Skoncentruj się na...

Łojotokowe zapalenie skóry twarzy: choroba przewlekła, ale możliwa do wyleczenia

Img_Łojotokowe zapalenie skóry twarzy: choroba przewlekła, ale możliwa do wyleczenia

Łojotokowe zapalenie skóry to forma przewlekłego stanu zapalnego skóry, które przejawia się łuszczeniem i zaczerwienieniem skóry na twarzy. Wprawdzie mechanizm jego powstawania wciąż jest słabo poznany, istnieją jednak odpowiednie procedury jego leczenia.

Objawy

Objawy

Tłuste, łuszczące się plamy (lub łojotokowe zapalenie skóry) są powszechną formą przewlekłego stanu zapalnego skóry. Na twarzy, łojotokowe zapalenie skory objawia się czerwonymi plamami pokrytymi małymi tłustymi łuskami, zwykle w obszarach, gdzie na skórze znajduje się więcej łoju, takich jak płatki nosa, brwi lub nawet czoło i linia włosów. Tym objawom może również towarzyszyć łupież na skórze głowy. Łojotokowe zapalenie skóry dotyka głównie dorosłych mężczyzn w wieku od 18 do 40 lat. Może również występować u niemowląt, od dwóch tygodni po urodzeniu. U niemowląt jest to słynna "ciemieniucha" na twarzy i skórze głowy.

Przyczyny

Przyczyna tego problemu jest nadal słabo poznana

Prawdziwa przyczyna łojotokowych zmian skórnych jest mało znana. Wydaje się jednak, że mogą być za nie odpowiedzialne naturalnie obecne na skórze drożdże z gatunku Malassezia. Obecność dużej ilości łoju w niektórych obszarach skóry również wspomaga rozwój tych zmian. Plamy te jeszcze się pogarszają, gdy układ odpornościowy jest osłabiony.

Zabiegi pielegnacyjne

Zapobieganie rozwojowi zmian łojotokowych na skórze

Łojotokowe zmiany skórne są przewlekłą chorobą, ale istnieją skuteczne metody ich leczenia. Ważne jest, aby skonsultować się z dermatologiem. Tylko dermatolog może zalecić odpowiednie leczenie. Zabiegi te obejmują zazwyczaj miejscowe stosowanie leków przeciwgrzybiczych lub dermokortykosteroidów. Wskazane jest jednak również włączenie w terapię dermokosmetyków do stosowania codziennie w celu optymalizacji skuteczności leczenia. Na przykład twarz myjemy specjalnym delikatnym preparatem i stosujemy odpowiedni krem ​​na dzień.


Skonsultuj się z dermatologiem. Dermatolog jest od tego, aby zadbać o kondycję twojej skóry.

Wybrane dla Ciebie

Zobacz wszystkie artykuły