JAK ZAPOBIEC TRĄDZIKOWI I POZBYĆ SIĘ GO, REGULARNIE OCZYSZCZAJĄC SKÓRĘ?

Article Read Duration 8 min. czas czytania

Profilaktyka trądziku to niemalże temat-rzeka. Pojawiające się na twarzy niedoskonałości bywają nie tylko źródłem dyskomfortu, ale także kompleksów. Warto zatem pamiętać o tym, że bardzo ważna jest skrupulatna pielęgnacja twarzy rano i wieczorem, w której skład wchodzi oczywiście oczyszczanie. W przypadku cery trądzikowej ten element rutyny pielęgnacyjnej ma podwójne znaczenie, ponieważ pozwala zarówno zredukować widoczne wypryski, jak i zapobiec powstawaniu kolejnym. Jak zatem powinno przebiegać prawidłowe oczyszczanie twarzy?

Oczyszczanie twarzy – dlaczego jest tak istotne?

Nie jest żadną tajemnicą, że nasza skóra każdego dnia mierzy się z różnego rodzaju zanieczyszczeniami. Część z nich znajduje się w powietrzu, szczególnie w dużych miastach, gdzie poziom smogu, spalin i innych szkodliwych substancji jest zdecydowanie wyższy niż w niewielkich miejscowościach. Oprócz tego niemal wszędzie unosi się kurz, do tego mamy stałą styczność z bakteriami i drobnoustrojami – np. poprzez dotykanie poręczy w autobusach czy tramwajach.

Ponadto nie należy zapominać o tym, że niezależnie od pory dnia czy nocy stale pracują nasze gruczoły łojowe. Wytwarzają one sebum, czyli nasze naturalne nawilżenie i zarazem ochronę przed czynnikami zewnętrznymi. Regularne usuwanie jego nadmiaru jest kluczowe, by ograniczyć rozwój bakterii.

Do tego pamiętajmy również o kosmetykach, jakie nakładamy każdego dnia. Mowa tu zarówno o produktach pielęgnacyjnych, jak i kolorowych, ponieważ wiele osób lubi codziennie rano wykonywać makijaż. Ich pozostałości powinny być bardzo dokładnie zmywane, w przeciwnym wypadku pory skóry zostaną zablokowane, co może prowadzić do powstawania stanów zapalnych.

Oczyszczanie twarzy w domu niesie za sobą wiele korzyści, które są prawdziwym kluczem do ładnie wyglądającej, zdrowej cery:

  • odświeża skórę;
  • zapobiega zatykaniu porów;
  • redukuje podrażnienia;
  • zmniejsza zaczerwienienia;
  • tonizuje i przywraca właściwe pH skóry;
  • hamuje rozwój bakterii;
  • przygotowuje skórę do wchłonięcia składników zawartych w kremach;
  • zapobiega obciążeniu cery.

Infografika - dlaczego oczyszczanie twarzy jest ważne dla naszej skóry | La Roche-Posay

 

Pielęgnacja skóry trądzikowej

Skóra trądzikowa nie bez powodu nazywana jest cerą problematyczną. Trądzik wiąże się z wieloma objawami, które diametralnie wpływają na wygląd naszej skóry. Chodzi tu nie tylko o wszelkiego rodzaju niedoskonałości, takie jak zaskórniki, pryszcze czy krosty, ale też o nadmiernym łojotoku, który powoduje, że twarz nieestetycznie się świeci.

Wobec tego jak zapobiec trądzikowi przy pomocy sprawdzonej pielęgnacji? Przede wszystkim nie należy ulegać wrażeniu, że skoro na powierzchni skóry znajduje się spora ilość sebum, to znaczy, że twarz należy agresywnie matowić. W ten sposób doprowadzimy do jej przesuszenia, a ten stan jeszcze bardziej stymuluje gruczoły łojowe do pracy. Dlatego warto postawić na skuteczne i zarazem lekkie nawilżenie, które pozwoli unormować produkcję sebum i zarazem przyczynić się do zmniejszenia widoczności wyprysków.

Co jeszcze jest istotne? Odpowiedni makijaż. Może się wydawać, że kosmetyki kolorowe nie mają zbyt wiele wspólnego z pielęgnacją, w rzeczywistości jednak z powodzeniem możemy wybierać takie produkty, które oprócz oczekiwanego efektu wizualnego pozwolą nam też lepiej się zatroszczyć o kondycję skóry. Niekomedogenne podkłady, pielęgnujące pudry czy też bronzery i rozświetlacze mineralne to doskonały przepis na udany makijaż, który jednocześnie zadba o stan cery.

