Pokrzywka słoneczna – przyczyny, objawy i pielęgnacja skóry

Article Read Duration 6 min. czas czytania

Ciepłe, słoneczne dni sprawiają, że o wiele chętniej i dłużej spędzamy czas na świeżym powietrzu. Niestety, niektóre osoby tuż po ekspozycji na promienie słoneczne mogą doświadczyć dyskomfortu w postaci objawów przypominających alergię lub uczulenie, czego przykładem jest pokrzywka słoneczna. To problem skórny, który może wystąpić zarówno u osób dorosłych, jak i dzieci. Sprawdź, jakie są jej objawy oraz jak zapewnić swojej skórze ukojenie przy pomocy odpowiednich dermokosmetyków.

Pokrzywka słoneczna – co to takiego?

Słońce odgrywa istotną rolę w prawidłowym funkcjonowaniu ludzkiego organizmu, czego przykładem jest synteza witaminy D. Niestety, promienie słoneczne mogą jednocześnie wywierać niekorzystny wpływ na kondycję skóry.

Do negatywnych skutków ekspozycji na słońce można zaliczyć nie tylko poparzenia i przebarwienia słoneczne czy fotostarzenie. Słońce może pozostawić na skórze ślad w formie pokrzywki słonecznej zwanej również pokrzywką posłoneczną a w medycznym żargonie – polimorficzną osutką świetlną.

Czym jest pokrzywka słoneczna? To nagła fotodermatoza, która objawia się nadwrażliwością skóry i jej nieprawidłową reakcją na działanie promieni słonecznych, UVB i UVA. Różnica między UVA i UVB dotyczy ich nasilenia w zależności od pory roku. Pokrzywka słoneczna stanowi więc efekt nieprawidłowych zmian, jakie zachodzą w skórze w kontakcie z promieniowaniem UV. Choć nie jest niebezpieczna dla zdrowia, jej obecność może wiązać się z dyskomfortem i jednocześnie ograniczać codzienne czynności.

 

Pokrzywka słoneczna – objawy

Jak rozpoznać, że ma się do czynienia właśnie z pokrzywką słoneczną, a nie inną dermatozą lub fotodermatozą? Objawy pokrzywki słonecznej, jak sama nazwa wskazuje, przypominają poparzenie pokrzywą. W ciągu kilku minut od ekspozycji na promienie słoneczne na skórze pojawiają się niewielkie bąble, którym może towarzyszyć swędzenie, pieczenie i dyskomfort skóry.

Pokrzywka posłoneczna pojawia się głównie na odsłoniętych obszarach skóry, takich jak ramiona, dekolt, szyja oraz twarz. Pokrzywka słoneczna – ile trwa? Objawy z reguły ustępują samoistnie w ciągu godziny od zakończenia ekspozycji na słońce, w niektórych przypadkach okres ten może wydłużyć się do kilkunastu godzin.

Ze względu na to, że objawy pokrzywki słonecznej mogą przypominać inne problemy skórne, w razie wątpliwości warto skonsultować je z dermatologiem.

Fragment skóry z objawami pokrzywki słonecznej

 

U kogo może wystąpić pokrzywka słoneczna?

Objawy pokrzywki słonecznej w przypadku naszej szerokości geograficznej najczęściej pojawiają się wiosną i mogą utrzymywać się aż do wczesnej jesieni. Ich nasilenie może być bardzo zróżnicowane: u niektórych osób mogą powracać przez kilka lat, a w przypadku innych występować przez całe życie.

Pokrzywka posłoneczna najczęściej pojawia się wśród osób dorosłych o jasnej karnacji i wrażliwej, odwodnionej skórze. Mimo to, pokrzywka słoneczna u dzieci nie jest rzadkością i wśród najmłodszych również może stanowić źródło dużego dyskomfortu. Między innymi dlatego tak istotna jest właściwa fotoprotekcja, w tym krem SPF 50+, szczególnie w sezonie wiosenno-letnim.

 

Pokrzywka słoneczna – jak jej zapobiegać?

Choć pojawienie się pokrzywki słonecznej na skórze może wyglądać niepokojąco, w rzeczywistości nie jest dla nas groźne. Mimo to, należy zadbać o to, by objawy pokrzywki słonecznej nie nawracały. Jak to zrobić? W tym celu niezbędna jest przede wszystkim odpowiednia fotoprotekcja skóry dorosłych i dzieci.

Stosowanie zasad prawidłowej fotoochrony pozwala nie tylko zapobiec nawrotom i nasileniu objawów pokrzywki posłonecznej, ale również zminimalizować inne negatywne skutki promieniowania UVA i UVB na skórę. 

