LECZENIE TRĄDZIKU
CZY DOBRY SEN POPRAWIA WYGLĄD SKÓRY SKŁONNEJ DO TRĄDZIKU?

Article Read Duration 4 min. czas czytania

W czasie snu ciało odnawia i regeneruje skórę oraz usuwa z niej toksyny. Zdrowe nawyki w porze nocnej mogą zmniejszyć stan zapalny i ograniczyć wysyp trądziku:
• Jedz wcześniej
• Wyłączaj ekrany godzinę przed snem
• Przestrzegaj zasad nocnej rutyny oczyszczania skóry
• Przed pójściem do łóżka stosuj produkty przeznaczone do pielęgnacji skóry skłonnej do trądziku
• Regularnie zmieniaj pościel
• Co noc śpij 8 godzin

JAK DOBRY SEN W NOCY
MOŻE POMÓC CI POZBYĆ SIĘ TRĄDZIKU

Dobry sen nie jest żadnym mitem

Praca, siłownia, życie towarzyskie i rodzinne, gotowanie – …to wszystko pochłania codziennie wiele czasu! Wiele osób wcześniej zaczyna dzień i później go kończy. Ale czy ograniczenie późnych godzin nocnych pomaga poprawić wygląd skóry i pozbyć się trądziku?

BRAK SNU MOŻE ZWIĘKSZYĆ ILOŚĆ HORMONÓW STRESU
I ZAOSTRZYĆ STAN ZAPALNY

Niewystarczająca ilość snu lub przerywany sen mogą prowadzić do wzrostu poziomu hormonów stresu.
Jeśli masz niespokojne sny, Twoje ciało zwiększa produkcję glikokortykoidów.
Glikokortykoidy to hormony sterydowe, które upośledzają funkcjonowanie układu odpornościowego.
Nadmierna produkcja glikokortykoidów może spowodować zmiany w strukturze i funkcji skóry, a w konsekwencji – prowadzić do niedoskonałości, zwiększonej wrażliwości i zaostrzenia stanu zapalnego, np. trądziku czy łuszczycy.

Sen to czas, w którym regeneruje się całe ciało, również skóra. Zwiększenie długości snu skutecznie wzmacnia naturalną zdolność gojenia, a więc pomaga w usuwaniu trądziku.

JAK SPRAWIĆ, ABY SEN STAŁ SIĘ CZĘŚCIĄ
RUTYNY PIELĘGNACJI SKÓRY SKŁONNEJ DO TRĄDZIKU


5 kroków, które zapewnią Ci spokojną noc

Jeśli kluczem do pięknej, wolnej od niedoskonałości skóry jest dobry sen, jak można go sobie zapewnić?


1. Jedz wcześniej

Nie jedz obfitych posiłków w godzinach poprzedzających sen. Brak aktywności po spożyciu dużych ilości jedzenia utrudnia trawienie, a na dodatek może powodować problemy żołądkowo-jelitowe i zaburzać sen. Ostatni posiłek należy spożyć co najmniej dwie godziny przed snem.


2. Przed pójściem do łóżka wyłącz ekrany

Badania1 pokazują, że niebieskie światło emitowane przez ekrany telefonów komórkowych, komputerów i telewizorów zaburza rytm okołodobowy lub “zegar biologiczny” i powoduje przerywany sen. Oglądanie filmu, prowadzenie rozmów w mediach społecznościowych lub czytanie wiadomości e-mail pobudza umysł w czasie, gdy naprawdę potrzebuje odpoczynku. Tak więc wyłącz ekrany godzinę przed pójściem do łóżka i zajmij się czymś odprężającym.


3. Nałóż na noc produkt do leczenia trądziku

Przed pójściem do łóżka nie zapominaj o rutynie pielęgnacyjnej. Dokładnie oczyść twarz kremem myjącym i produktem do oczyszczania porów, a następnie nałóż specjalistyczny krem nawilżający do cery trądzikowej. Raz lub dwa razy w tygodniu nakładaj dogłębnie oczyszczającą maseczkę dla skóry skłonnej do trądziku. Sen to czas, w którym niektóre produkty do skóry skłonnej do trądziku są najskuteczniejsze. Po oczyszczeniu i nawilżeniu skóry użyj toniku do skóry skłonnej do trądziku, który przez noc zdziała cuda.

