Skoncentruj się na...

Atopowe zapalenie skóry u dzieci

Img_Atopowe zapalenie skóry u dzieci

 • Atopowe Zapalenie Skóry dotyka 20% noworodków i często towarzyszy dzieciom w wieku przedszkolnym i szkolnym.
 • Do głównych objawów zalicza się suchą, zrogowaciałą skórę, świąd, a nawet zapalenie spojówek, czy rumień na twarzy.
 • Kluczową rolę w walce z chorobą odgrywa codzienna, prawidłowa pielęgnacja – w tym emolienty dedykowane właśnie skórze atopowej.
 • Rodzice dzieci chorych na AZS powinni zwracać szczególną uwagę na długość paznokci u pociech oraz na jakość tkanin, z których wykonane są ubrania, ręczniki czy pościel
 • Polskie Towarzystwo Chorób Atopowych zapewnia, że 40% dzieci chorujących na AZS, w dorosłym życiu nie doświadcza tego typu problemów.

Jeśli jesteś rodzicem, to z pewnością zdajesz sobie sprawę z tego, jak wiele nieoczekiwanych przygód skórnych może spotkać Twoje ukochane maleństwo. Zaczerwienienia, wysypki, świąd, alergie kontaktowe - to wszystko bardzo niepokoi zatroskanych rodziców. Kiedy możesz sądzić, że Twoje dziecko choruje na atopowe zapalenie skóry? Jak mu pomóc i jak pielęgnować delikatną skórę najmłodszych? W tym artykule postaramy się odpowiedzieć na te pytania i rozwiać wszelkie wątpliwości.

Na oficjalnej stronie Polskiego Towarzystwa Chorób Atopowych (PTCA) wyróżniono trzy fazy choroby:

 • niemowlęcą (od narodzin do 2 roku życia) – ze zmianami na całym ciele, w tym z atopowym zapaleniem skóry głowy
 • dziecięcą (od 3 do 11 roku życia) – ze zmianami zlokalizowanymi głównie na zgięciach łokciowych i podkolanowych. Możliwe są także niepokojące zmiany w kącikach ust.
 • młodzieżową (która dotyczy także osób dorosłych) – ze zmianami zlokalizowanymi w takich miejscach jak u dzieci, a dodatkowo na powierzchni grzbietowej rąk.

Atopowe zapalenie skóry u dzieci: objawy

Choroba objawia się na różne sposoby. Jeśli dziecko ma predyspozycje genetyczne do zachorowania na AZS, skarży się na świąd skóry, a sytuacja stale nawraca, to możesz mieć niemal pewność, że ten problem właśnie Was dotyczy. Dodatkowo atopowemu zapaleniu skóry mogą towarzyszyć takie dolegliwości jak: suchość skóry, rogowacenie skóry, nawrotowe zapalenie spojówek, przebarwienia skóry wokół oczu, rumień na twarzy czy łupież.


-W praktyce, gdy dziecko w domu choruje na AZS, mamy do czynienia tak naprawdę z chorobą całej rodziny. U podłoża tego leżą nieprzyjemne objawy tej choroby. To z czym na co dzień borykają się dzieci oraz ich rodzice to przede wszystkim ogromna suchość skóry, jej zaczerwienienie, zmiany zapalne w charakterystycznych dla tej choroby miejscach ciała, uporczywy świąd, częste i nawrotowe zakażenia skóry, przede wszystkim bakteriami gronkowca złocistego - powiedziała w rozmowie z PTCA , mama 4-letniego Tymona chorującego na AZS.

Atopowe zapalenie skóry u dzieci: leczenie i pielęgnacja

Jeśli masz podejrzenia, że Twoje dziecko choruje na AZS skonsultuj się z dermatologiem. Lekarz oceni sytuację i pomoże Ci podjąć decyzje dotyczące dalszego postępowania. A to wymagać od Ciebie będzie konsekwencji i cierpliwości. Pocieszające jest jednak to, że na wiele spraw masz realny wpływ!