 

Oczyszczanie twarzy na trądzik

Nie da się ukryć, że jeden z etapów pielęgnacji twarzy jest szczególnie ważny w przypadku, kiedy występuje trądzik – oczyszczanie twarzy. Jest ono kluczowe z tego względu, że skóra ze skłonnością do niedoskonałości wprost musi być oczyszczana regularnie, by nie była obciążona przez zanieczyszczenia (co nasiliłoby łojotok), a do tego by pozbyć się bakterii bezpośrednio odpowiadających za rozwój trądziku. Trudno będzie też ocenić skuteczność stosowanych kremów czy serów, jeżeli będą one nakładane na niezmytą wcześniej warstwę sebum oraz zabrudzeń.

Jeżeli skóra trądzikowa nie będzie poprawnie oczyszczana, na dodatek dwa razy dziennie, szybko zobaczymy negatywne skutki w postaci kolejnych guzków i krostek, które trudno będzie usunąć. Ponadto proces gojenia się takich zmian będzie znacznie dłuższy, nawet jeśli dermatolog przepisze nam skuteczne leki, które mają pomóc zwalczyć ten problem.

Oczyszczanie twarzy krok po kroku

Na to, jak często oczyszczać twarz, odpowiedzieliśmy sobie już w poprzednich akapitach. Ten etap pielęgnacji powinien być przeprowadzany zarówno rano, jak i wieczorem – tylko takie postępowanie w naszej rutynie da nam wymierne efekty. Oprócz tego zdecydowanie warto postawić na wieloetapowe oczyszczanie twarzy – kosmetyki muszą być nie tylko odpowiednio dobrane, ale też poprawnie stosowane (w odpowiedniej kolejności i z wykorzystaniem właściwej metody aplikacji). Przejdźmy zatem do szczegółowego omówienia, w jaki sposób powinno wyglądać oczyszczanie skóry trądzikowej, by ta odzyskała swój wewnętrzny blask, gładkość i miękkość.

 

Wieczorne oczyszczanie twarzy

Wieczorami, nawet jeśli jesteśmy już zmęczeni, zwykle mamy nieco więcej czasu na pielęgnację. Dobrze jest zatem trzymać się poszczególnych kroków związanych z troską o skórę. Jak już zostało wspomniane, w ciągu dnia na naszej twarzy gromadzi się wiele zanieczyszczeń, a do tego naturalnie wytwarzane sebum. Warstwę tych zabrudzeń dopełnia też często makijaż. Niemniej wieczorem powinien przyjść czas na zmycie wszelkich kosmetyków i bakterii. W ciągu nocy zachodzą procesy regeneracyjne w skórze, w związku z czym warto dołożyć starań, by miała ona doskonałe warunki do odnowy.



Demakijaż

Chyba trudno jest wskazać kobietę, której przynajmniej raz w życiu nie zdarzyło się pójść spać w niezmytym makijażu. To duży błąd! W ten sposób obciążamy przesadnie skórę i doprowadzamy do zatykania porów, co nawet w przypadku na co dzień nieskazitelnej cery może doprowadzić do powstawania stanów zapalnych. Nie wspominając o tym, że pościel może być trudno doprać z resztek wodoodpornego tuszu czy niezwykle trwałego podkładu.

Effaclar Micellar Water Ultra - packshot | La Roche-Posay

Dlatego też wieczorem koniecznie należy wykonać skrupulatny demakijaż. Do tego zadania może sprawdzić się mleczko, masło, balsam bądź klasyczny płyn micelarny. Na co trzeba zwrócić uwagę? Na to, by skóry nadmiernie nie pocierać – mogłoby to spowodować podrażnienia i zaostrzyć obecny stan zapalny. Oprócz tego istotny jest skład kosmetyków, jakie wykorzystujemy do oczyszczania, w tym do demakijażu. Ważne, aby nie były one zbyt tłuste oraz by nie zawierały mydła ani alkoholu, ponieważ te składniki działają wysuszająco. W tej roli może się sprawdzić Effaclar płyn micelarny do cery trądzikowej. Doskonale usuwa makijaż, zanieczyszczenia i sebum, jednocześnie pozostając delikatnym dla skóry i nie wysuszając jej. Wystarczy nasączyć nim płatek kosmetyczny i przemyć nim twarz. Dzięki niemu skóra jest czystsza, a do tego wspaniale odświeżona.