Aby zapobiec nawrotom pokrzywki słonecznej należy:

  • stosować wysoką ochronę przeciwsłoneczną z wykorzystaniem kremów z filtrem SPF 50+;
  • pamiętać o aplikacji odpowiedniej ilości kremu z filtrem, zapewniającej stabilną ochronę;
  • dbać o reaplikację produktu, szczególnie jeśli przez długi czas przebywamy na świeżym powietrzu, uprawiamy aktywność fizyczną, spędzamy czas na plaży lub na basenie;
  • latem unikać bezpośredniej ekspozycji na słońce w godzinach, gdy promienie słoneczne działają na skórę najintensywniej, czyli od 10:00 do 16:00;
  • zabezpieczać skórę twarzy nosząc nakrycia głowy w postaci czapki z daszkiem lub okularów przeciwsłonecznych;
  • nosić przewiewne ubrania, wykonane z lekkich, oddychających materiałów (w ten sposób w połączeniu z ochroną UV dodatkowo minimalizujemy bezpośredni wpływ promieni na skórę) lub stosować ochronną odzież z filtrem UPF.

Aby objawy pokrzywki słonecznej nie były tak uciążliwe, warto zwrócić również uwagę na swoją codzienną dietę oraz nawadnianie organizmu. Istotne jest również regularne nawilżanie skóry, a w przypadku wystąpienia objawów, stosowanie łagodnych kosmetyków o działaniu kojącym i łagodzącym.


Objawy pokrzywki słonecznej na skórze kobiety

Jak pielęgnować skórę z pokrzywką słoneczną?

Jeśli pokrzywka słoneczna wiosną i latem dość często gości na Twojej skórze, podstawę Twojej codziennej pielęgnacji powinna stanowić codzienna, komfortowa fotoochrona, dopasowana do potrzeb Twojej skóry. W ofercie marki La Roche-Posay znajdziesz różne rodzaje kremów przeciwsłonecznych, odpowiadających różnym potrzebom skóry dzieci i dorosłych.

La Roche-Posay Anthelios UVMUNE 400 Niewidoczny Fluid SPF50+ do ochrony przed pokrzywką słoneczną

Jak zabezpieczyć skórę twarzy przed promieniowaniem UV i pokrzywką słoneczną? W tym celu polecamy Anthelios UVMUNE 400 Niewidoczny Fluid SPF50+. W jego formule znajdziesz Mexoryl, czyli najskuteczniejszy1 filtr UV, chroniący przed najbardziej przenikającymi promieniami UVA oraz promieniowaniem UVA/UVB. Dodatkowo jego skład został wzbogacony o glicerynę o właściwościach łagodzących i odbudowujących barierę ochronną oraz wodę termalną z La Roche-Posay wykazującą właściwości kojące, łagodzące i pomagające zmniejszyć reaktywność skóry. Kosmetyk posiada lekką i niewidoczną formułę, idealną do codziennego stosowania.

La Roche-Posay Anthelios Nawilżające Mleczko SPF50+ do ochrony przed pokrzywką słoneczną

Pokrzywka słoneczna najczęściej pojawia się na odsłoniętych obszarach skóry, dlatego by właściwie zabezpieczyć je przed promieniowaniem UV, warto sięgnąć po Anthelios Nawilżające Mleczko SPF50+. Zapewnia szerokie spektrum ochrony przed promieniami UVA i UVB, a także pomaga zapobiegać stresowi oksydacyjnemu, wywołanemu przez zanieczyszczenia powietrza. Konsystencja mleczka jest nietłusta, nie klei się i nie pozostawia białych śladów na skórze. Jednocześnie pozostaje bardzo odporna na wodę, pot i piasek.

La Roche-Posay Anthelios UVMUNE 400 Dermo-Pediatrics Fluid, Mleczko i Spray

Oczywiście nie należy zapominać o fotoochronie skóry najmłodszych. Skóra dzieci jest bardziej wymagająca i delikatna, stąd warto sięgać po dermokosmetyki odpowiadające jej wyjątkowym potrzebom. Tutaj również warto zdecydować się na produkty Anthelios UVMUNE Dermo-Pediatrics. Ich formuła została wzbogacona w Mexoryl. To najskuteczniejszy2 filtr, chroniący przed najbardziej przenikającymi, ultradługimi promieniami UVA oraz promieniowaniem UVA/UVB. Dodatkowo, dzięki opatentowanej technologii Netlock kosmetyki nie migrują do oczu, co zapobiega uczuciu szczypania. W zależności od potrzeb skóry dziecka i sposobu aplikacji możesz wybrać:

La Roche-Posay Cicaplast Baume B5+ balsam łagodzący objawy pokrywki słonecznej

W jaki sposób ukoić i wesprzeć podrażnioną skórę po ekspozycji na słońce? Świetnym wyborem okaże się Cicaplast Baume B5+. To regenerujący balsam kojący do pielęgnacji twarzy i ciała zarówno dorosłych, jak i dzieci oraz niemowląt. Skutecznie regeneruje skórę już od pierwszego dnia użycia3, natychmiastowo koi, odżywia i chroni dzięki formule wzbogaconej w innowacyjny i opatentowany składnik, jakim jest Tribioma. To unikatowy kompleks prebiotyczny, wspierający równowagę mikrobiomu. Balsam wspiera skórę i przyspiesza proces regeneracji oraz zapewnia optymalną odbudowę bariery ochronnej.

