Łojotokowe zapalenie skóry: dieta, która pomoże Ci w walce ze schorzeniem!

Article Read Duration 2 min. czas czytania

Dieta przy łojotokowym zapaleniu odgrywa bardzo ważną rolę. Pomaga złagodzić objawy łojotoku skóry oraz jest doskonałym wsparciem tradycyjnego leczenia tej choroby. Dowiedz się, jak powinna wyglądać dieta przy łojotokowym zapaleniu skóry i poznaj jej dobroczynny wpływ na tę chorobę.

Znaczenie diety przy łojotokowym zapaleniu skóry

Podczas leczenia łojotokowego zapalenia skóry bardzo ważną rolę odgrywają nie tylko różnego rodzaju produkty, dermokosmetyki i lekarstwa. Równie istotną rolę spełnia dieta, która wzmacnia działanie danego toku leczenia oraz ułatwia złagodzenie objawów w przebiegu choroby. Dlaczego dieta ma tak ogromne znaczenie? Otóż część produktów przemiany materii, czyli zmetabolizowane składniki znajdujące się w pożywieniu, jest usuwana z organizmu przez skórę. Jeśli spożywasz niezdrowe produkty i nie przestrzegasz diety, jaka powinna być stosowana przy łojotoku skóry, możesz nasilić objawy tej choroby lub utrudnić jej eliminację. Z tego względu warto zapoznaćsię z poradami dietetycznymi, które powinna być przestrzegane przy łojotokowym zapaleniu skóry.

 

Łojotokowe zapalenie skóry głowy i twarzy - jaka powinna być dieta na łojotok

1. Składniki, których należy unikać

Przy łojotokowym zapaleniu skóry należy przede wszystkim unikać alkoholu. Nie każdy jest tak samo uwrażliwiony na tę substancję. U niektórych małe ilości alkoholu nie zaszkodzą, jednak w większości przypadków, zwłaszcza gdy łojotok jest intensywny, naawet małe małe ilości mogą działać negatywnie. Z diety warto również wyeliminować słodkie gazowane napoje, słodycze, smażone potrawy, gluten, potrawy typu instant, a także produkty, które zawierają znaczną ilość konserwantów, barwników, soli i ulepszaczy, tzw. składniki E.

 

2. Składniki, które należy włączyć do diety

Dieta na łojotokowe zapalenie skóry powinna być bogata w witaminy. Te w głównej mierze znajdują się w owocach i warzywach, które z tego względu pełnią rolę antyoksydantów. Oznacza to, że pomagają oczyszczać organizm z toksyn. Dodatkowo do diety warto włączyć:  WKT - wielonienasycone kwasy tłuszczowe (tłuszcze pochodzenia roślinnego i zwierzęcego), cynk (w postaci suplementacji lub w pożywieniu - nasiona, orzechy, zarodki pszenne, zielone warzywa), rozpuszczalny błonnik - pektynę (znajduje się głównie w owocach, otrębach i warzywach strączkowych).

 

Korzystny wpływ prawidłowej diety na przebieg łojotoku skóry głowy i twarzy

Dieta bogata w witaminy, minerały, kwasy omega (3 i 6), antyoksydanty i błonnik bardzo korzystnie wpływa na kondycję skóry borykającej się z łojotokiem. Co istotne, jednocześnie należy pozbyć się złych nawyków, czyli zrezygnować z przetworzonych dań, dużej ilości słodyczy, soli i alkoholu oraz ograniczyć spożycie kofeiny i nabiału. Tylko wtedy będzie można zaobserwować pozytywny wpływ diety na zdrowie skóry. Spożywanie produktów i składników, które są zalecane dla osób z łojotokiem, wspomaga kondycję skóry pod wieloma względami. Przede wszystkim pomaga oczyścić organizm z toksyn, a także wspiera układ immunologiczny, którego sprawność jest niezwykle istotna w walce z chorobą. Spożywając wskazane produkty, odbieramy chorobotwórczym mikroorganizmom pożywkę do rozwoju, co zaowocuje tym, że łojotok nie będzie się nasilał i szybciej ustąpi.

 

Jak wesprzeć działanie diety przy łojotokowym zapaleniu skóry?

Podczas leczenia łojotokowego zapalenia skóry bardzo ważne jest kompleksowe podejście. Należy przestrzegać odpowiedniej diety, a jednocześnie nie zapominać o prawidłowej pielęgnacji i stosowaniu specjalnych leków, przepisanych przez lekarza. Pamiętaj, że łojotok może być wynikiem dysfunkcji gruczołów łojowych, które wówczas produkują nadmierną ilość łoju. Z tego względu, podczas codziennej pielęgnacji, bardzo dobrze mogą sprawdzić się produkty do skóry tłustej lub mieszanej, których celem jest łagodne, lecz dokładne oczyszczenie skóry z nadmiaru sebum. Przykładem takiego kosmetyku jest Oczyszczający żel Effaclar La Roche-Posay, który nie tylko usuwa zbyt dużą ilość łoju, ale również zawiera pochodną cynku, która wykazuje właściwości seboregulujące.

MAMY TAKŻE
COŚ NA TO

NASZE ZOBOWIĄZANIA
W KWESTII BEZPIECZEŃSTWA

Standardy bezpieczeństwa wykraczające poza międzynarodowe regulacje kosmetyczne

zobowiązania w kwestii bezpieczeństwa testowany alergologicznie model zbliżenie | La Roche Posay

100% DERMOKOSMETYKÓW
PRZETESTOWANYCH POD KĄTEM MINIMALIZACJI ALERGII

Pokaż więcej
Nieustannie zbieramy informację na temat doświadczeń pacjentów z naszymi produktami w celu poprawy ich formuł.
zobowiązania w kwestii bezpieczeństwa ohrona formuły | La Roche Posay

OCHRONA FORMUŁY
MIMO UPŁYWU CZASU

Pokaż więcej
Zabezpieczające opakowania, pozwalające na zastosowanie wyłącznie niezbędnych środków konserwujących, by zagwarantować niezmienną tolerancję i skuteczność.
zobowiązania w kwestii bezpieczeństwa ochrona skuteczna dawka aktywna | La Roche Posay

SKŁADNIKI
WE WŁAŚCIWYMSTĘŻENIU AKTYWNYM

Pokaż więcej
Dermokosmetyki, opracowane we współpracy z dermatologiem i toksykologiem, zawierają tylko niezbędne składniki we właściwych stężeniach.
zobowiązania w kwestii bezpieczeństwa skóra model dziecko | La Roche Posay

PRZETESTOWANE
NA SKÓRZE BARDZO WRAŻLIWEJ

Pokaż więcej
Tolerancja potwierdzona na najwrażliwszej skórze: reaktywnej, skłonnej do niedoskonałości i alergii, atopowej lub osłabionej przez leczenie antynowotworowe.