzony, ale po upływie wyznaczonego czasu.

Jakie inne zabiegi na blizny potrądzikowe są jeszcze stosowane? Docieranie do zdeformowanej tkanki nie jest proste, natomiast medycyna estetyczna znalazła na to sposób. Laser na blizny potrądzikowe najczęściej polecany jest jako seria kilku zabiegów. Jest więc doskonałą odpowiedzią na pytanie, jak się pozbyć blizn po trądziku.

Jakie warto wybrać kosmetyki do pielęgnacji skóry z bliznami potrądzikowymi

Kosmetyki na blizny potrądzikowe

Jak pozbyć się plam po trądziku lub blizn, jeżeli nie chcemy korzystać z medycyny estetycznej i zaawansowanych zabiegów kosmetycznych? Pomocna okazuje się… pielęgnacja. Usuwanie blizn i przebarwień potrądzikowych to natomiast proces czasochłonny i wymagający wykazania się cierpliwością.

W stosowanych produktach nie może zabraknąć silnie działających składników aktywnych. Przykładem jest krem na przebarwienia po trądziku z witaminą C. Czego dokładnie szukać w składach kosmetyków? Będzie to między innymi: witamina A, C i E, niacynamid, kwas hialuronowy, wyciąg z wąkrotki azjatyckiej, pochodne heparyny oraz alantoina. Jak pozbyć się śladów po krostach? W ofercie La Roche-Posay dostępna jest między innymi gama produktów MELA B3 polecana przy przebarwieniach. Oferuje pełną rutynę pielęgnacyjną opartą o nowy, przełomowy składnik, czyli tak zwany Melasyl™.

Odkryj skuteczne działanie melasylu  >>>Serum na blizny potrądzikowe

Dobrze dobrana pielęgnacja zadziała na blizny po pryszczach. Jak się pozbyć ich w stosunkowo krótkim czasie? Zbudować od podstaw rutynę (zarówno poranną, jak i wieczorną) składającą się z produktów posiadających w składzie wymienione wcześniej składniki aktywne. Jeden produkt to za mało.

W codziennej pielęgnacji można więc stosować nie tylko krem na przebarwienia potrądzikowe i blizny, ale również inne kosmetyki o zbliżonym działaniu. Mogą one różnić się od siebie m.in. formułą. Niekiedy stanowią też uzupełnienie dla takiego produktu, jak przykładowo krem na blizny po trądziku.

Serum na przebarwienia MELA B3 SERUM

Idealnym wyborem jest w tym przypadku serum na przebarwienia po trądziku, czyli MELA B3 SERUM. Produkt ten wyrównuje koloryt, ale też widocznie redukuje plamy oraz zmiany potrądzikowe. Wyróżnia go optymalna skuteczność przy zachowaniu niekomedogennej formuły (a to oznacza, że nie przyczynia się do powstawania zaskórników). Jest odpowiedni nawet dla wrażliwej cery. Główne składniki aktywne to niacynamid, palmitynian retinylu oraz Melasyl™. Serum zaleca się stosować zarówno rano, jak i wieczorem. Wystarczy nałożyć kilka kropel na oczyszczoną skórę twarzy. Zaleca się stosować samodzielnie lub pod krem nawilżający, obowiązkowo z kremem SPF jako ostatni krok w porannej pielęgnacji.

Serum do cery trądzikowej EFFACLAR Ultra

Drugą propozycją jest Skoncentrowane serum EFFACLAR Ultra, które zapewnia doskonały balans pomiędzy działaniem peelingującym oraz kojącym. Przede wszystkim produkt ten pomaga oczyścić pory, ale zwalcza też uporczywe niedoskonałości i przebarwienia potrądzikowe. Jest to formuła o wysokiej koncentracji trzech kwasów (glikolowego, salicylowego i LHA), która została wzbogacona o kojący niacynamid. Jak stosować serum? Wystarczy delikatnie i ostrożnie wmasować je w skórę, omijając przy tym okolice oczu. Kosmetyk ten sprawia, że przebarwienia potrądzikowe są mniej widoczne, a skóra staje się bardziej rozświetlona.