Retinol to coraz bardziej popularny składnik produktów do pielęgnacji skóry skłonnej do niedoskonałości. Związek ten "odnawia" warstwy komórek i redukuje widoczność porów. Retinol najlepiej stosować w nocy, ponieważ regeneracja komórek odbywa się głównie podczas snu. Nowa warstwa skóry jest delikatna i podatna na działanie promieni słonecznych, więc podczas stosowania produktów zawierających ten związek nie zapominaj o filtrach przeciwsłonecznych.


4. Regularnie zmieniaj poszewki

Podobnie jak pędzle do makijażu, szmatki do mycia twarzy i ręczniki poszewki również mogą pokrywać się brudem, sebum z twarzy i drobnoustrojami. Przylegają one do skóry i mogą zatykać pory, a w konsekwencji powodować nowe wypryski. Jeśli Twoja skóra jest skłonna do niedoskonałości, przed pójściem do łóżka oczyszczaj ją i zmieniaj poszewki co najmniej dwa razy w tygodniu.


5. Zapewnij sobie większą ilość snu

Większość badań pokazuje, że sen powinien trwać 7–9 godzin. O której godzinie musisz się obudzić, aby zjeść śniadanie, ubrać się i dotrzeć do pracy lub szkoły na czas? Znając tę godzinę, możesz obliczyć porę, o której najlepiej pójść do łóżka – dodaj do niej 30 minut potrzebnych na zaśnięcie. Jeśli więc musisz obudzić się o 7 rano, połóż się o 22.30.

ZNAKOMITE PRODUKTY DO WIECZORNEJ PIELĘGNACJI SKÓRY SKŁONNEJ DO TRĄDZIKU

Aby walczyć z niedoskonałościami, pamiętaj o wieczornym oczyszczaniu skóry. Laboratorium La Roche-Posay z dumą opracowuje produkty przeznaczone specjalnie do pielęgnacji skóry tłustej i skłonnej do niedoskonałości.

  • Żel oczyszczający do twarzy EFFACLAR pieni się znakomicie i łatwo się spłukuje. Ten środek czyszczący, wzbogacony kwasem salicylowym, reguluje ilość sebum i oczyszcza twarz.
  • EFFACLAR K (+) to nawilżający i nawadniający krem zawierający przeciwutleniacze, który reguluje ilość sebum i połysk oraz otwiera pory. Dzięki swoim właściwościom doskonale sprawdza się w łagodzeniu trądziku u osób dorosłych.
  • EFFACLAR Duo (+) to kompleksowy produkt na trądzik przeznaczony dla nastolatków, zawierający aktywne składniki, które otwierają zatkane pory, wykazują działanie antybakteryjne i regulują ilość sebum.

Odkryj więcej produktów La Roche-Posay do pielęgnacji skóry skłonnej do niedoskonałości.

1Wieczorna ekspozycja na ekrany komputerów zakłóca sen, rytmy biologiczne i zdolność uwagi. Chronobiology International cz.34, 26 maj, 2017, s. 855. Doi: 10.1080/07420528.2017.1324878

PRAWDA
CZY FAŁSZ

TŁUSTE POTRAWY
TO TŁUSTA SKÓRA.

FAŁSZ

Powszechny mit głosi, że tłuste potrawy zwiększają ilość sebum zatykającego pory, jednakże w rzeczywistości nie ma między nimi żadnego bezpośredniego związku. Nie zmienia to faktu, że dieta bogata w tłuszcze nasycone może spowodować mikroskopowy stan zapalny we wszystkich narządach ciała, m.in. w skórze.  Podsumowując, boczek i frytki nie wywołują trądziku, jednak umiarkowanie w konsumpcji tłustych potraw to najlepszy sposób na zachowanie zdrowia.
Dowiedz się więcej

CZEKOLADA NIE ZAWSZE SZKODZI
SKÓRZE SKŁONNEJ DO TRĄDZIKU.

