Trądzik na policzkach – jak zredukować niedoskonałości?

Article Read Duration 8 min. czas czytania

Widoczne zmiany trądzikowe to problem, który dotyka nie tylko nastolatków, ale także dorosłych. Jednym z przykładów jest trądzik na policzkach. Krosty na policzkach mogą wynikać z różnych przyczyn i przyjmować różną formę, jednak często mają negatywny wpływ na samoocenę. Z poniższego artykułu dowiesz się, skąd biorą się krosty na policzkach oraz jak w skuteczny sposób pielęgnować skórę dotkniętą tym problemem.

Trądzik na policzkach – przyczyny i objawy

Trądzik pospolity to jedna z najczęściej diagnozowanych chorób skóry. Zmagają się z nią zarówno nastolatkowie, jak i osoby dorosłe, dlatego możemy wyróżnić:

  • trądzik młodzieńczy – ma związek z naturalnym procesem dojrzewania, niedoskonałości lokalizują się przede wszystkim w strefie T (czoło, nos, broda), nasilenie można określić jako średnie do silnego;
  • trądzik dorosłych – występuje u kobiet powyżej 25. roku życia. Szacuje się, że aktualnie nawet 40% dorosłych kobiet zmaga się z jego objawami. Niedoskonałości zlokalizowane są w okolicy policzków, a także żuchwy i brody, w tzw. strefie U. Co ciekawe, trądzik dorosłych może wystąpić nawet wtedy, gdy wcześniej nie miało się do czynienia z tą chorobą lub powrócić nawet po kilku latach.

Na przebieg trądziku mogą wpływać różne czynniki, które bardzo często współwystępują ze sobą, dodatkowo nasilając objawy:

  • uwarunkowania genetyczne;
  • zwiększona aktywność gruczołów łojowych i wydzielanie większej ilości sebum – wpływ na ilość wydzielanego sebum mają hormony, dlatego zaburzenia hormonalne mogą dodatkowo nasilać objawy;
  • zaburzony proces keratynizacji ujść mieszków włosowych;
  • kolonizacja skóry bakteriami Cutibacterium acnes i zmiana pH skóry;
  • wpływ otaczającego nas ekspozomu: zmiany klimatu, zanieczyszczenia powietrza;
  • dieta o wysokim indeksie glikemicznym, uboga w składniki odżywcze;
  • silny stres – większa ilość kortyzolu w organizmie również wpływa na zwiększoną produkcję sebum;
  • błędy w codziennej pielęgnacji – niedokładne oczyszczanie skóry, stosowanie zbyt intensywnie oczyszczających i złuszczających kosmetyków.
  • zmiana składu lipidów oraz stosunku utleniaczy do przeciwutleniaczy w skórze.

Wypryski na policzkach a dieta 

Nasz organizm to sieć naczyń połączonych, które wzajemnie na siebie oddziałują. To, jakie produkty spożywamy na co dzień, nie pozostaje bez znaczenia dla kondycji naszej skóry. Aktualnie coraz częściej mówi się o znaczeniu tzw. diety przeciwzapalnej w kontekście wsparcia skóry z trądzikiem. Obecność krost na policzkach może świadczyć niewłaściwej diecie oraz o niektórych nietolerancjach pokarmowych, o których mówi tzw. trądzikowa mapa twarzy.

Warto jednak pamiętać, że przyczyn trądziku może być wiele, dlatego nigdy na własną rękę nie powinniśmy diagnozować danego problemu. Trądzikowa mapa twarzy może okazać się wskazówką, jednak nie powinna być jedynym źródłem informacji na temat kondycji naszej skóry i ogólnego stanu zdrowia.

Młoda kobieta przeglądająca w lustrze swoją skórę z trądzikiem na policzkach

Pryszcze na policzkach a higiena skóry

O czym jeszcze może świadczyć nagły wysyp pryszczy na policzkach? Wpływ na pojawienie się krost na policzku mogą mieć nasze codzienne nawyki dotyczące higieny skóry. Ciągłe dotykanie jej palcami, wyciskanie niedoskonałości mogą sprzyjać nadkażeniom bakteryjnym.

