Skoncentruj się na...

Jak odbudować warstwę lipidową naskórka? Sprawdź jak powinnaś pielęgnować swoją skórę!

Img_Jak odbudować warstwę lipidową naskórka? Sprawdź jak powinnaś pielęgnować swoją skórę!

Nasza skóra każdego dnia narażona jest na działanie wielu niekorzystnych czynników zewnętrznych, które osłabiają warstwę lipidową naskórka. Czym dokładnie jest warstwa lipidowa naskórka? I jak możemy ją odbudować?

Warstwa lipidowa naskórka - czym jest?

Warstwa lipidowa naskórka, nazywana też barierą lipidową naskórka, to naturalny płaszcz ochronny, który “otula” naszą skórę. Warstwę tę tworzą przede wszystkim naturalne tłuszcze, które produkowane są przez komórki naszego naskórka i skóry. Barierę lipidową naskórka dodatkowo wzmacnia cholesterol, kwasy tłuszczowe oraz trójglicerydy. To właśnie odpowiednie proporcje tych tłuszczów oraz pozostałych substancji w składzie naszej warstwy lipidowej pozwalają na skuteczną ochronę skóry przed szkodliwym działaniem czynników zewnętrznych, na które jesteśmy narażeni każdego dnia. Ponadto bariera lipidowa zabezpiecza skórę przed wnikaniem w jej strukturę drobnoustrojów (grzybów, bakterii i wirusów) i substancji drażniących, a także reguluje gospodarkę wodną, hamując proces nadmiernej utraty wody przez naskórek.

Kiedy warstwa lipidowa skóry zostaje osłabiona?

Warstwę lipidową naskórka osłabiamy najczęściej poprzez narażanie jej na niekorzystne działanie słońca, a także suchego i gorącego powietrza. Są to czynniki, które zaburzają funkcję prawidłowego nawilżenia skóry, bowiem w takich warunkach ze skóry bardzo łatwo odparowuje woda. Odporność naszego płaszcza ochronnego słabnie również w wyniku działania niskich temperatur, mrozu oraz wiatru. Czynniki te powodują, że skóra staje się szorstka, sucha i wrażliwa, a przez to nie jest ona w stanie należycie pełnić swoich funkcji ochronnych. Dlatego tak ważne jest, by osłabioną warstwę lipidową naskórka starać się odbudować i wzmacniać przed działaniem czynników zewnętrznych przy pomocy odpowiednich kosmetyków pielęgnacyjnych.

Kuracja lipidowa dla skóry - pielęgnacja skóry krok po kroku

W momencie, gdy skóra traci swoją równowagę hydrolipidową, naszym zadaniem jest dostarczenie jej takich składników, które pozwolą przywrócić jej prawidłowe funkcjonowanie. Warstwy lipidowej naskórka nie odbudujemy jednak poprzez stosowanie kosmetyków nawilżających - w tym przypadku sprawdzą się przede wszystkim te preparaty, których skład bogaty jest w odpowiednie substancje tłuszczowe (lipidy), witaminy, składniki odżywcze oraz substancje ochronne.

  • Oczyszczanie skóry. Do codziennego oczyszczania skóry twarzy należy używać produktów myjących, które nie posiadają w swoim składzie mydła. Mydło to składnik, który co prawda pozwala skutecznie usuwać zanieczyszczenia z powierzchni skóry, ale wraz z nimi “zmywa” też naszą barierę hydrolipidową. W tym przypadku najodpowiedniejsze będą preparaty, które nie tylko usuną zanieczyszczenia, ale też pozostawią na skórze cienką ochronną warstwę tłuszczową np. Lipikar Syndet AP+ La Roche-Posay - krem myjący uzupełniający poziom lipidów.
  • Krem do twarzy. Stosowanie odpowiedniego kremu do twarzy to w przypadku odbudowy warstwy ochronnej naskórka najważniejszy etap pielęgnacji. W tym celu niezbędny będzie nam krem, którego skład powstał na bazie olejów lub tłuszczów, które pomogą nam skutecznie uzupełnić poziom lipidów w skórze i odbudować naruszoną barierę lipidową naskórka. Taki efekt zagwarantują nam kremy do twarzy, których skład został oparty m. in. na maśle karite, olejku jojoba czy maśle kakaowym. Nie możemy jednak zapominać o tym, by w składzie kremu znalazły się również substancje, które zniwelują problem zaczerwienienia, pieczenia i swędzenia, towarzyszący osłabieniu i odwodnieniu skóry. Pamiętajmy, by wybrany krem do twarzy stosować regularnie rano i wieczorem - tylko w ten sposób mamy szansę na rzeczywistą odbudowę płaszcza ochronnego skóry.

Wybrane dla Ciebie

Zobacz wszystkie artykuły