Skoncentruj się na...

Jak pielęgnować tłustą cerę?

Img_Jak pielęgnować tłustą cerę?

Cera tłusta to zdecydowanie najbardziej wymagający typ skóry. Jest kapryśna, ciągle się błyszczy, wykazuje tendencję do powstawania wyprysków. Nic dziwnego, że pielęgnacja cery tłustej jest tak kłopotliwa. Dowiedz się, jak dbać o cerę tłustą na co dzień, by stała się o wiele mniej problematyczna!

Jak pozbyć się tłustej cery?

Musimy cię zasmucić, gdyż tłustej cery nie da się pozbyć. To po prostu element naszej urody, jak pełne blasku oczy czy tendencja do powstawania rumieńców. Oczywiście z biegiem czasu tłusta cera może się zmienić – to, że teraz się z nią zmagasz, nie znaczy, że tak będzie zawsze. Jednak nawet najlepsza pielęgnacja cery tłustej nie sprawi, że nagle stanie się normalna i raz na zawsze skończą się problemy związane z jej skłonnością do błyszczenia się.


Ba, jest nawet wiele powodów, by cieszyć się z posiadania takiego rodzaju cery. Jest ona mniej podatna na uszkodzenia, a właściwa pielęgnacja cery tłustej pozwala na utrzymanie w ryzach wszystkich kłopotów, które sprawia. Poznaj nasze wskazówki, jak dbać o cerę tłustą na co dzień.

Cera tłusta – pielęgnacja krok po kroku

Bardzo tłusta cera potrafi sprawiać problemy. Ciągle się błyszczy, wchłania makijaż, często pokrywa się wypryskami lub zaskórnikami. Wszystko przez ciągłą nadprodukcję łoju, który jest świetnym siedliskiem dla bakterii. Dlatego pielęgnacja tłustej cery skupia się przede wszystkim na usuwaniu jego nadmiaru poprzez delikatne oczyszczanie.


Wszystkie kosmetyki oczyszczające powinny być przeznaczone właśnie do cery tłustej. W przeciwnym razie mogą działać dodatkowo natłuszczająco, a tego właśnie chcemy uniknąć. Celem jest usunięcie nadmiaru łoju, odblokowanie gruczołów i normalizacja produkcji sebum. Co zrobić z tłustą cerą? Przede wszystkim oczyszczać.

Jak pielęgnować cerę tłustą: kilka słów o oczyszczaniu

Codziennie rano i wieczorem cera tłusta powinna zostać bardzo dokładnie oczyszczona. Wieczorem należy skupić się na usuwaniu resztek makijażu, miejskiego kurzu i sebum, rano – usunąć nagromadzony przez noc łój. Pielęgnacja tłustej cery powinna się rozpocząć dokładnym demakijażem. W tym wypadku najlepiej sprawdzają się delikatne płyny micelarne – nie tylko usuwają zabrudzenia, ale wręcz przyciągają je do siebie, zatem w dużym stopniu odblokowują także pory. Dodatkowo płyn micelarny często ma działanie kojące – subtelnie otula skórę, zmniejszając problem pojawiających się wyprysków.


Co na tłustą cerę zadziała najlepiej? Oczywiście żel oczyszczający. To twój największy sprzymierzeniec. Jego zadaniem jest usunięcie wszystkich zanieczyszczeń, działa dogłębnie, usuwając je z zatkanych porów. Zwróć jednak uwagę, by nie był wysuszający! Wtedy bardzo tłusta cera może zareagować jeszcze silniejszą produkcją sebum! Wypróbuj oczyszczający żel do skóry tłustej La Roche-PosayEffaclar, który nie zawiera mydła, więc nie przesusza skóry. W zamian za to ma bardzo wiele składników sebo-regulujących, dzięki którym problemy cery tłustej będą o wiele mniejsze.


Kolejnym krokiem w pielęgnacji cery tłustej jest stosowanie toniku. To kosmetyk o działaniu łagodzącym i kojącym, który dodatkowo przywraca skórze odpowiednie pH. Dzięki niemu nawet bardzo tłusta cera będzie mniej podatna na występowanie wyprysków i niedoskonałości.

Wybrane dla Ciebie

Zobacz wszystkie artykuły