Skoncentruj się na...

Czym jest płaszcz lipidowy? Jak zadbać o skórę, by poprawić jej jakość?

Img_Czym jest płaszcz lipidowy? Jak zadbać o skórę, by poprawić jej jakość?

Płaszcz lipidowy to element budujący skórę, który znajduje się na naskórku. Pełni wiele funkcji, które są bardzo istotne dla kondycji skóry. Dowiedz się czym jest płaszcz lipidowy oraz poznaj zasady dbania o skórę, aby poprawić jej jakość!

Płaszcz lipidowy skóry - budowa

Płaszcz lipidowy, a w zasadzie płaszcz hydrolipidowy, jest najbardziej zewnętrzną warstwą naskórka. Składa się z wody oraz lipidów i właśnie z tego względu zyskał taką, a nie inną nazwę. W skrócie, płaszcz hydrolipidowy, określa się PTS. Jego wspomniane części składowe wytwarzają, tzw. barierę okluzyjną dla naskórka. Dodatkowo, płaszcz lipidowy, pełni swoistą funkcję muru obronnego skóry. Chroni ją przed wpływem szkodliwych czynników zewnętrznych oraz zapobiega parowaniu wody. Wilgoć jest niezbędna dla prawidłowego funkcjonowania skóry, a szczególnie dla żywych komórek naskórka, które nazywa się keratynocytami.

Płaszcz wodno-lipidowy skóry - znaczenie dla zdrowia skóry

  • Odpowiada za wszelkie procesy wchłaniania oraz przenikania substancji do wnętrza skóry. Działanie to dotyczy zarówno szkodliwych składników - wówczas zapobiega dostaniu się ich do skóry oraz dobroczynnych - sprawia, że przenikają one do głębi skóry i spełniają swoje właściwości.
  • Wpływa na odpowiednie nawilżenie skóry, ponieważ tworząc barierę okluzyjną na naskórku, zapobiega mimowolnej utracie wody. Woda jest niezbędnym składnikiem dla prawidłowego przebiegu wszelkich procesów zachodzących w skórze, dlatego ta rola płaszcza lipidowego jest szczególnie istotna.
  • Płaszcz hydrolipidowy chroni skórę przed szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi, takimi jak: zanieczyszczenia, warunki atmosferyczne, promienie UV, agresywny dotyk.
  • Bariera lipidowa wpływa również na elastyczność skóry. Dzięki temu jest ona miękka, jędrna i gładka.

Zadbaj o swój płaszcz lipidowy!

Troska o skórę z uwzględnieniem płaszcza wodno-lipidowego jest szczególnie istotna. Pomaga usprawnić funkcje warstwy hydro-lipidowej i sprawia, że przebiegają one prawidłowo. Dzięki temu, skóra jest zadbana i wykazuje zdrową kondycję. Jest miękka, sprężysta, dobrze nawilżona i skutecznie chroni się przed szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi oraz składnikami, jakie znajdują się w kolorowych kosmetykach lub produktach do pielęgnacji twarzy. O płaszcz ten trzeba jednak dbać, gdyż sam o siebie się nie zatroszczy. Poniżej znajdziesz kilka ważnych pielęgnacyjnych aspektów, które pomogą Ci zadbać o skórę, pod kątem troski o płaszcz lipidowy.

1. Nawilżanie skóry to jeden ze skuteczniejszych sposobów, które pomogą odbudować, wzmocnić i zregenerować płaszcz lipidowy. Wynika to stąd, że woda jest jednym ze składników warstwy lipidowej, zatem jej regularne dostarczanie usprawni pracę bariery ochronnej w postaci płaszcza lipidowego. W tym celu warto sięgać po kremy nawilżające na dzień i na noc oraz zwrócić uwagę, aby w swoim składzie zawierały szereg nawilżających składników, tzw. humektantów.
2. Płaszcz ochronny, obok wody składa się również z lipidów, czyli tłuszczów. O ich poziom również trzeba zadbać. W tym celu zaleca się stosowanie specjalnych preparatów. Przykładem takiego produktu jest Balsam uzupełniający poziom lipidów Lipikar Balsam AP+ La Roche-Posay. Ten dermokosmetyk jest zalecany dla osób ze skórą wrażliwą, która wykazuje szczególną skłonność do niskiej wydajności płaszcza lipidowego.
3. Innym sposobem pielęgnacji skóry pod kątem wzmocnienia płaszcza hydro-lipidowego jest tonizowanie skóry, czyli przywracanie jej naturalnego pH. Może ono zostać uszkodzone przez demakijaż, peeling lub stosowanie agresywnych środków czyszczących. Tonik do twarzy o fizjologicznym pH skutecznie przywróci skórze odpowiedni odczyn i usprawni pracę płaszcza lipidowego.
3. Do innych sposobów, których celem jest troska o zdrowie skóry i płaszcza lipidowego, należą:

a) ochrona skóry przed promieniowaniem UV,
b) osłona skóry przed szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi (wiatr, mróz, ciepłe powietrze),
c) natłuszczanie skóry specjalnymi kremami,
d) odżywianie skóry poprzez wykonywanie maseczek, bogatych w cenne składniki odżywcze (minerały, witaminy czy pierwiastki).

Wybrane dla Ciebie

Zobacz wszystkie artykuły