Choć nie ma jeszcze leku, który raz na zawsze niweluje przyczyny AZS u dzieci, to optymalnie dobrana pielęgnacja czyni cuda. Kluczowy jest tu wybór odpowiednich kosmetyków. Zaleca się używanie emolientów. To skuteczne produkty, które w składzie mają między innymi parafiny. Tworzą one na ciele warstwę okluzyjną chroniącą przed nadmierną utratą wody oraz przed czynnikami zewnętrznymi. Z La Roche-Posay bez trudu znajdziesz odpowiednie kosmetyki dla dzieci z AZS: żel pod prysznic, szampon, balsam, krem pielęgnacyjny czy łagodzącą podrażnienia i kojącą wodę termalną. Świetnie sprawdzą się także kosmetyki z silnie nawilżającym masłem shea.

atopowe_zapalenia_skory_u_dzieci_paragraph1

Emolienty na wagę złota

Kosmetyki z olejami mineralnymi (ukrytym pod nazwami: Paraffinum Liquidum, Paraffin Oil, Paraffin, Mineral Oil, Petrolatum, Cera Microcristallina) bez wątpienia skutecznie nadają się do walki z objawami AZS. To produkty, które ułatwią życie Twojemu dziecku. Istotne jest również to, że emolienty nie tylko poprawiają kondycję i wygląd wrażliwej skóry, ale także powstrzymują nawroty suchości, a tym samym ograniczają świąd. Warto więc stosować wybrane kosmetyki cały czas - nawet, jeśli objawy zdają się ustępować. Tak jak w przypadku atopowego zapalenia skóry u niemowląt, u dzieci starszych także warto wybierać się kosmetyki, które w składzie mają niacynamid oraz pantenol.

Przykazania małego atopika

Poza wyborem odpowiednich kosmetyków, w życie należy wprowadzić też kilka prostych zasad:

 • Dbaj o to, żeby Twoje maleństwo nie przesiadywało zbyt długo w ciepłej wodzie. Dla dzieci to nie lada zabawa, ale niestety w przypadku atopowego zapalenia skóry lepiej zrezygnować z takich aktywności.
 • Przygotuj dla swojej pociechy miękki ręcznik, który nie będzie drażnić jego skóry. Zwróć uwagę na skład! Najlepiej, jeśli wybierzesz jasny kolor, ponieważ ciemne barwniki mogą dodatkowo podrażnić delikatną skórę.
 • Po kąpieli wmasuj w skórę dziecka odżywczy, kojący i silnie nawilżający balsam.
 • Wybierając ubranka zwróć uwagę na to, żeby nie były za ciasne. Ma być po prostu wygodnie!
 • Zwróć uwagę na detergenty, które wybierasz do prania małych ubranek. W składzie mogą znajdować się przecież chemiczne substancje, które potęgują nieprzyjemne dolegliwości.
 • Pilnuj tego, by szkrab nie był narażony na nagłe zmiany temperatury. To właśnie jeden z czynników, który potęguje swędzące dolegliwości.
 • Sport również może okazać się czynnikiem potęgującym świąd i pieczenie skóry. Jeśli po lekcjach wychowania fizycznego malec skarży się na nasilone objawy AZS, porozmawiaj z trenerem, by pozwolił dziecku na nieco mniej angażujące ćwiczenia.
 • Pozwalaj dziecku spędzać czas na słońcu. Promieniowanie (w granicach rozsądku) ma zbawienne działanie dla skóry atopików. Nie zapominaj jednak o bezpiecznych kremach z filtrem przeciw promieniowaniu UVA i UVB.

atopowe_zapalenia_skory_u_dzieci_paragraph2

Światełko w tunelu

Wśród tych szorstkich informacji jest jedna, która z pewnością poprawi Wam humor. Według danych PTCA 40% dzieci, które zachorowały na AZS - w dorosłym życiu nie zmagają się już z tego typu problemami. Tu kluczowa jest szybka reakcja, odpowiednia pielęgnacja i wyeliminowanie potencjalnie szkodliwych substancji z życia swojego i ukochanego malucha. Mamo, tato - wszystko w Waszych rękach.

Treści mają na celu wartości edukacyjne, a nie zastąpienie kontaktu pomiędzy konsumentem a jego lekarzem. Strona internetowa La Roche-Posay ma z założenia charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny. Przed zastosowaniem się do porad z zakresu wiedzy specjalistycznej, w szczególności medycznych, zawartych na naszej stronie należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.

Wybrane dla Ciebie

Zobacz wszystkie artykuły

La Roche-Posay poleca

Zobacz wszystkie produkty