Jak się pozbyć blizn po pryszczach? Samo serum nie zastąpi nam rozbudowanej pielęgnacji. Przydatny okaże się również odpowiedni krem na ślady po trądziku. Propozycji z tego zakresu także nie brakuje w ofercie La Roche-Posay.


Krem na blizny potrądzikowe

Krem tonizujący EFFACLAR Duo (+) Unifiant

Krem na czerwone plamy po trądziku, który doskonale sprawdza się przy skórze wrażliwej to między innymi EFFACLAR Duo (+) Unifiant. Ma nawilżającą, a jednocześnie matującą formułę. Jest to nietłusty kremy na przebarwienia po trądziku, który szybko się wchłania i ujednolica koloryt. Produkt ten to połączenie skuteczności w zwalczaniu niedoskonałości z natychmiastowym efektem tonującym. Zaleca się stosować go na dzień, najlepiej po porannym oczyszczeniu skóry. Główne składniki aktywne to Aqua Posae Filiformis oraz Procerad™. Za naturalnie wyglądające wykończenie odpowiadają pigmenty.

Krem punktowy na niedoskonałości EFFACLAR A.I.

Jak pozbyć się blizn potrądzikowych? Przede wszystkim zapobiegać ich powstawaniu. Tutaj idealną propozycją jest EFFACLAR A.I., czyli produkt przeznaczony do stosowania punktowo. Krem ten łatwo się nakłada, a formuła jest niekomedogenna, nie wysusza i szybko się wchłania. Warto dodać, że kosmetyk przeznaczony jest między innymi dla tłustej skóry ze skłonnościami do trądziku, ale również tej szczególnie wrażliwej. Kiedy go stosować? Można aplikować go zarówno na dzień, jak i na noc. Składniki aktywne to m.in. pirokton olaminy, niacynamid oraz LHA (pochodna kwasu salicylowego).

Krem na przebarwienia potrądzikowe EFFACLAR DUO+M

Tymczasem EFFACLAR DUO+M to kosmetyk od La Roche-Posay, który wyróżnia potrójne działanie. Pomaga zarówno w walce z zaskórnikami, wypryskami, jak i przebarwieniami.Jest to hipoalergiczna formuła, niekomedogenna i testowana pod kontrolą dermatologiczną. Krem jest odpowiedni nawet do wrażliwej skóry. W jego składzie znaleźć można opatentowany składnik Phylobioma, ale też niacynamid i Procerad™. Kiedy najlepiej go stosować? Zaleca się aplikować go zarówno rano, jak i wieczorem. Badania aparaturowe wykazały, że krem ten jest dobrze tolerowany jako wsparcie dla kuracji dermatologicznej. Ma działanie kojące oraz nawilżające.

Co jeszcze można zrobić, aby nie pojawiły się blizny potrądzikowe? Krem z filtrem odgrywa w pielęgnacji szczególną rolę. Jest to tak zwana fotoprotekcja. Ochrona przed słońcem jest ważna nie tylko w przypadku, gdy w przeszłości  występował trądzik. Tak naprawdę promieniowanie UV może wyrządzić krzywdę nawet zdrowej skórze. Dlatego idealny krem na trądzik i przebarwienia to również ten, który chroni przed słońcem.

Oferta La Roche-Posay to między innymi Regenerujący balsam kojący do twarzy i ciała CICAPLAST B5 SPF50. Kosmetyk ten ma zadanie ukoić skórę i pomóc w odbudowie bariery ochronnej skóry, chroniąc ją jednocześnie przed szkodliwymi promieniami UV. Ma nietłustą i nieklejąca się formułę, która nie pozostawia białych śladów. Jest to produkt odpowiedni dla podrażnionej skóry, z tatuażem lub po zabiegach dermatologicznych i kosmetycznych. Główne składniki aktywne to Procerad™, pantenol oraz Madekasozyd. Krem na blizny i przebarwienia po trądziku zaleca się stosować dwa razy dziennie lub tak często jak jest to konieczne.

Anthelios UVMUNE 400 Niewidoczny Fluid SPF50+.

