Skoncentruj się na...

Problemy z pigmentacją, brązowe plamy, ostuda, itp.

Img_Problemy z pigmentacją, brązowe plamy, ostuda, itp.

Promieniowanie UV i starzenie się skóry są u wielu kobiet przyczyną problemów z pigmentacją. Jak się one przejawiają i jak można je skutecznie leczyć? Przegląd informacji na ten temat.

Objawy

Różne rodzaje problemów z pigmentacją

Po 30 roku życia u wielu kobiet rozwijają się nieprawidłowości w pigmentacji skóry. Może być to wynikiem różnych problemów:
 

  • Plamy soczewicowate, zwane również plamami starczymi, pojawiają się głównie z powodu wewnętrznego starzenia się skóry, a słoneczne plamy soczewicowate pojawiają się z powodu regularnej i znacznej ekspozycji na słońce.
  • Melazma pojawia się na ogół na skutek braku równowagi hormonalnej. Może ona wystąpić, gdy przyjmujemy niektóre leki,  może zostać wywołana ekspozycją na słońce w okresie ciąży gdy nie stosujemy odpowiedniej ochrony przeciwsłonecznej. Takie zmiany nazywane są ostudą.
  • Plamy wątrobowe zwane także piegami.
  • Przebarwienia pozapalne, pozostające na przykład po wystąpieniu trądziku. Przebarwienie jest wywołane nadmierną produkcją melaniny spowodowaną stanem zapalnym.

Plamki te są zupełnie nieszkodliwe, mogą wyglądać jednak nieestatycznie.

Przyczyny

Kiedy produkcja melaniny jest zakłócona...

Słońce, starzenie się skóry i genetyka są głównymi czynnikami, które wpływają na pigmentację skóry. Po ukończeniu przez nas 30 lat mogą one powodować zakłócenia w produkcji melaniny i mechanizmie jej rozkładu w skórze, pigment ten jest odpowiedzialny za zabarwienie skóry. Melanina jest zatem nierównomiernie rozłożona w skórze i gromadzi się na powierzchni naskórka. Rezultat: pigmentacja skóry staje się nierówna i a na powierzchni skóry tworzą się ciemniejsze plamy.

Zabiegi pielegnacyjne

Walka z hiperpigmentacją

Aby zapobiec pojawianiu się ciemnych plam i odzyskać promienną cerę o równomiernym kolorycie, ważne jest przyjęcie dobrego codziennego systemu pielęgnacji skóry:

  • Każdego ranka nakładamy preparat przeciwdziałający brązowym plamom na twarzy i szyi. Hiperpigmentacja to proces ciągłym, który wymaga codziennych zabiegów.
  • Chronimy skórę przed promieniami słonecznymi za pomocą preparatów przeciwsłonecznych z filtrami UVA i UVB, wybieramy także krem z wysokim filtrem, jeśli spodziewamy się znacznej ekspozycji na słońce. Słońce jest głównym czynnikiem pogarszającym wygląd i nasilenie ciemnych plam. Ochrona przed słońcem jest zatem podstawą jakiegokolwiek leczenia.

Twój dermatolog może też zalecić różne techniki w zakresie korekty ciemnych plam (zabiegi laserowe, peelingi, krioterapia itp.). Tylko on może postawić dokładną diagnozę i zaoferować odpowiednie leczenie dla przebarwień danego typu.

Wybrane dla Ciebie

Zobacz wszystkie artykuły