Jeśli z kolei zauważyłaś u siebie trądzik na jednym policzku lub pryszcze na kościach policzkowych, przyczyną niedoskonałości w tym miejscu może być brak regularnej dezynfekcji telefonu, na którego wyświetlaczu również znajdują się bakterie, które w ten sposób przenosimy na skórę. Trądzik na lewym policzku lub trądzik na prawym policzku może pojawiać się również po kontakcie z pościelą, która nie jest regularnie zmieniana.

Przyczyną trądziku tylko na policzkach mogą być także kosmetyki do makijażu o zapychającej konsystencji, chodzenie spać w makijażu lub niedokładnie wykonany demakijaż czy stosowanie kremów zawierających komedogenne składniki.

Trądzik na policzkach – jak się pozbyć?

W jaki sposób pozbyć się krost na policzkach? Pomocne może być wypracowanie nowych nawyków pielęgnacyjnych oraz higieny skóry:

  • unikaj częstego dotykania twarzy;
  • nie wyciskaj niedoskonałości – jest to nie tylko niehigieniczne, ale może również prowadzić do powstawania nieestetycznych blizn i przebarwień;
  • pamiętaj o regularnej dezynfekcji swojego telefonu;
  • zwróć uwagę na regularne czyszczenie pędzli i akcesoriów do makijażu;
  • pamiętaj o regularnej zmianie pościeli;
  • unikaj stosowania kremów, których składniki wykazują działanie komedogenne;
  • nie chodź spać w niezmytym makijażu – zawsze pamiętaj o dokładnym demakijażu i oczyszczaniu skóry.

Jak pozbyć się trądziku na policzkach? Oprócz zmiany nawyków pielęgnacyjnych pomocna będzie zmiana stylu życia, ograniczenie sytuacji nasilających stres oraz dieta na trądzik pełna produktów o wartościach odżywczych.

Krosty na policzkach u dorosłych i nastolatków – pielęgnacja

Co warto dodać do swojej rutyny pielęgnacyjnej, jeśli zmagamy się z niedoskonałościami na policzkach?

Krok 1: Oczyszczanie

Żel oczyszczający do twarzy Effaclar La Roche-Posay (rano i wieczorem)

La Roche-Posay Effaclar Żel Oczyszczający dla pielęgnacji skóry z trądzikiem po 30.

Pielęgnację zawsze należy rozpoczynać od dokładnego oczyszczenia skóry. Do tego celu sprawdzi się Effaclar Żel Oczyszczający. To doskonały wybór zarówno do pielęgnacji skóry z objawami trądziku młodzieńczego, jak i trądziku dorosłych. Jego formuła to udoskonalona wersja kultowego Żelu Oczyszczającego Effaclar, wzbogacona o składnik Phylobioma, który wspiera naturalną równowagę mikrobiomu skóry. Żel skutecznie, lecz łagodnie oczyszcza cerę, nie naruszając jej fizjologicznego pH. Pomaga usuwać nagromadzone zanieczyszczenia, nadmiar sebum oraz resztki makijażu, pozostawiając skórę świeżą, czystą i przygotowaną na dalsze etapy pielęgnacji.

 

Krok 2: Krem lub serum

Krem o potrójnym działaniu Effaclar Duo+M La Roche-Posay  (rano i wieczorem, dla skóry z objawami trądziku młodzieńczego)

Effaclar Duo+M - packshot

Jeśli jesteś w wieku nastoletnim i zauważasz wypryski głównie w strefie T (czoło, nos, broda), najprawdopodobniej masz do czynienia z trądzikiem młodzieńczym. W tym okresie życia skóra często wykazuje tendencję do nadmiernego przetłuszczania się, co sprzyja powstawaniu zaskórników i stanów zapalnych.

W przypadku skóry z objawami trądziku młodzieńczego sięgnij po Effaclar Duo+M. To krem o potrójnym działaniu przeciw zaskórnikom i wypryskom, przebarwieniom potrądzikowym czy nawrotom niedoskonałości. Jednocześnie jest to ulepszona formuła kultowego Effaclar Duo+, wzbogacona opatentowanym składnikiem Phylobioma, o właściwościach wspierających mikrobiom skóry. Phylobioma przeciwdziała namnażaniu się bakterii C.acnes typu IA1, odpowiadających za rozwój i nasilenie objawów trądziku. Effaclar DUO+M działa jeszcze szybciej na niedoskonałości: pierwsze efekty widoczne są już po 8 godzinach1 oraz zapewnia 24-godzinne nawilżenie2.

