3 pytania do eksperta

Zalecam długotrwałe leczenie podtrzymujące, aby ustabilizować ogniska zapalne łojotokowego zapalenia skóry

Img_Zalecam długotrwałe leczenie podtrzymujące, aby ustabilizować ogniska zapalne łojotokowego zapalenia skóry

Łojotokowe zapalenie skóry to częste schorzenie, które występuje na obszarach skóry, które są bogate w gruczoły łojowe: w centralnym regionie twarzy, wzdłuż linii włosów i na klatce piersiowej. Drożdże z gatunku pityrosporum ovale odgrywają ważną rolę w powstawaniu stanów zapalnych. Jak można je wyleczyć? Porady dermatologa.

Jak łojotokowe zapalenie skóry wpływa na pacjentów, którzy przychodzą do pana gabinetu?

Problem ten dotyczy osób dorosłych, głównie mężczyzn.

Objawia się w postaci czerwonych łuszczących się płatów skóry na twarzy, po bokach nosa i nad brwiami. Badania skóry głowy często ujawniają lepkie płatki na linii włosów. Czasami pojawiają się okrągłe, łuszczące się plamy na środku klatki piersiowej. W przypadku skóry twarzy łatwo o podrażnienia. Skóra głowy swędzi. Od czasu do czasu miejsca te się zaogniają, często w okresach zmęczenia i stresu.

Czy można polecić jakieś konkretne dermokosmetyki?

Skórę pacjentów z łojotokowym zapaleniem skóry łatwo można podrażnić, po prostu myjąc twarz.

Zalecam delikatne płyny do mycia (płyn micelarny oraz inne rodzaje) i nigdy nie zalecam mydła, ponieważ pogarsza ono podrażnienia. Kremy nawilżające nie zawsze są dobrze tolerowane. Jednakże, jeśli skóra jest ściągnięta, potrzebuje nawilżenia. Wybieram dermokosmetyki opracowane tak, aby zapewniać dobrą tolerancję przez skórę i które zawierają substancje czynne mogące ulżyć pacjentowi przy łojotokowym zapaleniu skóry.

Czy istnieją jakieś zabiegi medyczne, które można zastosować?

Jeśli to możliwe, należy unikać miejscowego stosowania kortykosteroidów.

Choć są one skuteczne, mogą generować małe zmiany przypominające trądzik w miejscach, gdzie znajduje się wiele gruczołów łojowych. Mogą również powodować trądzik różowaty, jeżeli są stosowane regularnie przez dłuższy okres. Przepisuję kremy anty-grzybicze (zawierające ketokonazol lub cyklopiroksolaminę), które zwalczają drożdże z gatunku pityrosporum ovale. Skuteczne jest też miejscowa terapia na bazie litu. Zalecam długotrwałe leczenie podtrzymujące, aby ustabilizować ogniska zapalne łojotokowego zapalenia skóry.

Wybrane dla Ciebie

Zobacz wszystkie artykuły