FAŁSZ

Brakuje solidnych dowodów na to, że czekolada ma jakikolwiek wpływ na przebieg trądziku, nawet w przypadku osób ze skłonnością do tej choroby. Ciemna czekolada zwykle zawiera ogromne ilości przeciwutleniaczy, które korzystnie wpływają na stan skóry!
Dowiedz się więcej

WYCISKANIE PRYSZCZY
NIE PRZYNIESIE CI NICZEGO DOBREGO.

PRAWDA

Nawet jeśli na pierwszy rzut oka wydaje się, że wyciskanie pomogło, taki zabieg pogarsza tylko stan skóry podatnej na trądzik, ponieważ uszkadza mieszek włosa i zaostrza stan zapalny. Brud na paznokciach może nawet zapoczątkować nową infekcję. Unikaj więc wyciskania pryszczy, bo to szkodliwy nawyk!
Dowiedz się więcej

CUKIER MOŻE
ZAOSTRZYĆ PRZEBIEG TRĄDZIKU.

PRAWDA

Najnowsze badania pokazują, że żywność o wysokim indeksie glikemicznym, czy zawierająca ogromne ilości cukru, może zaostrzać przebieg trądziku.  Łatwiej powiedzieć, niż zrobić, ale jeśli chcesz mieć piękną skórę, trzymaj się z dala od słodyczy, słodkich napojów i produktów wytworzonych z białej mąki. Zamiast nich wybieraj żywność zawierającą duże ilości błonnika, np. produkty pełnoziarniste i rośliny strączkowe.
Dowiedz się więcej

Czy wiesz
o tym?

DidYouKnow Desktop 1 | La Roche Posay

Dermatolodzy odradzają dotykanie niedoskonałości, gdyż można w ten sposób pogorszyć stan zapalny i zaostrzyć trądzik oraz zmiany skórne, takie jak plamy.

MAMY TAKŻE
COŚ NA TO

EFFACLAR to pełna gama produktów redukujących niedoskonałości na wszystkich etapach rozwoju. Cechuje się wysoką skutecznością i zapewnia całkowitą tolerancję.

NASZE ZOBOWIĄZANIA
W KWESTII BEZPIECZEŃSTWA

Standardy bezpieczeństwa poza międzynarodowymi regulacjami kosmetycznymi.

zobowiązania w kwestii bezpieczeństwa testowany alergologicznie model zbliżenie | La Roche Posay

100% DERMOKOSMETYKÓW
PRZETESTOWANYCH POD KĄTEM MINIMALIZACJI ALERGII

Pokaż więcej
Nieustannie zbieramy informację na temat doświadczeń pacjentów z naszymi produktami w celu poprawy ich formuł.
zobowiązania w kwestii bezpieczeństwa ohrona formuły | La Roche Posay

OCHRONA FORMUŁY
MIMO UPŁYWU CZASU

Pokaż więcej
Zabezpieczające opakowania, pozwalające na zastosowanie wyłącznie niezbędnych środków konserwujących, by zagwarantować niezmienną tolerancję i skuteczność.
zobowiązania w kwestii bezpieczeństwa ochrona skuteczna dawka aktywna | La Roche Posay

SKŁADNIKI
WE WŁAŚCIWYMSTĘŻENIU AKTYWNYM

Pokaż więcej
Dermokosmetyki, opracowane we współpracy z dermatologiem i toksykologiem, zawierają tylko niezbędne składniki we właściwych stężeniach.
zobowiązania w kwestii bezpieczeństwa skóra model dziecko | La Roche Posay

PRZETESTOWANE
NA SKÓRZE BARDZO WRAŻLIWEJ

Pokaż więcej
Tolerancja potwierdzona na najwrażliwszej skórze: reaktywnej, skłonnej do niedoskonałości i alergii, atopowej lub osłabionej przez leczenie antynowotworowe.