Czym jest trądzik androgenny?
Trądzik androgenny to jeden z typów trądziku pospolitego. Wiąże się z zaburzeniami ilości androgenów (męskich hormonów płciowych w organizmie). Możemy zaliczyć do nich testosteron, dihydrotestosteron czy androstendion. Pełnią one istotne funkcje w regulacji gruczołów łojowych w skórze. Ich nadmierna aktywność może prowadzić do nadprodukcji sebum, co z kolei sprzyja powstawaniu niedoskonałości.
Trądzik androgenny występuje przede wszystkim u osób dorosłych, w tym kobiet w wieku powyżej 25 lat. Jego obecność z reguły wiąże się ze zmianami hormonalnymi, jakie mogą zachodzić w organizmie (np. ciąża, menstruacja). W takiej sytuacji może nasunąć się pytanie: trądzik hormonalny a androgenny – czy to to samo?
To prawda, że oba terminy mają ze sobą wiele wspólnego, jednak trądzik hormonalny to szersze pojęcie. Trądzik androgenny to jedna z odmian trądziku hormonalnego, związana ze zwiększoną aktywnością m.in. testosteronu w organizmie.
Trądzik estrogenny a androgenny
Zarówno trądzik androgenny, jak i estrogenny stanowią rodzaje trądziku hormonalnego. Różnica polega na tym, że trądzik estrogenny w organizmie kobiety wywołują przede wszystkim wahania poziomu estrogenów w organizmie, natomiast trądzik androgenowy jest spowodowany nadmiernym działaniem hormonów androgenowych. Różnią się również objawami:
- objawy trądziku androgennego to przede wszystkim nadmiar sebum, obecność zaskórników i dużych, bolesnych grudek umiejscowionych w okolicy żuchwy, brody, szyi czy czoła. Niedoskonałości mogą również wystąpić na plecach;
- objawy trądziku estrogennego to głównie niedoskonałości umiejscowione na policzkach, czole i nosie lub brodzie. Często towarzyszy im zaczerwienienie skóry.
Przyczyny trądziku androgennego
Trądzik androgenny może być spowodowany przez różne czynniki, w tym:
- zaburzenia hormonalne – najczęstszą przyczyną trądziku androgennego są zmiany w poziomie hormonów androgenowych, takich jak testosteron. Takie zmiany mogą wynikać z różnych zaburzeń hormonalnych.
- okresy hormonalnych zmian – trądzik androgenny często pojawia się w okresach, gdy poziom hormonów ulega zmianie, jak w okresie dojrzewania, ciąży czy przed miesiączką, gdy poziom androgenów wzrasta.
- czynniki genetyczne – predyspozycje genetyczne mogą sprawiać, że niektóre osoby są bardziej narażone na rozwój trądziku androgennego.
Warto pamiętać, że nasilenie objawów trądziku androgenowego może być zwiększone również przez takie czynniki, jak:
- stres;
- niewłaściwa dieta;
- źle dobrana pielęgnacja.
Trądzik dorosłych i trądzik androgenny – czy są tym samym?
Trądzik dorosłych to problem, z którym często zmagają się osoby powyżej 25. roku życia, gdzie oprócz typowych objawów trądziku można zaobserwować również przesuszenie skóry oraz pierwsze oznaki starzenia. Przyczyny trądziku dorosłych są często bardziej złożone i obejmują zmiany hormonalne, stres, nieodpowiednią dietę czy czynniki zewnętrzne, takie jak zanieczyszczenie powietrza czy niewłaściwa pielęgnacja skóry. Natomiast trądzik androgenny to forma trądziku wynikająca głównie z nadmiernej aktywności hormonów androgenowych, które stymulują gruczoły łojowe, powodując nadprodukcję sebum, zatkanie “porów” - ujść mieszków włosowych i gruczołów porowych, a także rozwój stanów zapalnych. Choć trądzik androgenny może występować zarówno u młodzieży, jak i dorosłych, jego przyczyny są ściśle związane z wahaniami poziomu hormonów, szczególnie androgenów. W przeciwieństwie do trądziku dorosłych, który może mieć bardziej złożoną etiologię, trądzik androgenny ma wyraźnie hormonalne podłoże.
Trądzik androgenny – dieta
W przypadku trądziku androgennego należy pamiętać, że dieta może wpływać na kondycję skóry. Dlatego warto pamiętać o:
- zbilansowanej diecie – aby dostarczać organizmowi świeże warzywa, owoce oraz produkty pełnoziarniste;
- kwasach omega-3 – charakteryzują się właściwościami przeciwzapalnymi, które mogą pomóc w łagodzeniu stanów zapalnych skóry. Znajdują się w tłustych rybach morskich, awokado, siemieniu lnianym czy orzechach włoskich;
- diecie o niskim indeksie glikemicznym – produkty z pełnego ziarna czy rośliny strączkowe pomagają w utrzymaniu odpowiedniego poziomu cukru we krwi;
- optymalnym nawodnieniu – woda wpływa korzystnie na elastyczność skóry i zapobiega jej przesuszaniu się.
