3 pytania do eksperta

Zabiegi przeciwłupieżowe muszą być dostosowane do konkretnego rodzaju łupieżu

Img_Zabiegi przeciwłupieżowe muszą być dostosowane do konkretnego rodzaju łupieżu

Łupież to martwe, złuszczone komórki pokrywające skórę głowy. Wiele osób cierpiących na tę dolegliwość, związaną z podrażnieniem skóry i swędzeniem, zasięga porady lekarza. Jak możemy pozbyć się łupieżu? Oto porady udzielone przez lekarza dermatologa.

Czy istnieją różne odmiany łupieżu?

Na suchej skórze głowy łupież składa się z suchych, małych, delikatnych płatków naskórka, które łatwo odpadają

i tym samym są bardziej widoczne na ciemnych ubraniach. Na tłustej skórze płatki naskórka są większe i grubsze, często przyklejają się u nasady włosów. Łupieżowi może również towarzyszyć świąd skóry. Łojotokowe zapalenie skóry na owłosionej skórze głowy to najgorszy typ łupieżu; sprawia, że skóra wokół linii włosów staje się czerwona i łuszcząca.

Jakie rozwiązania pan poleca?

Na początku wyjaśnię, co jest główną przyczyną powstawania łupieżu:

są to drożdże nazywane Malassezia, które naturalnie występują w mieszkach włosowych. Gdy się rozmnażają, powodują stan zapalny i złuszczanie skóry. Polecam moim pacjentom regularne korzystanie z szamponów keratolitycznych i przeciwgrzybiczych (składnik keratolityczny lipofilowy LHA™, pirokton olaminy). Przy cięższych formach łupieżu przepisuję płyny przeciwgrzybicze (ketokonazol, ciclopirox olamine), a czasami przez krótki czas stosuję miejscowe leczenie dermokortykoidami w celu złagodzenia stanu zapalnego. We wszystkich przypadkach leczenie musi być dostosowane do konkretnego rodzaju łupieżu.

Jaką radę daje pan swoim pacjentom?

Wyjaśniam, że ​​koniecznie trzeba wybrać skuteczny szampon przeciwłupieżowy,

który ma dobre właściwości kosmetyczne, nie wysusza włosów, a jednocześnie jest delikatny i skuteczny. Musi być specjalnie opracowany, aby zapobiec intensyfikacji łojotoku na skutek eliminacji sebum (reaktywny łojotok). Szampon przeciwłupieżowy należy pozostawić na włosach przez co najmniej 5 minut, aby składniki aktywne mogły optymalnie zadziałać. We wszystkich przypadkach pielęgnacja włosów jako leczenie zachowawcze jest niezbędna w celu zapobieżenia nawrotom łupieżu.

Wybrane dla Ciebie

Zobacz wszystkie artykuły