Skoncentruj się na...

Kosmetyki dla niemowląt - jakie są najlepsze dla Twojego dziecka?

Img_Kosmetyki dla niemowląt - jakie są najlepsze dla Twojego dziecka?

Jakie kosmetyki dla niemowlaka będą najbezpieczniejsze - to pytania dręczące wielu świeżo upieczonych rodziców. Dręczące, bowiem o właściwej pielęgnacji niemowląt mówi się coraz więcej i coraz szerszy jest dziecięcy asortyment drogerii, sklepów, aptek. Jak wyłapać to, co najważniejsze w gąszczu informacji? Jak nie oszaleć od feerii kolorowych buteleczek? I w końcu, które kosmetyki dla niemowląt to te najlepsze?

Kosmetyki dla niemowląt - czego dziecko tak naprawdę potrzebuje?

Chociaż ilość kosmetyków do pielęgnacji niemowląt, którą możemy podziwiać na półkach aptek czy drogerii, jest oszałamiająca, okazuje się, że nasz maluszek wcale nie potrzebuje wielu z nich. Tak naprawdę, uwzględniając wszystkie „higieniczne kategorie” potrzebujemy jedynie:

DO PRZEWIJANIA:
wielu paczek mokrych pieluszek (dla których każda doświadczona mama znajdzie mnóstwo dodatkowych zastosowań),
kremu do pupy na co dzień (ewentualnie zasypki),
kremu na odparzenia pupy.
DO KĄPIELI:
płynu do kąpieli dla niemowląt,
delikatnego szamponu do włosów,
płynu do mycia uszu dla dzieci.
NA SPACER:
tłustego kremu ochronnego na chłodne dni,
kremu z filtrem UV na dni pełne słońca.

I chociaż ten zestaw kosmetyków dla niemowląt wydaje się bardzo skąpy, jest z całą pewnością wystarczający, aby nasz bobas był czysty, pachnący oraz miał miękką skórę! Wszelkie balsamy, oliwki, kremy z emolientami są potrzebne wyłącznie wówczas, kiedy faktycznie pojawiają się ku temu przesłanki. Na przykład, kiedy skóra dziecka staje się wysuszona, podrażniona, kiedy pada diagnoza o atopowym zapaleniu skóry, bądź kiedy pojawią się odczyny alergiczne. W codziennej pielęgnacji zdrowej skóry stosowanie tego typu produktów jest nawet niewskazane. W głównej mierze dlatego, że organizm potrafi przyzwyczaić się do działania aplikowanych preparatów, które gdy będą nadużywane, w razie prawdziwej potrzeby okażą się po prostu nieskuteczne.
Zresztą dziś bardzo popularne są preparaty do kąpieli, które tak, jak oliwka myjąca Lipikar, nie tylko oczyszczają skórę, ale także ją natłuszczają. Dlatego też stosowanie dodatkowych nawilżaczy staje się zbędne.

Najlepsze kosmetyki dla niemowląt — na co zwracać uwagę przy zakupie?

Przy wyborze kosmetyków dla niemowląt należy kierować się tą samą zasadą, co w przypadku zakupu wszelkich innych produktów - zasadą czytania etykiet! Bowiem żadna kolorowa buteleczka, żadna ikonka uśmiechniętego dziecka i żaden, nawet najlepszy, slogan, nie zagwarantują nam, że skład danego produktu jest wolny od substancji, które potencjalnie mogą podrażnić delikatną i suchą skórę dziecka. A takich substancji w kosmetykach dla niemowlaka jest niestety wiele! Dlatego też pierwszą rzeczą, na którą należy zwracać uwagę jest to, czy na odwrocie opakowania nie znajdują się składniki z “czarnej listy”, czyli m.in.:

* SLS-y
* Parabeny
* Substancje ropopochodne jak parafina i wazelina, kryjące się pod nazwami Paraffinum Liquidum, Petrolatum, Ceresin, Mineral Oil i inne
* Triclosan
* Ftalany
* Glikole
* Sztuczne aromaty i barwniki

Drugą kwestią, która jest kluczowa przy wyborze kosmetyków dla niemowląt, jest atest przodującej instytucji np. rekomendacja Instytutu Matki i Dziecka. Bezpieczne są zazwyczaj również preparaty dla dzieci tworzone przez przodujące marki, które dbają o przeprowadzanie skórnych testów alergicznych. Informacja o tym, że dany kosmetyk został przebadany dermatologicznie, także jest zadowalająca.
Przy zakupie kosmetyków dla dzieci nie można zapominać jeszcze o jednym - o rodzaju skóry maluszka. Otóż rodzice na ogół trafnie potrafią określić, czy skóra ich pociechy jest bardziej, czy mniej wrażliwa. O ile wiele dzieci jest niezniszczalnych, które bardzo dobrze reagują na wszystkie produkty, o tyle istnieje też grupa dzieci bardziej wrażliwych, dla których na przykład kontakt z nowym płynem do mycia często kończy się alergią. Dlatego też te „mniej odporne” lepiej pielęgnować kosmetykami dla niemowląt od 1. dnia życia, bądź hipoalergicznymi, czyli takimi, które zmniejszają ryzyko wystąpienia podrażnień, czy też właśnie odczynów alergicznych.

Wybrane dla Ciebie

Zobacz wszystkie artykuły