Skoncentruj się na...

Co to jest kolagen? Czym są włókna kolagenowe?

Img_Co to jest kolagen? Czym są włókna kolagenowe?

O kolagenie mówi się często, że jest białkiem młodości. Nieprzypadkowo jest składnikiem wielu kremów i suplementów, których zadaniem jest uzupełnienianie jego niedoborów. Co o nim wiemy?

Kolagen

Jest głównym składnikiem tkanki łącznej, jednej z podstawowych i jednocześnie najbardziej zróżnicowanych tkanek występujących w organizmach zwierzęcych, również w organizmie człowieka. Kolagen to białko strukturalne składające się z aminokwasów, z których najważniejsze to: prolina, glicyna, hydroksyprolina i hydroksylizyna. Podstawową funkcją kolagenu w organizmie człowieka jest zdolność do tworzenia z komórek tkanek i narządów. Stanowi ok. 1/3 wszystkich białek w ludzkim organizmie i jest niezbędny do jego prawidłowego funkcjonowania. Włókna kolagenowe to struktury zbudowane z kolagenu o bardzo wysokiej odporności na rozciąganie. Ze względu na tę cechę stanowią podstawowy budulec skóry, ścięgien, kości, stawów, rogówki oka. Tworzą rodzaj rusztowania, dzięki któremu możliwe jest właściwe umocowanie narządów wewnętrznych.

Rola kolagenu w procesach starzenia

Ludzki organizm ma zdolność syntezowania kolagenu, która przebiega w różny sposób i w różnym czasie z zależności od rodzaju kolagenu. Obecnie wyróżnia się kilkanaście rodzajów kolagenu, jednak niezależnie od tego gdzie występuje pierwsze zmiany polegające na jego stopniowym zanikaniu występują już po 25 roku. W okolicach 70 roku życia synteza kolagenu niemal zupełnie zanika. Skutkiem problemów z prawidłową odnową włókien kolagenowych mogą być zmiany w pracy narządów wewnętrznych, problemy ze stawami, widzeniem, osłabienie włosów i zębów. Najszybciej zauważalnym objawem niedoboru kolagenu jest brak elastyczności, utrata jędrności, suchość skóry i widoczne zmarszczki. Proces ten ulega gwałtownemu nasileniu w trakcie menopauzy, ponieważ spadek poziomu estrogenów w organizmie kobiety bezpośrednio wpływa na zaburzenia syntezy kolagenu oraz zmianę jego właściwości - siateczka włókien kolagenowych staje się bardziej rozrzedzona i mniej elastyczna.

Jak wzmocnić włókna kolagenowe?

Nie da się całkowicie zapobiec degradacji włókien kolagenowych, jednak możemy skutecznie wpłynąć na utrzymywanie prawidłowego przebiegu procesów syntezy kolagenu. Istotną rolę odgrywa dieta, która powinna być różnorodna i bogata w miedź oraz witaminy C, E i A, które sprzyjają właściwej syntezie włókien kolagenowych. Szczególnie ważny jest odpowiednio wysoki poziom witaminy C w organizmie, ponieważ bezpośrednio uczestniczy ona w syntezie włókien kolagenowych. Należy zwracać także uwagę na ochronę skóry przed promieniowaniem ultrafioletowym za pomocą specjalnych preparatów zawierających stabilne filtry zapewniające ochronę przed promieniowaniem UVB oraz UVA docierającym w głąb skóry, do włókien kolagenowych.

Młodość w kremie?

Jednym z ważnych składników, w walce o młodość skóry było odkrycie stabilnej formy witaminy C (odgrywa ona istotną rolę w syntezie kolagenu), którą znajdziemy w serii kremów Active C od La Roche-Posay. Dzięki optymalnemu 5% stężeniu witaminy C zamkniętej w bezpiecznym opakowaniu chroniącym ją przed utlenianiem krem wykazuje wysoką skuteczność w walce z oznakami starzenia skóry oraz stymuluje odnowę włókien kolagenowych.

Wybrane dla Ciebie

Zobacz wszystkie artykuły