Jaki jeszcze krem do twarzy na blizny po trądziku będzie odpowiedni do ochrony przed słońcem? Jest to między innymi Anthelios UVMUNE 400 Niewidoczny Fluid SPF50+. Kosmetyk został przebadany pod kontrolą dermatologiczną. Ma lekką formułę, niezwykle komfortową do codziennego stosowania. To odpowiedni krem na blizny potrądzikowe i przebarwienia. Jest niemal niewidoczny na twarzy, a dodatkowo został też przetestowany na wszystkich fototypach skóry. Zaleca się używać go bezpośrednio przed ekspozycją słoneczną. Wyróżnia go filtr UV MEXORYL 400. W składzie nie zabrakło też nawilżającej gliceryny oraz wody termalnej z La Roche-Posay, posiadającej właściwości kojące.

Korygujący krem na dzień przeciw przebarwieniom i ich nawrotom MELA B3 SPF30

Dostępny jest również Korygujący krem na dzień przeciw przebarwieniom i ich nawrotom MELA B3 SPF30. Jego główne zadanie to wyrównanie kolorytu oraz dodatkowe zabezpieczenie przed promieniowaniem UV. Jest to produkt posiadający SPF 30. Warto jednak pamiętać, że w przypadku intensywnej lub długiej ekspozycji na promieniowanie zaleca się użyć typowego produktu do ochrony przeciwsłonecznej. Najważniejsze składniki aktywne to Melasyl™, niacynamid oraz LHA, czyli pochodna kwasu salicylowego. Krem do twarzy na blizny potrądzikowe MELA B3 SPF30 należy aplikować rano, zawsze na oczyszczoną skórę twarzy, szyi i dekoltu.Dermokosmetyki do oczyszczania twarzy na blizny po trądziku

Na przebarwienia i blizny po trądziku pomóc może właściwe oczyszczanie skóry. Jeżeli poprawnie usuwamy wszelkiego rodzaju zanieczyszczenia, nadmiar sebum i resztki kosmetyków, to istnieje mniejsze prawdopodobieństwo zatykania porów. Stąd też poranne i wieczorne mycie twarzy ma tak duże znaczenie, a zwłasza gdy obecne są ślady po trądziku. Jak się pozbyć zanieczyszczeń? Okazuje się, że jest to całkiem proste.

Mikro-peelingujący żel oczyszczający przeciw przebarwieniom MELA B3


Czy istnieje odpowiedni żel na blizny po trądziku, który sprawdzi się podczas oczyszczania  skóry? Taką propozycję ma w swojej ofercie marka La Roche-Posay. Jest to Mikro-peelingujący żel oczyszczający przeciw przebarwieniom MELA B3. Wyróżnia go klinicznie potwierdzona redukcja przebarwień oraz widoczna odnowa naskórka. Kosmetyk zapewnia optymalną skuteczność przy zachowaniu niekomedogenności. Nie tylko oczyszcza i odświeża, ale też widocznie wyrównuje koloryt i redukuje przebarwienia. Będzie odpowiedni nawet dla wrażliwej cery. Główne składniki aktywne to Melasyl™, mikro-złuszczający składnik aktywny kwas PHA oraz łagodzący niacynamid. Żel można stosować rano i wieczorem. Wystarczy delikatnie wmasować go w skórę okrężnymi ruchami, a następnie spłukać letnią wodą.

Warto dodać do codziennej pielęgnacji EFFACLAR H ISO-BIOME Krem myjący. Jak działa? Przede wszystkim łagodnie oczyszcza wrażliwą skórę (zwłaszcza tę, która skłonna jest do trądziku). Kosmetyk wyróżnia długotrwałe nawilżenie oraz uczucie ukojenia. Dodatkowo żel przywraca naturalną równowagę mikrobiomu skóry. Najważniejsze składniki aktywne to niacynamid, wyciąg z ziaren arnoty właściwej oraz Aqua Posae Filiformis. Produkt zalecany jest do stosowania rano i wieczorem. Wystarczy spienić w dłoniach  niewielką ilość produktu (po połączeniu go z wodą), umyć z jego pomocą twarz (omijając okolice oczu), a następnie obficie spłukać.

Blizny potrądzikowe – podsumowanie

Przebarwienia potrądzikowe oraz blizny to coś, co dla wielu osób okazuje się niezwykle uciążliwym problemem. Sam trądzik wymaga już odpowiedniej pielęgnacji i zaangażowania. Nie każdy wie natomiast, że codzienna rutyna ma znaczenie nawet wtedy, gdy przychodzi czas gojenia niedoskonałości. W innym przypadku powstaną nieestetyczne blizny po trądziku. Jak się pozbyć przebarwień i znamion, jeżeli już wystąpią?

