3 pytania do eksperta

W przypadku dużych zmian wywołanych światłem przepisuję syntetyczne leki przeciwmalaryczne

Img_W przypadku dużych zmian wywołanych światłem przepisuję syntetyczne leki przeciwmalaryczne

Najczęstszym objawem alergii słonecznych jest łagodna świerzbiączka letnia. Charakteryzuje się ona wysypem czerwonych grudek (wyprysków) w słoneczne dni. Problem ten dotyczy blisko 10% dorosłych. Dermatolodzy w związku z tym bardzo często spotykają się z tą dolegliwością u swoich pacjentów.

Jaki jest profil pacjentów, którzy przychodzą do Pana z objawami świerzbiączki letniej?

Często są to kobiety w wieku 15 i 35 lat.

Wbrew temu, co sugeruje nazwa tej choroby, nie zawsze przychodzą do mnie latem. Wypad na narty zimą lub kilka godzin w kawiarnianym ogródku wiosną też może spowodować pojawienie się małych, czerwonych wyprysków. Te niezbyt estetyczne guzki najczęściej występują na dekolcie, przedramionach i nogach. Jeśli jednak nadal przebywamy na słońcu, skóra przyzwyczaja się i objawy znikają.

Czy istnieje sposób, aby zapobiec świerzbiączce letniej?

Choroba zaczyna się nagle, jedynym czynnikiem wyzwalającym jest wyjście na słońce.

Gdy świerzbiączka letnia pojawi się raz, będzie systematycznie powracać po każdej ekspozycji na słońce. Dlatego też zalecam moim pacjentom, zwłaszcza tym, którzy mają wrażliwą skórę, aby stosowali skuteczny produkt do ochrony przeciwsłonecznej filtrujący zarówno promienie UVB, jak i UVA.

Czy istnieją leki, które mogą zapobiegać pojawieniu się świerzbiączki letniej?

Chętnie polecam stosowanie suplementów diety, które zawierają beta-karoten, selen i probiotyki.

Należy zacząć je przyjmować na miesiąc przed okresem zwiększonej ekspozycji na słońce i stosować przez cały czas jej trwania. Poważne przypadki świerzbiączki letniej wymagają zażywania syntetycznych leków przeciwmalarycznych na 10 dni przed rozpoczęciem korzystania ze słońca. Odradzam stosowanie fototerapii, która składa się z kilku sesji promieniowania ultrafioletowego przed pierwszą ekspozycją słoneczną, ponieważ nie chcę zwiększać stopnia ekspozycji na promieniowanie UV u moich pacjentów.

Wybrane dla Ciebie

Zobacz wszystkie artykuły