Mycie twarzy

Wciąż można spotkać się z przekonaniem, że płynu micelarnego nie trzeba kompletnie zmywać ze skóry, a część osób sądzi, że to właśnie takie oczyszczenie w zupełności wystarczy i można już przejść do dalszych kroków pielęgnacyjnych. W żadnym wypadku! Pamiętajmy, że płyny micelarne i inne produkty stworzone z myślą o demakijażu mają za zadanie przede wszystkim usunąć kosmetyki kolorowe, a także wierzchnią warstwę zanieczyszczeń – tę, którą widzimy gołym okiem. Zabrudzenia mogą jednak tkwić w skórze zdecydowanie głębiej, w związku z czym konieczny jest drugi etap, czyli po prostu mycie.

Effaclar żel oczyszczający - packshot | La Roche-Posay

Do tego zadania możesz wykorzystać Effaclar żel oczyszczający do mycia twarzy dla skóry skłonnej do trądziku. Jest łagodny, a zarazem niezwykle efektywny w oczyszczaniu – wystarczy spienić go w dłoniach i nanieść na skórę zwilżoną letnią wodą. Po wykonaniu delikatnego masażu całość można dokładnie zmyć. Dzięki dodatkowi wody termalnej La Roche-Posay produkt zapobiega podrażnieniom, a przy tym redukuje zaskórniki i nieestetyczne błyszczenie skóry. Przy osuszaniu skóry koniecznie należy pamiętać o tym, żeby korzystać w tym celu z czystego ręcznika przeznaczonego wyłącznie do twarzy. Można też z powodzeniem użyć jednorazowego ręcznika papierowego. W ten sposób ograniczamy rozwój bakterii, a co za tym idzie – skutecznie zapobiegamy trądzikowi.



Tonizacja

Tonik do twarzy to dość niepozorny produkt, jednak może naprawdę wiele zmienić w codziennej pielęgnacji. Dlaczego może się okazać konieczny? Nawet kiedy do oczyszczania używamy wyjątkowo łagodnych kosmetyków, to jednak w procesie mycia naturalne pH naszej skóry zmienia się z kwaśnego na zasadowe. Zadaniem toniku jest przywrócenie naturalnej równowagi skóry. Oprócz tego jego składniki mogą działać delikatnie matująco, m.in. poprzez zwężenie porów.

Effaclar H Iso-biome krem nawilżający packshot

W związku z tym warto zamknąć oczyszczanie skóry twarzy poprzez spryskanie jej tonikiem lub przemyciem nasączonym nim wacikiem. To dodatkowo ukoi cerę i pozwoli ją w pełni przygotować na nakładanie produktów odżywczo-nawilżających. Na noc można sięgnąć po Effaclar H Iso-Biome, kojący krem nawilżający o nietłustym, nieklejącym wykończeniu. Przywraca skórze komfort, nawilża ją i wzmacnia jej naturalną barierę hydrolipidową, a to wszystko za sprawą takich składników, jak panthenol oraz niacynamid.



Poranne oczyszczanie twarzy

Na pierwszy rzut oka może się wydawać, że oczyszczanie twarzy rano jest zupełnie zbędne. Przecież noc spędziliśmy w łóżku, skąd zatem na naszej skórze miałyby się pojawić jakiekolwiek zanieczyszczenia? Wbrew pozorom może być ich jednak dość dużo – chodzi tu nie tylko o stale otaczające nas drobinki kurzu, ale też o drobnoustroje, które mogą gromadzić się na pościeli. Dlatego właśnie tak ważne jest, by regularnie zmieniać poszewki, a już szczególnie wtedy, gdy chcemy zredukować trądzik. Oczyszczanie twarzy i dobrana pielęgnacja to jedno, ale drobne zmiany w codziennym życiu również mogą wspomóc nas w procesie leczenia.

Trzeba też po raz kolejny zwrócić uwagę na fakt, że nocą nasze gruczoły łojowe nie przestają pracować, w związku z tym rankiem również należy usunąć nadmiar sebum. Jak oczyszczać twarz tuż po pobudce, by przygotować cerę na kolejny dzień pełen wyzwań? Tutaj tak samo sprawdzi się wieloetapowe oczyszczanie twarzy, choć oczywiście nie będzie już konieczny demakijaż.



Obowiązkowo: mycie twarzy

Effaclar H Iso-biome krem myjący packshot

Rano możemy z powodzeniem po raz kolejny użyć płynu micelarnego, jako że, oprócz usuwania kosmetyków kolorowych, ma on również właściwości oczyszczające. Niemniej, podobnie jak w przypadku wieczornej rutyny pielęgnacyjnej, potrzebny będzie nam odrobinę efektywniejszy produkt, za sprawą którego rzeczywiście odczujemy, że nasza cera jest dogłębnie oczyszczona i odświeżona po minionej nocy. Dobrze będzie zatem sięgnąć po kojący krem myjący przeciw niedoskonałościom Effaclar H Iso-Biome, który posiada właściwości nawilżające. Chroni skórę, przywraca jej komfort, a przy tym delikatnie myje, redukując uczucie przesuszenia, które niejednokrotnie zdarza się w trakcie terapii przeciwtrądzikowej. Krem myjący Effaclar H Iso-Biome został przetestowany pod kontrolą dermatologiczną – jest niekomedogenny, a do tego sprawdzi się nawet przy skórze wrażliwej.

