Skoncentruj się na...

„Krosty”, „wykwity”, „pryszcze” - objawy okresu dojrzewania i nie tylko?

Img_„Krosty”, „wykwity”, „pryszcze” - objawy okresu dojrzewania i nie tylko?

Krosty, wykwity i pryszcze to niedoskonałości skóry, które są charakterystyczne głównie dla okresu dojrzewania. Bardzo często jednak również osoby dorosłe borykają się z wykwitami na skórze. Zapoznaj się z charakterystyką wyżej wymienionych niedoskonałości i sprawdź, jak skutecznie się ich pozbyć bez względu na wiek, w którym się z nimi zmagasz!

Krosty, wykwity, pryszcze - charakterystyka niedoskonałości

Krosta (pustula) jest jednym z rodzajów wykwitów skórnych. Zmiana ta jest wyniosła nad powierzchnię skóry i zawiera treść ropną. Przyczyną jej pojawienia się jest nadkażenie bakteryjne. Zmiana skórna określana krostą ma średnicę do 1 cm, jeśli jest większa nazywana jest ropniem. Wyróżnia się krosty śródnaskórkowe i przymieszkowe. Pierwsze z nich są charakterystyczne dla łuszczycy krostkowej, a drugie dla trądziku, szczególnie młodzieńczego.

Wykwitami nazywa się wszelkie zmiany skórne, które są objawem choroby skóry. Dzielą się one na pierwotne i wtórne. Do wykwitów pierwotnych zalicza się m.in.: plamy, grudki, pęcherzyki, bąble i wyżej wspomniane krostki; są one bezpośrednim wynikiem postępującej choroby skóry. Wykwity wtórne natomiast to np. pęknięcie, nadżerka, przeczos, strup, blizna czy łuska; ten rodzaj zmian skórnych jest następstwem wykwitów pierwotnych.

Pryszcze to także zmiana skórna, która świadczy o chorobie skóry. Najczęściej wskazuje na trądzik. Pryszcze powstają na skutek wzmożonego rogowacenia naskórka oraz nadmiernej produkcji łoju, który jest wydzielany przez gruczoły łojowe. Pryszcze mogą być wypełnione treścią ropną lub mieć charakter podskórny (grudkowy).

Kto jest narażony na wykwity skórne?

Wyżej wymienione zmiany skórne mogą pojawić się u osób w każdym wieku i bez względu na płeć. W głównej mierze jednak narażone są na nie osoby młode, znajdujące się w okresie dojrzewania. Wówczas cykl gospodarki hormonalnej zostaje zaburzony, a dysfunkcja hormonów sprzyja pojawieniu się niedoskonałości na twarzy lub innych częściach ciała, np. na plecach bądź dekolcie. Na tego rodzaju wykwity na skórze są narażone także osoby dorosłe, jednak u dojrzałych osób problem ten doskwiera znacznie rzadziej, wręcz sporadycznie. Może on być wynikiem uwarunkowań genetycznych, kiedy to trądzik mimo upływu okresu dojrzewania nadal doskwiera lub być spowodowany posiadaniem skóry tłustej bądź mieszanej. Te typy skóry charakteryzują się nadmierną produkcją sebum, które z kolei jest pożywką dla wykwitów skórnych.

Jak pozbyć się pryszczy, krost na czole i innych wykwitów skórnych?

Podczas zmagania się z wykwitami na skórze należy pamiętać o prawidłowej pielęgnacji. Jej główną zasadą jest troska o higienę i czystość twarzy. Bardzo ważną rolę odgrywają tutaj kosmetyki i produkty. Powinny być one dopasowane do typu skóry (normalna, sucha, tłusta, mieszana) oraz do jej problematyki (np. wrażliwa, naczynkowa). Warto sięgać po produkty, które nie zawierają alkoholu oraz innych drażniących substancji, które mogą podrażnić skórę.

Bardzo ważne jest, aby nie wyciskać pryszczy. Zmiany te są bardzo nieestetyczne - tego kwestionować nie można, jednak wyciskanie pryszczy sprzyja nasileniu się problemu, pojawieniu się blizn w ich miejsce, a nawet rozprzestrzenieniu pryszczy na większy obszar skóry. O wiele lepszym i skuteczniejszym sposobem na pryszcze i inne zmiany skórne jest zastosowanie punktowego kosmetyku. Przykładem takiego produktu jest Punktowy preparat na zapalne zmiany trądzikowe Effaclar A.I. La Roche-Posay.

Dobrym, a przy tym domowym sposobem na pryszcze i wykwity skórne, jest systematyczne wykonywanie peelingu i maseczki. Jeśli chodzi o złuszczanie naskórka, pamiętaj o jednej kluczowej zasadzie. Im zmiany skórne mają bardziej zapalny charakter, tym peeling powinien być delikatniejszy. Dzięki temu nie podrażnisz skóry i nie zaostrzysz zmian.

Wybrane dla Ciebie

Zobacz wszystkie artykuły