Żel-krem przeciw niedoskonałościom Effaclar A.Z. La Roche-Posay  (rano i wieczorem, dla skóry z objawami trądziku dorosłych)

Jeśli jesteś w wieku 25+ i zmagasz się z trądzikiem w strefie U (linia żuchwa, szyja, broda, okolice ust), najprawdopodobniej jest to trądzik dorosłych. W tym okresie życia skóra mierzy się nie tylko z niedoskonałościami, ale także z pierwszymi oznakami starzenia. Stopniowo zaczynają pojawiać się drobne linie i zmarszczki, a skóra może tracić jędrność i elastyczność, co wymaga odpowiednio dobranej pielęgnacji.

La Roche-Posay Effaclar A.Z. żel-krem na trądzik na policzkach

Jeśli zależy Ci na nieskomplikowanej rutynie pielęgnacyjnej, która będzie odpowiadać potrzebom skóry z niedoskonałościami i objawami starzenia, wybierz Effaclar A.Z. Żel-krem. To produkt o przełomowym, podwójnym działaniu na objawy trądziku dorosłych i objawy starzenia się skóry. Wyróżnia go unikalna formuła ze składnikami aktywnymi rekomendowanymi przez dermatologów: kwasem azelainowym, salicylowym, hialuronowym. Już po 7 dniach stosowania wypryski i niedoskonałości są zredukowane, a koloryt skóry bardziej wyrównany3, zmarszczki są zredukowane, a skóra napięta4. Po jego użyciu skóra zyskuje świeży wygląd, wygląda na ukojoną, bardziej miękką i gładszą. Krem posiada lekką konsystencję i szybko się wchłania. Możesz stosować go w porannej, jak i wieczornej pielęgnacji.

Skoncentrowane serum przeciw niedoskonałościom Effaclar La Roche-Posay  (wieczorem, dla skóry z objawami trądziku dorosłych)

La Roche-Posay Effaclar Skoncentrowane Serum dla skóry z trądzikiem po 30.

W pielęgnacji skóry borykającej się z objawami trądziku dorosłych warto postawić na regularne, ale delikatne dla skóry złuszczanie. W tym celu warto zastosować Effaclar Skoncentrowane Serum. Kosmetyk oferuje doskonały balans pomiędzy działaniem peelingującym, a kojącym. Jego formuła, oparta na połączeniu 3 kwasów (glikolowego, salicylowego, LHA) oraz kojącego niacynamidu wygładza powierzchnię skóry bez uczucia dyskomfortu, jednocześnie wspomagając odnowę naskórka. Przebarwienia potrądzikowe stają się mniej widoczne, a skóra bardziej rozświetlona. Serum stosuj w wieczornej pielęgnacji 1-2 razy w tygodniu. Nie używaj wtedy Effaclar A.Z. Żel-Krem na noc, tylko na dzień!

 

Krok 3: Ochrona przeciwsłoneczna (rano)

Filtr przeciwsłoneczny Oil Control Fluid SPF 50+ Anthelios UV Mune 400 La Roche-Posay (na dzień)

fluid UV do skóry z trądzikiem hormonalnym Oil Control SPF50+ La Roche Posay Anthelios UVMune 400

Ostatni element każdej porannej rutyny pielęgnacyjnej powinna stanowić fotoprotekcja. Promieniowanie UV oddziałuje na naszą skórę przez cały rok, dlatego warto skutecznie zabezpieczać ją przed jego negatywnym wpływem. Dermokosmetykiem, który doskonale sprawdzi się do tego celu jest Anthelios UVMUNE 400 Oil Control Fluid SPF 50+. W jego formule znalazł się Mexoryl 400, jeden z najskuteczniejszych filtrów UV5 chroniący przed promieniowaniem UVB, UVA oraz najbardziej szkodliwymi promieniami - ultradługimi UVA6. Kosmetyk posiada bardzo lekką, nietłustą konsystencję, która jest niewidoczna na skórze i nie pozostawia białych śladów. Dodatkowo zapewnia efekt 12H zmatowienia skóry7.

Młoda kobieta z widocznym na policzkach trądzikiem

Masz skórę skłonną do trądziku i zastanawiasz się, jak prawidłowo o nią dbać? SPOTSCAN+ to innowacyjne narzędzie oparte na sztucznej inteligencji, które analizuje stan  skóry i dobiera spersonalizowaną rutynę pielęgnacyjną, łącząc technologię z dermatologiczną wiedzą La Roche-Posay. Sprawdź, co będzie najlepsze dla Twojej skóry! 