 

 

Opcjonalnie: tonizacja

Użycie toniku również rano to z pewnością dobra praktyka, jeżeli zależy nam, by oczyszczanie skóry twarzy było kompletne. Dlaczego zatem ten krok poprzedziliśmy słowem „opcjonalnie”? Ponieważ w razie potrzeby tonik można np. zastąpić hydrolatem, który ma podobne działanie. Niemniej zdecydowanie warto jest tonizować cerę, by jej pH pozostało niezachwiane i by była ona w pełni przygotowana na zastosowanie kremów.



Obowiązkowo: nawilżanie i ochrona przed słońcem

Effaclar Duo+M - packshot

Choć nawilżanie skóry nie jest elementem oczyszczania twarzy, stanowi na tyle ważną część każdej rutyny pielęgnacyjnej, że warto wspomnieć o nim również w tym miejscu. Jest ono absolutnie niezbędne w przypadku każdej cery, a przede wszystkim tłustej i trądzikowej i nie powinno się go pomijać. Jeśli szukasz odpowiedniego produktu nawilżającego do skóry z niedoskonałościami, wybierz krem na przebarwienia potrądzikowe Effaclar DUO+M. To kosmetyk, który nie tylko nawilża, ale dzięki formule wzbogaconej w niacynamid i opatentowany składnik Phylobioma skutecznie zmniejsza widoczność przebarwień, koryguje niedoskonałości i zapobiega ich nawrotom.

Anthelios UVMUNE Oil Control Żel-krem - packshot

Jest jeszcze jeden produkt, o którym nie możemy zapomnieć jeszcze zanim przejdziemy do wykonywania makijażu. Jest to oczywiście preparat przeciwsłoneczny. Promieniowanie UV nie tylko przyspiesza starzenie się skóry, odwadniając ją, przyczyniając się do przebarwień i poparzeń, ale też negatywnie oddziałuje na zmiany trądzikowe. Nakładając rano Anthelios UVMUNE Oil Control Żel krem, możemy liczyć na wysoką ochronę przed słońcem – to zasługa innowacyjnego filtra Mexoryl 400, który chroni przed najdłuższymi oraz najbardziej szkodliwymi promieniami UVA (do 400 nm). Warto pamiętać, że promienie UVA szkodliwie wpływają na naszą skórę przez cały rok. Produkt zapobiega głębokim uszkodzeniom komórek skóry, a także chroni przed promieniami UVB. Kosmetyk posiada nietłustą konsystencję oraz niewidoczne, komfortowe wykończenie. 

Oczyszczanie skóry trądzikowej – podsumowanie

Oczyszczanie twarzy w domu to niezwykle istotny etap pielęgnacji, który z punktu widzenia cery trądzikowej jest jeszcze bardziej istotny. Za jego sprawą hamujemy rozwój bakterii i odblokowujemy pory, dzięki czemu skóra może oddychać, a przy tym wspierane są jej naturalne procesy regeneracyjne. Zarówno rano, jak i wieczorem warto sięgać po delikatne i sprawdzone kosmetyki, które nie będą wysuszać, a zamiast tego przywrócą cerze komfort i niezbędne nawilżenie. Należy pamiętać, by zawsze trzymać się kolejności demakijaż (wieczorem) -> mycie twarzy -> tonizacja -> kremy nawilżające -> kremy z filtrem (rano). W ten sposób przyczynimy się do tego, że niedoskonałości szybciej zaczną zanikać, z kolei te już występujące zaczną lepiej się goić, a ryzyko wystąpienia blizn czy przebarwień zostanie znacząco zminimalizowane.

PRAWDA
CZY FAŁSZ

TŁUSTE POTRAWY
TO TŁUSTA SKÓRA.