Pielęgnacja skóry z objawami trądziku
Odpowiednia pielęgnacja to podstawa w przypadku skóry z objawami trądziku. Jakie dermokosmetyki warto włączyć do swojej codziennej rutyny?
Żel oczyszczający do twarzy Effaclar La Roche-Posay
Do codziennego oczyszczania twarzy rano i wieczorem wybierz Effaclar Żel Oczyszczający. Znajdziesz w nim ulepszoną formułę kultowego Żelu Oczyszczającego Effaclar. Jego nowa formuła zawiera Phylobiomę, składnik aktywny, który zmniejsza ryzyko namnażania się bakterii C.acnes i wspiera równowagę mikrobiomu. Kosmetyk delikatnie oczyszcza, redukuje niedoskonałości i nadmiar sebum, pozostawiając skórę czystą i odświeżoną.
Skoncentrowane serum przeciw niedoskonałościom Effaclar La Roche-Posay
W przypadku niedoskonałości wywołanych trądzikiem dorosłych, warto sięgnąć po kosmetyk, który delikatnie złuszczy i jednocześnie wygładzi naskórek, np. Effaclar Skoncentrowane Serum. To balans pomiędzy działaniem peelingującym a kojącym. Dzięki zawartości trzech kwasów (glikolowego, salicylowego, LHA) oraz kojącego niacynamidu, intensywnie wygładza powierzchnię skóry bez uczucia dyskomfortu.
Krem o potrójnym działaniu Effaclar Duo+M La Roche-Posay
W jaki sposób zapewnić skórze niezbędne nawilżenie i jednocześnie zmniejszyć widoczność niedoskonałości? Sięgnij po Effaclar Duo+M o potrójnym działaniu: przeciw zaskórnikom i wypryskom, przebarwieniom potrądzikowym i nawrotom niedoskonałości. To także ulepszona formuła kultowego Effaclar Duo+, wzbogacona opatentowanym składnikiem Phylobioma o właściwościach wspierających mikrobiom skóry. Phylobioma zmniejsza ryzyko namnażania się bakterii C.acnes typu IA1 odpowiadających za rozwój i nasilenie się objawów trądziku. Co więcej, Effaclar Duo+M działa jeszcze szybciej na niedoskonałości: pierwsze efekty widoczne są już po 8 godzinach1 oraz zapewnia 24-godzinne nawilżenie2. Może być stosowany w porannej i wieczornej pielęgnacji, po zastosowaniu Żelu Oczyszczającego Effaclar.
Filtr przeciwsłoneczny Oil Control Fluid SPF 50+ Anthelios UV Mune 400 La Roche-Posay
Ostatni krok każdej rutyny pielęgnacyjnej powinna stanowić aplikacja kremu z filtrem. Tutaj warto zdecydować się na Anthelios UVMUNE 400 Oil Control Fluid SPF 50+. Ten dermokosmetyk wyróżnia się lekką i nietłustą konsystencją. W jego formule znalazł się Mexoryl 400, najskuteczniejszy filtr UV3 przed najbardziej szkodliwymi promieniami UV4: UVB, UVA i ultradługimi UVA. Kosmetyk sprawdzi się również w przypadku skóry tłustej i mieszanej: zapewnia efekt 12H zmatowienia skóry5 i nie pozostawia białych śladów.
Masz skórę skłonną do trądziku i zastanawiasz się, jak prawidłowo o nią dbać? SPOTSCAN+ to innowacyjne narzędzie oparte na sztucznej inteligencji, które analizuje stan skóry i dobiera spersonalizowaną rutynę pielęgnacyjną, łącząc technologię z dermatologiczną wiedzą La Roche-Posay. Sprawdź, co będzie najlepsze dla Twojej skóry!
Tekst został zweryfikowany przez mgr inż. Magdalenę Kaczanowicz.
Za deklaracje marketingowe odpowiada La Roche-Posay.
Mgr inż. Magdalena Kaczanowicz, chemik i technolog kosmetyczny
1 Badanie konsumenckie, 54 osoby.
2 Badanie aparaturowe.
3 Przed najbardziej szkodliwymi promieniami ultradługimi UVA do 400nm
4 wysoki zakres długości fal UVA [380-400nm]
5 Test konsumencki, 130 osób ze skórą mieszaną i tłustą, 28 dni.
Bibliografia:
- Carmina E., Dreno B., i in., "Female Adult Acne and Androgen Excess: A Report From the Multidisciplinary Androgen Excess and PCOS Committee", https://academic.oup.com/jes/article/6/3/bvac003/6523224 [dostęp: 12.03.2025]
- Oakley A., "Investigations in acne", https://dermnetnz.org/topics/investigations-in-acne [dostęp: 12.03.2025]
- Zegarska B., Rudnicka L., Narbutt J., i inni, "Zastosowanie dermokosmetyków w trądziku pospolitym. Rekomendacje Polskiego Towarzystwa Dermatologicznego", w: *Przegląd Dermatologiczny* nr 5, t. 110, 2023.
- Materiały prasowe marki.