3 pytania do eksperta

W terapii łuszczycy może wystarczyć leczenie miejscowe

Img_W terapii łuszczycy może wystarczyć leczenie miejscowe

Łuszczyca to przewlekła zapalna choroba skóry, która powoduje łagodne lub ciężkie stany zapalne. Obecnie istnieje wiele bardzo skutecznych medycznych rozwiązań terapeutycznych pomagających w leczeniu tej choroby. Dermokosmetyki mogą pomóc w poprawie jakości życia pacjentów.

Jakie objawy mają Pana pacjenci z łuszczycą?

Objawy to czerwone, łuskowate plamy.

Nasilenie, rozwój i lokalizacja tych łuszczących się plam znacznie różni się u poszczególnych osób. Niemniej jednak istnieje wiele podobieństw: łuszczyca bardzo często występuje na skórze głowy, łokciach, kolanach, nogach i w dolnej części pleców. Pacjentom bardzo przeszkadza łuszczenie się i swędzenie skóry.

Jakie zabiegi mogą stosować ci pacjenci?

Dermatolog na początek ocenia poziom zaawansowania choroby.

Zaczynam od oceny nasilenia zmian i pomiaru ich wielkości. Następnie rozmawiam z pacjentem na temat tego, jak choroba oddziałuje na niego i jego sytuację rodzinną, społeczną, uczuciową oraz zawodową. Leczenie miejscowe może się okazać wystarczające. W cięższych przypadkach proponuję sesję fototerapii lub leczenie systemowe, co jest skuteczniejsze.

Jakie dermokosmetyki Pan poleca?

Łuszczenie się skóry i swędzenie można zmniejszyć, stosując dermokosmetyki.

Aby przywrócić odpowiedni poziom wilgoci w skórze i zmniejszyć jej łuszczenie, polecam produkty nawilżające, które zawierają mocznik. Unikam przepisywania tłustych preparatów, które mogą pobrudzić ubranie, ponieważ moi pacjenci nie lubią tego typu leczenia. W celu wyeliminowania łuszczących się plam na głowie ważne jest, aby zastosować szampon, który zawiera składniki keratolityczne. Polecam również delikatne oczyszczanie skóry za pomocą syndetów, szczególnie podczas kąpieli.

Wybrane dla Ciebie

Zobacz wszystkie artykuły