FAŁSZ Ikona informująca, że odpowiedź na stronie La Roche-Posay jest poprawna

Powszechny mit głosi, że tłuste potrawy zwiększają ilość sebum zatykającego pory, jednakże w rzeczywistości nie ma między nimi żadnego bezpośredniego związku. Nie zmienia to faktu, że dieta bogata w tłuszcze nasycone może spowodować mikroskopowy stan zapalny we wszystkich narządach ciała, m.in. w skórze.  Podsumowując, boczek i frytki nie wywołują trądziku, jednak umiarkowanie w konsumpcji tłustych potraw to najlepszy sposób na zachowanie zdrowia.
Dowiedz się więcej

CZEKOLADA NIE ZAWSZE SZKODZI
SKÓRZE SKŁONNEJ DO TRĄDZIKU.

FAŁSZ Ikona informująca, że odpowiedź na stronie La Roche-Posay jest poprawna

Brakuje solidnych dowodów na to, że czekolada ma jakikolwiek wpływ na przebieg trądziku, nawet w przypadku osób ze skłonnością do tej choroby. Ciemna czekolada zwykle zawiera ogromne ilości przeciwutleniaczy, które korzystnie wpływają na stan skóry!
Dowiedz się więcej

WYCISKANIE PRYSZCZY
NIE PRZYNIESIE CI NICZEGO DOBREGO.

PRAWDA Ikona informująca, że odpowiedź na stronie La Roche-Posay jest poprawna

Nawet jeśli na pierwszy rzut oka wydaje się, że wyciskanie pomogło, taki zabieg pogarsza tylko stan skóry podatnej na trądzik, ponieważ uszkadza mieszek włosa i zaostrza stan zapalny. Brud na paznokciach może nawet zapoczątkować nową infekcję. Unikaj więc wyciskania pryszczy, bo to szkodliwy nawyk!
Dowiedz się więcej

CUKIER MOŻE
ZAOSTRZYĆ PRZEBIEG TRĄDZIKU.

PRAWDA Ikona informująca, że odpowiedź na stronie La Roche-Posay jest poprawna

Najnowsze badania pokazują, że żywność o wysokim indeksie glikemicznym, czy zawierająca ogromne ilości cukru, może zaostrzać przebieg trądziku.  Łatwiej powiedzieć, niż zrobić, ale jeśli chcesz mieć piękną skórę, trzymaj się z dala od słodyczy, słodkich napojów i produktów wytworzonych z białej mąki. Zamiast nich wybieraj żywność zawierającą duże ilości błonnika, np. produkty pełnoziarniste i rośliny strączkowe.
Dowiedz się więcej
Na zdjęciu widoczny jest znak zapytania La Roche-Posay

Czy wiesz
o tym?

DidYouKnow Desktop 1 | La Roche Posay

Dermatolodzy odradzają dotykanie niedoskonałości, gdyż można w ten sposób pogorszyć stan zapalny i zaostrzyć trądzik oraz zmiany skórne, takie jak plamy.

MAMY TAKŻE
COŚ NA TO

EFFACLAR to pełna gama produktów redukujących niedoskonałości na wszystkich etapach rozwoju. Cechuje się wysoką skutecznością i zapewnia całkowitą tolerancję.

NASZE ZOBOWIĄZANIA
W KWESTII BEZPIECZEŃSTWA

Standardy bezpieczeństwa poza międzynarodowymi regulacjami kosmetycznymi.

zobowiązania w kwestii bezpieczeństwa testowany alergologicznie model zbliżenie | La Roche Posay

100% DERMOKOSMETYKÓW
PRZETESTOWANYCH POD KĄTEM MINIMALIZACJI ALERGII

Pokaż więcej
Nieustannie zbieramy informację na temat doświadczeń pacjentów z naszymi produktami w celu poprawy ich formuł.
zobowiązania w kwestii bezpieczeństwa ochrona skuteczna dawka aktywna | La Roche Posay

SKŁADNIKI
WE WŁAŚCIWYMSTĘŻENIU AKTYWNYM

Pokaż więcej
Dermokosmetyki, opracowane we współpracy z dermatologiem i toksykologiem, zawierają tylko niezbędne składniki we właściwych stężeniach.
zobowiązania w kwestii bezpieczeństwa skóra model dziecko | La Roche Posay

PRZETESTOWANE
NA SKÓRZE BARDZO WRAŻLIWEJ

Pokaż więcej
Tolerancja potwierdzona na najwrażliwszej skórze: reaktywnej, skłonnej do niedoskonałości i alergii, atopowej lub osłabionej przez leczenie antynowotworowe.
zobowiązania w kwestii bezpieczeństwa ohrona formuły | La Roche Posay

OCHRONA FORMUŁY
MIMO UPŁYWU CZASU

Pokaż więcej
Zabezpieczające opakowania, pozwalające na zastosowanie wyłącznie niezbędnych środków konserwujących, by zagwarantować niezmienną tolerancję i skuteczność.