Skoncentruj się na...

Dermokosmetyki, kosmetyki apteczne - kiedy po nie sięgać?

Img_Dermokosmetyki, kosmetyki apteczne - kiedy po nie sięgać?

Dermokosmetyki, określane też kosmetykami hipoalergicznymi lub po prostu kosmetykami aptecznymi, to preparaty pielęgnacyjne o działaniu leczniczym. Czym się różnią od kosmetyków drogeryjnych? I kiedy naprawdę warto po nie sięgnąć?

Dermokosmetyki a kosmetyki z drogerii

Dermokosmetyki różnią się od kosmetyków drogeryjnych przede wszystkim swoim składem, który w przypadku dermokosmetyków zawiera zdecydowanie mniejszą ilość sztucznych barwników i substancji zapachowych, a także składników, które mogłyby wywołać na skórze problem podrażnienia czy reakcji alergicznej. Ponadto wszystkie dermokosmetyki poddawane są licznym testom klinicznym, a ich skład jest kontrolowany przez dermatologów i weryfikowany przez obiektywne metody biometrologiczne. Natomiast przy kosmetykach z drogerii wykonuje się obowiązkowe testy bezpieczeństwa, a następnie produkt poddaje się subiektywnym opiniom konsumenckim.

Profesjonalne kosmetyki apteczne - dla kogo?

  • Skóra wrażliwa. Kosmetyki pielęgnacyjne z apteki to przede wszystkim dobra propozycja dla osób, które na co dzień zmagają się z wrażliwą skórą. Łagodny i hipoalergiczny skład dermokosmetyków nie wywoła na jej powierzchni podrażnień, zaczerwienień ani też reakcji alergicznych. Kosmetyki apteczne powinny być również stosowane przez osoby, które zmagają się ze skórą naczynkową lub atopową.
  • Dermokosmetyki na trądzik. Dermokosmetyczne preparaty pielęgnacyjne to również odpowiednia metoda do walki z trądzikiem. Większość kosmetyków drogeryjnych okazuje się mało skuteczna w codziennych zmaganiach ze zmianami trądzikowymi - skład dermokosmetyków jest starannie opracowywany przez zespół dermatologów, kosmetologów oraz specjalistów innych dziedzin, by nie tylko odpowiednio pielęgnować skórę, ale przede wszystkim likwidować niedoskonałości. Kosmetyki apteczne są też skutecznym sposobem na pozbycie się wszelkich pozostałości po wyleczonym trądziku np. przebarwień potrądzikowych.
  • Pielęgnacja skóry po zabiegach. Na stosowanie profesjonalnych kosmetyków aptecznych powinny zdecydowanie przestawić się osoby, których skóra twarzy lub ciała została poddana różnorodnym zabiegom dermatologicznym. Odpowiednio dobrane dermokosmetyki będą łagodzić podrażnienia  skóry i przynosić jej ukojenie, a do tego przyspieszać gojenie się ran.
  • Choroby skóry głowy. Pamiętajmy, że problemy skórne dotyczą nie tylko skóry twarzy czy ciała, ale też skóry głowy. Z łupieżem, łojotokowym zapaleniem skóry czy atopowym zapaleniem skóry nie poradzą sobie kosmetyki z drogerii, ale profesjonalne dermokosmetyki o odpowiednio dobranym i przebadanym składzie. Wiele kosmetyków do pielęgnacji włosów z apteki powstaje na bazie wody termalnej, która posiada skuteczne właściwości ochronne i kojące np. delikatny szampon oczyszczający Kerium La Roche-Posay. Dermokosmetyki dużo lepiej niż produkty z drogerii radzą sobie również z problemem nadmiernego wypadania włosów.
  • Pielęgnacja dziecięcej skóry. Dermokosmetyki to również idealny sposób na codzienną pielęgnację delikatnej i wrażliwej skóry dzieci oraz niemowląt. Nie można zapominać o tym, że skóra u dzieci do 3. roku życia znacząco różni się od skóry dorosłych - jest zdecydowanie cieńsza, delikatniejsza i mniej odporna na działanie czynników zewnętrznych. W przypadku pielęgnacji dziecięcej skóry bardzo ważne jest to, aby stosowane przy niej preparaty były pozbawione wszelkich szkodliwych substancji, które mogłyby wywołać na jej powierzchni podrażnienie, zaczerwienienie czy zmiany alergiczne.

Kosmetyki do twarzy i ciała z apteki - czy może je stosować każdy?

Dermokosmetyki to preparaty, które tworzy się w celu pielęgnacji i wspomagania leczenia konkretnych problemów skórnych. Nie oznacza to jednak, że mogą je stosować jedynie osoby, które zmagają się skórą naczynkową, łupieżem czy atopowym zapaleniem skóry. Mogą z nich korzystać wszyscy, pod warunkiem, że dany kosmetyk zostanie odpowiednio dopasowany do indywidualnych potrzeb ich skóry. Kosmetyki apteczne, które posiadają duże stężenie składników aktywnych, a przy tym niską zawartość konserwantów i sztucznych substancji, nie powinny zaszkodzić naszej skórze, a mogą wręcz pomóc nam w utrzymaniu jej prawidłowej kondycji.

Wybrane dla Ciebie

Zobacz wszystkie artykuły