3 pytania do eksperta

Zabiegi przeciwłupieżowe muszą być dostosowane do konkretnego rodzaju łupieżu

header defaut article 3questions (LP54466).jpg

Łupież to martwe, złuszczone komórki pokrywające skórę głowy. Wiele osób cierpiących na tę dolegliwość, związaną z podrażnieniem skóry i swędzeniem, zasięga porady lekarza. Jak możemy pozbyć się łupieżu? Oto porady udzielone przez lekarza dermatologa.

Czy istnieją różne odmiany łupieżu?

Na suchej skórze głowy łupież składa się z suchych, małych, delikatnych płatków naskórka, które łatwo odpadają

i tym samym są bardziej widoczne na ciemnych ubraniach. Na tłustej skórze płatki naskórka są większe i grubsze, często przyklejają się u nasady włosów. Łupieżowi może również towarzyszyć świąd skóry. Łojotokowe zapalenie skóry na owłosionej skórze głowy to najgorszy typ łupieżu; sprawia, że skóra wokół linii włosów staje się czerwona i łuszcząca.

Jakie rozwiązania pan poleca?

Na początku wyjaśnię, co jest główną przyczyną powstawania łupieżu:

są to drożdże nazywane Malassezia, które naturalnie występują w mieszkach włosowych. Gdy się rozmnażają, powodują stan zapalny i złuszczanie skóry. Polecam moim pacjentom regularne korzystanie z szamponów keratolitycznych i przeciwgrzybiczych (składnik keratolityczny lipofilowy LHA™, pirokton olaminy). Przy cięższych formach łupieżu przepisuję płyny przeciwgrzybicze (ketokonazol, ciclopirox olamine), a czasami przez krótki czas stosuję miejscowe leczenie dermokortykoidami w celu złagodzenia stanu zapalnego. We wszystkich przypadkach leczenie musi być dostosowane do konkretnego rodzaju łupieżu.

Jaką radę daje pan swoim pacjentom?

Wyjaśniam, że ​​koniecznie trzeba wybrać skuteczny szampon przeciwłupieżowy,

który ma dobre właściwości kosmetyczne, nie wysusza włosów, a jednocześnie jest delikatny i skuteczny. Musi być specjalnie opracowany, aby zapobiec intensyfikacji łojotoku na skutek eliminacji sebum (reaktywny łojotok). Szampon przeciwłupieżowy należy pozostawić na włosach przez co najmniej 5 minut, aby składniki aktywne mogły optymalnie zadziałać. We wszystkich przypadkach pielęgnacja włosów jako leczenie zachowawcze jest niezbędna w celu zapobieżenia nawrotom łupieżu.

Wybrane dla Ciebie

Zobacz wszystkie artykuły