Spotscan+ dla skóry skłonnej do trądziku od La Roche-Posay

Trądzik na policzkach – podsumowanie

Trądzik na policzkach może przyjmować różną formę: zaskórników otwartych i zamkniętych, krostek czy czerwonych i bolesnych zmian. Jego obecność może być spowodowana różnymi czynnikami, jednak niezależnie od przyczyny, krosty na policzkach u dorosłych w znacznym stopniu oddziałują na samopoczucie i akceptację swojego wyglądu. Obecność dużych, jak i małych krostek na policzkach często wynika z błędów pielęgnacyjnych. Zmiana swoich nawyków oraz włączenie skutecznych dermokosmetyków znacznie poprawi wygląd i kondycję skóry.

Tekst został zweryfikowany przez mgr Kingę Bożek.

Za deklaracje marketingowe odpowiada La Roche-Posay.

 

Mgr Kinga Bożek, Specjalista ds. Legislacji i Oceny Bezpieczeństwa

1Badanie konsumenckie, 54 osoby.
2Badanie aparaturowe.
3Badanie kliniczne z testem konsumenckim, 81 osób.
4Badanie kliniczne, 42 osoby.
5Przed najbardziej szkodliwymi promieniami ultradługimi UVA do 400nm
6wysoki zakres długości fal UVA [380-400nm]
7Test konsumencki, 130 osób ze skórą mieszaną i tłustą, 28 dni.

Bibliografia

  1. Marek L., "Trądzik pospolity - rodzaje i przyczyny. Jak pozbyć się trądziku?", https://mp.pl/pacjent/dermatologia/choroby/chorobyskory/74475,tradzik-pospolity-rodzaje-i-przyczyny-jak-pozbyc-sie-tradziku [dostęp: 11.03.2025]
  2. Wolska H., "Trądzik młodzieńczy - przyczyny, powikłania, leczenie", https://mp.pl/pacjent/pediatria/choroby/skora/73673,tradzik-mlodzienczy-przyczyny-powiklania-leczenie [dostęp: 11.03.2025]
  3. Zegarska B., Rudnicka L., Narbutt J., "Zastosowanie dermokosmetyków w trądziku pospolitym. Rekomendacje Polskiego Towarzystwa Dermatologicznego", w: *Przegląd Dermatologiczny* nr 5, t. 110, 2023.
  4. Materiały prasowe marki.

MAMY TAKŻE
COŚ NA TO

NASZE ZOBOWIĄZANIA
W KWESTII BEZPIECZEŃSTWA

Standardy bezpieczeństwa wykraczające poza międzynarodowe regulacje kosmetyczne.

zobowiązania w kwestii bezpieczeństwa testowany alergologicznie model zbliżenie | La Roche Posay

100% DERMOKOSMETYKÓW
PRZETESTOWANYCH POD KĄTEM MINIMALIZACJI ALERGII

Pokaż więcej
Nieustannie zbieramy informację na temat doświadczeń pacjentów z naszymi produktami w celu poprawy ich formuł.
zobowiązania w kwestii bezpieczeństwa ohrona formuły | La Roche Posay

OCHRONA FORMUŁY
MIMO UPŁYWU CZASU

Pokaż więcej
Zabezpieczające opakowania, pozwalające na zastosowanie wyłącznie niezbędnych środków konserwujących, by zagwarantować niezmienną tolerancję i skuteczność.
zobowiązania w kwestii bezpieczeństwa ochrona skuteczna dawka aktywna | La Roche Posay

SKŁADNIKI
WE WŁAŚCIWYMSTĘŻENIU AKTYWNYM

Pokaż więcej
Dermokosmetyki, opracowane we współpracy z dermatologiem i toksykologiem, zawierają tylko niezbędne składniki we właściwych stężeniach.
zobowiązania w kwestii bezpieczeństwa skóra model dziecko | La Roche Posay

PRZETESTOWANE
NA SKÓRZE BARDZO WRAŻLIWEJ

Pokaż więcej
Tolerancja potwierdzona na najwrażliwszej skórze: reaktywnej, skłonnej do niedoskonałości i alergii, atopowej lub osłabionej przez leczenie antynowotworowe.