Skoncentruj się na...

Rodzaje trądziku - sprawdź, jaki masz trądzik

Img_Rodzaje trądziku - sprawdź, jaki masz trądzik

Trądzik to jedna z najczęściej występujących chorób skóry. Schorzenie może dotyczyć każdego bez względu na wiek i płeć. Dowiedz się zatem, jakie są rodzaje trądziku, naucz się je odróżniać i poznaj skuteczne sposoby leczenia trądziku!

Czym jest trądzik: definicja trądziku skóry

Trądzik jest chorobą skóry, wywołaną zakażeniem mieszków włosowych oraz gruczołów łojowych. Występuje na skutek nadmiernego wydzielania sebum. W takim przypadku łój prowadzi do zamykania porów skóry. W następstwie powstaje zakażenie bakteryjne, głównie bakteriami Propionibacterium acnes. W zależności od rodzaju trądziku, jego objawy są nieco inne. Mogą być bardziej lub mniej intensywne i pojawiać się na różnych miejscach skóry ciała i twarzy. Diagnoza konkretnego rodzaju trądziku jest niezbędna do jego skutecznego leczenia.

Rodzaje trądziku - charakterystyka

Trądzik niezapalny. Najłatwiej rozpoznać go po zaskórnikach, które mogą być otwarte (czarne), często nazywane również wągrami lub zamknięte (białe). Pierwszy rodzaj zaskórników powstaje w wyniku kierowania się łoju na powierzchnię skóry. Wówczas kontakt  sebum z powietrzem sprawia, że staje się ciemny i przybiera postać czarnych kropek. Z kolei zaskórniki białe pojawiają się wtedy, gdy sebum zostaje zablokowane i znajduje się pod skórą, nie mając możliwości kierowania się ku wierzchniej warstwy skóry. Z tego względu zaskórniki te są białymi plamkami.

Trądzik zapalny. Ten rodzaj schorzenia powstaje w momencie, gdy ściana mieszka włosowego (wewnątrz którego znajduje się zaskórnik otwarty lub zamknięty) zostaje przerwana. Podczas trądziku zapalnego pojawiają się podskórne grudki, charakteryzujące się stałą konsystencją oraz średnicą, która nie przekracza 1 cm. W zależności od specyfiki zmian skórnych przy trądziku zapalnym, wyróżnia się:

* trądzik grudkowy (grudki mogą być rozmieszczone na skórze twarzy i ciała, a szczególnie strefie T i plecach; są trudne do usunięcia i sprawiają, że ich posiadacz odczuwa ogromny dyskomfort; skóra pokryta grudkami swędzi i jest zaczerwieniona, a mimo to zabrania się drapania, ponieważ w ten sposób można nasilić problem);

* trądzik krostkowy (przy tym rodzaju trądziku zapalnego, główny problem stanowią krosty, które mogą przerodzić się w poważniejsze nieczystości; co istotne, równocześnie z krostami pojawiają się również zaskórniki)
* trądzik guzkowy (zmiany skórne przyjmują postać małych guzków, które znajdują się pod skórą; dodatkowo są one twarde, bardzo często bolesne i utrzymują się nawet przez wiele miesięcy);
* trądzik torbielowaty (zmiany skórne nazywane są cystami, można je rozpoznać po tym, że są wypełnione ropą, a zdarza się, że również i krwią; to najbardziej drastyczny rodzaj trądziku, ponieważ jest związany ze zmianami hormonalnymi, a z tego względu trudno go usunąć; dodatkowo pozostawia nieestetyczne ślady na skórze, w postaci blizn, plam i przebarwień).

Leczenie trądziku powinno zależeć od jego rodzaju

Tok leczenia trądziku powinien być uwarunkowany rodzajem tego schorzenia. W inny sposób eliminuje się trądzik zapalny i niezapalny, a także trądzik pojawiający się u nastolatków (trądzik młodzieńczy) czy też u dorosłych. Diagnoza schorzenia jest niezbędna nie tylko dla skutecznej eliminacji niedoskonałości lecz również dla bezpieczeństwa. Zastosowanie nieodpowiednich środków czy produktów może pogorszyć stan skóry. Z tego względu pamiętaj, aby każdy zastosowany kosmetyk skonsultować z lekarzem dermatologiem lub wybierać takie produkty, które są bezpieczne do stosowania przy większości rodzajach trądziku. Przykładem jednego z nich jest Tonik zwężający pory skóry, mikrozłuszczający Effaclar La Roche-Posay. Może on okazać się pomocny w codziennej walce z trądzikiem, jednak pamiętaj, aby toku leczenia nie opierać na tak uniwersalnym produkcie. Bezwzględnie skonsultuj się ze specjalistą.

EFFACLAR SPOTSCAN

ZRÓB DIAGNOZĘ SWOJEJ SKÓRY
DOBIERZ ODPOWIEDNIĄ PIELĘGNACJĘ

Wybrane dla Ciebie

Zobacz wszystkie artykuły

La Roche-Posay poleca

Zobacz wszystkie produkty