Podrażniona skóra pod pachami - jak złagodzić stan zapalny?

Article Read Duration 2 min. czas czytania

Skóra pod pod pachami jest narażona na zaczerwienienia i wystąpienie stanu zapalnego, ponieważ codzienne używanie antyperspirantów wysusza ją, a regularna depilacja włosków pod pachami może doprowadzić do podrażnień. Poznaj dokładne przyczyny problemu podrażnionej skóry pod pachami i dowiedz się, jak złagodzić stan zapalny!

Przyczyny podrażnionej skóry pach

Do swędzenia i zaczerwienień skóry pod pachami dochodzi najczęściej w wyniku golenia czy depilacji, ale także poprzez używanie kosmetyków zawierających składniki drażniące lub przez uczulenie na nikiel, które uaktywnia się w momencie, np. kontaktu pęsety z włoskami pod pachą.

Prawidłowa depilacja włosków pod pachami

Skóra pod pachami jest szczególnie wrażliwa, dlatego należy odpowiednio dobrać rodzaj depilacji.

1. Depilacja woskiem lub depilatorem - nie wszyscy powinni się na nią decydować, a zwłaszcza na robienie tego samodzielnie w domu. Źle przeprowadzona depilacja tymi sposobami może skutkować problemami skórnymi, dlatego lepiej w takim wypadku udać się do salonu kosmetycznego.
2. Golenie się maszynką - jest to niewątpliwie najszybszy sposób usunięcia włosków pod pachami, jednak nie daje długotrwałych efektów. Najłatwiej uszkodzić delikatny naskórek, dlatego należy również pamiętać o odpowiedniej higienie maszynek do golenia - częstym ich zmienianiu i myciu po każdym użyciu. Aby uniknąć podrażnień warto też golić się wtedy, gdy skóra jest zmiękczona i rozgrzana czyli, np. pod prysznicem.
3. Depilacja przy użyciu kremu - daje bardziej długotrwały efekt niż golenie przy użyciu maszynki, jednak substancje zawarte w produkcie mogą wywołać reakcję alergiczną.
4. Depilacja laserem - najbardziej efektywny sposób na pozbycie się włosków. Jego minusem jest wysoka cena oraz fakt, że zabieg należy powtarzać przynajmniej kilkakrotnie.

Nawilżanie skóry pod pacham

Oprócz odpowiednio dobranej metody pozbycia się włosków pod pachami, należy dobrze zadbać o skórę pach po zabiegu. Pielęgnacja suchej skóry po depilacji powinna opierać się na stosowaniu kosmetyków zawierających składniki łagodzące podrażnienia. Oprócz smarowania pach po goleniu, należy je nawilżać każdorazowo po kąpieli. Używanie antyperspirantu wysusza i podrażnia skórę pod pachami, dlatego chroniąc ją przed zaczerwienieniem i swędzeniem, należy wcierać w nią nawilżający balsam. Oprócz drogeryjnych czy aptecznych kosmetyków, warto sięgnąć po domowe sposoby na nawilżenie podrażnionej skóry pod pachami i nałożyć na nią np.:

  • mus z truskawek i kwaśnej śmietany - ta domowa mieszanka sprawi, że po nałożeniu jej na podrażnioną skórę odczujemy poprawę, a co więcej, stosując ją regularnie, odmłodzimy i wygładzimy skórę.
  • ocet jabłkowy - stosowanie tego produktu o właściwościach antyseptycznych pomoże złagodzić stan zapalny.
  • talk - ten produkt, kojarzony z niemowlętami, okaże się także przydatny w walce z podrażnioną skórą pod pachami u dorosłych.

Odpowiedni strój

Wpływ na stan zapalny skóry pod pachami ma również nieodpowiednio dobrana odzież. Gdy nosimy ubrania ze sztucznych tkanin, skóra pod pachami nie oddycha, co powoduje, że odczuwamy dyskomfort związany ze swędzącymi i podrażnionymi pachami. Należy zrezygnować ze sztucznych tkanin na rzecz bawełnianych ubrań, które pozwolą skórze na wentylację.

Dobrze dobrany dezodorant

To, jakiego antyperspirantu używamy, ma duży wpływ na pojawienie się bądź nie swędzenia, krost i stanu zapalnego skóry pod pachami. Należy wybierać produkty bez alkoholu i parabenów. W przypadku wrażliwej skóry, dobrze jest zdecydować się na dezodorant przeznaczony właśnie do takiego typu. Niektórzy pocą się mniej i do higieny pach wystarcza im używanie dezodorantu w sprayu lub kulce, inni wydzielają go więcej i decydują się na użycie produktu zapobiegającego nadmiernemu poceniu się. Warto wtedy sięgnąć po dezodorant w kulce od La Roche-Posay, który działa przez 24 godziny i nadaje skórze świeżości. Co istotne w przypadku podrażnień, nie zawiera on alkoholu, parabenów czy aluminium, dlatego po jego użyciu możemy być pewni, że nie odczujemy dyskomfortu związanego z podrażnioną skórą pod pachami.

MAMY TAKŻE
COŚ NA TO


NASZE ZOBOWIĄZANIA
W KWESTII BEZPIECZEŃSTWA

Standardy bezpieczeństwa wykraczające poza międzynarodowe regulacje kosmetyczne

zobowiązania w kwestii bezpieczeństwa testowany alergologicznie model zbliżenie | La Roche Posay

100% DERMOKOSMETYKÓW
PRZETESTOWANYCH POD KĄTEM MINIMALIZACJI ALERGII

Pokaż więcej
Nieustannie zbieramy informację na temat doświadczeń pacjentów z naszymi produktami w celu poprawy ich formuł.
zobowiązania w kwestii bezpieczeństwa ohrona formuły | La Roche Posay

OCHRONA FORMUŁY
MIMO UPŁYWU CZASU

Pokaż więcej
Zabezpieczające opakowania, pozwalające na zastosowanie wyłącznie niezbędnych środków konserwujących, by zagwarantować niezmienną tolerancję i skuteczność.
zobowiązania w kwestii bezpieczeństwa ochrona skuteczna dawka aktywna | La Roche Posay

SKŁADNIKI
WE WŁAŚCIWYMSTĘŻENIU AKTYWNYM

Pokaż więcej
Dermokosmetyki, opracowane we współpracy z dermatologiem i toksykologiem, zawierają tylko niezbędne składniki we właściwych stężeniach.
zobowiązania w kwestii bezpieczeństwa skóra model dziecko | La Roche Posay

PRZETESTOWANE
NA SKÓRZE BARDZO WRAŻLIWEJ

Pokaż więcej
Tolerancja potwierdzona na najwrażliwszej skórze: reaktywnej, skłonnej do niedoskonałości i alergii, atopowej lub osłabionej przez leczenie antynowotworowe.