La Roche-Posay Kojąca woda termalna w sprayu łagodząca objawy pokrzywki słonecznej

Ukojenie podrażnionej skórze przyniesie również Kojąca woda termalna w sprayu. Wspiera równowagę mikrobiomu skóry i zmniejsza podrażnienia skóry. Wodę termalną stosuj tak często, jak to konieczne. Aby uzyskać efekt chłodzenia skóry po aplikacji, wodę termalną przechowuj w lodówce.

Kobieta aplikująca balsam na ramiona po kąpieli - łagodzenie objawów pokrzywki słonecznej

 

Pokrzywka słoneczna – podsumowanie

Słońce może pozostawić po sobie ślad na skórze zarówno pod postacią poparzeń czy nieestetycznych przebarwień, ale również w formie pokrzywki słonecznej. Choć nie jest to problem zagrażający zdrowiu, jej obecność na skórze może okazać się znacznym źródłem dyskomfortu. Aby w możliwie największym stopniu zapobiegać negatywnym skutkom promieniowania UV, należy pamiętać o regularnym stosowaniu ochrony przeciwsłonecznej.

Tekst został zweryfikowany przez mgr inż. Magdalenę Kaczanowicz.

Za deklaracje marketingowe odpowiada La Roche-Posay.

 

Mgr inż. Magdalena Kaczanowicz, chemik i technolog kosmetyczny

1 Przed najbardziej szkodliwymi promieniami ultradługimi UVA do 400nm.
1 Przed najbardziej szkodliwymi promieniami ultradługimi UVA do 400nm.
3 test aparaturowy 26 osób.

 

Bibliografia:

 

  1. Harris B.W., Badri T., Schlessinger J., Solar Urticaria, 2021, /pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/28723015/ [dostęp: 13.05.2025].
  2. Świerczyńska-Krępa M., Pokrzywka: przyczyny, objawy i leczenie, mp.pl/pacjent/alergie/chorobyalergiczne/choroby/58880,pokrzywka-przyczyny-objawy-i-leczenie [dostęp: 13.05.2025].
  3. Sybilski A., Pokrzywka, Medycyna po Dyplomie, podyplomie.pl/medycyna/29877,pokrzywka?srsltid=AfmBOophMwmWJEY-S1bP7tyF5oED1i_skna3DXvAf21dA_pIufi8IawE [dostęp: 13.05.2025].
  4. Wiercińska M., Uczulenie na słońce (fotodermatoza) – jak rozpoznać i leczyć alergię na słońce, mp.pl/pacjent/objawy/350205,uczulenie-na-slonce-fotodermatoza-jak-rozpoznac-i-leczyc-alergie-na-slonce [dostęp: 13.05.2025].
  5. Wolska H., Wolf-Makowska, A., Misiak-Gałązka M., Pokrzywka słoneczna, termedia.pl/Pokrzywka-sloneczna,56,20746,1,0.html [dostęp: 13.05.2025].

MAMY TAKŻE
COŚ NA TO

NASZE ZOBOWIĄZANIA
W KWESTII BEZPIECZEŃSTWA

Standardy bezpieczeństwa wykraczające poza międzynarodowe regulacje kosmetyczne

zobowiązania w kwestii bezpieczeństwa testowany alergologicznie model zbliżenie | La Roche Posay

100% DERMOKOSMETYKÓW
PRZETESTOWANYCH POD KĄTEM MINIMALIZACJI ALERGII

Pokaż więcej
Nieustannie zbieramy informację na temat doświadczeń pacjentów z naszymi produktami w celu poprawy ich formuł.
zobowiązania w kwestii bezpieczeństwa ohrona formuły | La Roche Posay

OCHRONA FORMUŁY
MIMO UPŁYWU CZASU

Pokaż więcej
Zabezpieczające opakowania, pozwalające na zastosowanie wyłącznie niezbędnych środków konserwujących, by zagwarantować niezmienną tolerancję i skuteczność.
zobowiązania w kwestii bezpieczeństwa ochrona skuteczna dawka aktywna | La Roche Posay

SKŁADNIKI
WE WŁAŚCIWYMSTĘŻENIU AKTYWNYM

Pokaż więcej
Dermokosmetyki, opracowane we współpracy z dermatologiem i toksykologiem, zawierają tylko niezbędne składniki we właściwych stężeniach.
zobowiązania w kwestii bezpieczeństwa skóra model dziecko | La Roche Posay

PRZETESTOWANE
NA SKÓRZE BARDZO WRAŻLIWEJ

Pokaż więcej
Tolerancja potwierdzona na najwrażliwszej skórze: reaktywnej, skłonnej do niedoskonałości i alergii, atopowej lub osłabionej przez leczenie antynowotworowe.