Skoncentruj się na...

Co powoduje, że skóra głowy jest wrażliwa? Zanieczyszczenia, stres...

Img_Co powoduje, że skóra głowy jest wrażliwa? Zanieczyszczenia, stres...

Wrażliwa skóra głowy swędzi i stale jest podrażniona. Niektóre czynniki, np. zanieczyszczenie środowiska, szkodliwy stres, a nawet produkty zbyt drażniące dla skóry, mogą wywołać jej nadmierną reaktywność. Aby skutecznie pielęgnować skórę głowy, wyrób sobie dobre nawyki w zakresie codziennej pielęgnacji włosów.

Objawy

Kiedy skóra głowy jest ściągnięta i swędząca

 Wrażenie ściągnięcia, swędzenie i ból w okolicy korzeni włosów... Skóra głowy może stać się nadmiernie wrażliwa tak samo jak skóra twarzy i ciała. Codziennie jest narażona na wiele drażniących czynników, co powoduje jej osłabienie. Na skutek działania niektórych czynników, np. zanieczyszczenia środowiska, nadmiernego stresu, może się rozwinąć wysoki poziom wrażliwości skóry głowy. Oprócz swędzenia objawem są uczucie przesuszenia i bolesność w dotyku. Może także pojawić się łupież. Zmienia się skład flory bakteryjnej na skórze, mnożą się mikroorganizmy. Komórki skóry odnawiają się znacznie szybciej, a w rezultacie pojawia się łupież.

Przyczyny

Różne czynniki wywołują nadmierną wrażliwość skóry głowy

Wrażliwość skóry głowy ma kilka przyczyn. Może być spowodowana brakiem równowagi w produkcji łoju, co prowadzi do podrażnień. Zanieczyszczenie środowiska i szkodliwy stres również mogą ją wywoływać. Zanieczyszczenia osadzają się na włosach w postaci szkodliwych cząstek tworzących na powierzchni matową powłokę i podobnie jak stres, wytwarzają wolne rodniki. Te substancje modyfikują strukturę skóry głowy i wywołują zmiany w cebulkach włosów. W rezultacie włosy tracą blask i wigor. Następujące czynniki również mogą spowodować nadmierną wrażliwość skóry głowy:  

 • niezbilansowana dieta,
 • podrażniające szampony,
 • częsta stylizacja i suszenie włosów suszarką,
 • noszenie kasków motocyklowych przez długi czas,
 • chlorowana woda, promieniowanie słoneczne...

  Swędzenie, czerwone plamy i łuszcząca się skóra mogą być objawami chorób, takich jak egzema lub łuszczyca; należy je leczyć.

Zabiegi pielegnacyjne

Delikatny szampon pomoże w leczeniu skóry głowy

Aby przywrócić równowagę fizjologiczną skóry głowy, należy zacząć od zmiany preparatu myjącego włosy na delikatny szampon do skóry wrażliwej. Inne dobre nawyki, jakie należy w sobie wyrobić w ramach codziennej pielęgnacji włosów, to:

 • jedzenie zdrowych, dobrze zbilansowanych posiłków,
 • znalezienie metod radzenia sobie ze stresem,
 • regularny masaż skóry głowy pobudzający krążenie,
 • nieściąganie włosów zbyt mocno do tyłu, w ciągu dnia trzeba pozwolić im oddychać,
 • noszenie kapelusza przeciwsłonecznego podczas upałów.

Jeśli łupież nie zniknie, należy skontaktować się z dermatologiem.

Wybrane dla Ciebie

Zobacz wszystkie artykuły