Dostępnych jest aż kilka sposobów. Laserowe usuwanie blizn potrądzikowych czy kwas na blizny po trądziku to profesjonalne zabiegi, które wykonywane są pod okiem specjalistów, natomiast nie każdy jest gotów z nich skorzystać. Co jednak warto podkreślić – w tej kwestii lepiej unikać porad, które nie są zaleceniami dermatologa. Nawet domowe sposoby na ślady po trądziku warto skonsultować ze specjalistą.

Bardzo pomocna okazuje się jednak dobrze dobrana pielęgnacja skóry. Może być to na przykład krem na przebarwienia i blizny po trądziku czy serum posiadające w składzie silnie działające składniki aktywne. Tutaj ważna jest systematyczność oraz dopasowanie kosmetyków do indywidualnych potrzeb.

Co najlepiej zadziała na blizny po trądziku? Nie ma jednego preparatu, który w zaledwie jedną chwilę upora się z problemem. W walce z takimi niedoskonałościami konieczne jest wprowadzenie kilku kluczowych zmian w codziennej pielęgnacji oraz zapobieganie powstawaniu nowym bliznom i przebarwieniom. A jaką propozycję ma La Roche-Posay na blizny po trądziku?

Produktów, które pomogą w walce z widocznymi zmianami i przebarwieniami jest aż kilka. Dobór powinien być uzależniony od stopnia nasilenia problemu oraz potrzeb skóry. Redukcja blizn potrądzikowych będzie najskuteczniejsza w momencie, gdy zadbamy również o to, aby takich zmian nie pojawiało się więcej. Przykładem jest regularne aplikowanie produktów z filtrem. Ochrona przeciwsłoneczna zalecana jest do stosowania nie tylko latem, ale również przez cały rok. 

Bibliografia:

  1. Osiak K., Przerostowe blizny, bliznowce i przykurcze bliznowate. Postępy Nauk Medycznych 2005, vol. 2-3: 17-23.
  2. Sałagan K., Niemyska K., Blizny potrądzikowe – mechanizm powstawania i diagnostyka, Kosmetologia Estetyczna 4/2018/vol. 7.
  3. Materiały prasowe marki

MAMY TAKŻE
COŚ NA TO

 

NASZE ZOBOWIĄZANIA
W KWESTII BEZPIECZEŃSTWA

Standardy bezpieczeństwa wykraczające poza międzynarodowe regulacje kosmetyczne

zobowiązania w kwestii bezpieczeństwa testowany alergologicznie model zbliżenie | La Roche Posay

100% DERMOKOSMETYKÓW
PRZETESTOWANYCH POD KĄTEM MINIMALIZACJI ALERGII

Pokaż więcej
Nieustannie zbieramy informację na temat doświadczeń pacjentów z naszymi produktami w celu poprawy ich formuł.
zobowiązania w kwestii bezpieczeństwa ohrona formuły | La Roche Posay

OCHRONA FORMUŁY
MIMO UPŁYWU CZASU

Pokaż więcej
Zabezpieczające opakowania, pozwalające na zastosowanie wyłącznie niezbędnych środków konserwujących, by zagwarantować niezmienną tolerancję i skuteczność.
zobowiązania w kwestii bezpieczeństwa ochrona skuteczna dawka aktywna | La Roche Posay

SKŁADNIKI
WE WŁAŚCIWYMSTĘŻENIU AKTYWNYM

Pokaż więcej
Dermokosmetyki, opracowane we współpracy z dermatologiem i toksykologiem, zawierają tylko niezbędne składniki we właściwych stężeniach.
zobowiązania w kwestii bezpieczeństwa skóra model dziecko | La Roche Posay

PRZETESTOWANE
NA SKÓRZE BARDZO WRAŻLIWEJ

Pokaż więcej
Tolerancja potwierdzona na najwrażliwszej skórze: reaktywnej, skłonnej do niedoskonałości i alergii, atopowej lub osłabionej przez leczenie antynowotworowe.