Skoncentruj się na...

Pękająca skóra na dłoniach – problemy skóry atopowej

Img_Pękająca skóra na dłoniach – problemy skóry atopowej

Atopowe zapalenie skóry to choroba, której objawy pojawiają się najczęściej we wczesnym okresie dziecięcym. Najbardziej popularna jest egzema u niemowlaka oraz dzieci między 6 i 7 rokiem życia. Coraz częściej zdarza się jednak, że dotyka ona również dorosłych.

Bez względu na wiek, w jakim pojawia się atopowe zapalenie skóry, jest to choroba, którą bardzo ciężko się leczy, a jej objawy pozostają dla chorego bardzo dokuczliwe. Zaczerwienienie, suchość i pękanie skóry, swędzenie oraz tendencje do zakażeń bakteryjnych – to najczęstsze objawy ASZ, które niekiedy okazują się nawet bardziej uporczywe niż ból. Jak zatem radzić sobie z problemami skóry atopowej?

Leczenie atopowego zapalenia skóry

Na atopowe zapalenie skóry nie ma jednego i skutecznego lekarstwa, które doprowadziłoby do całkowitego wyleczenia choroby. W tym przypadku można jedynie minimalizować efekty AZS poprzez przyjmowanie odpowiednich środków farmaceutycznych, zmianę stosowanych do tej pory kosmetyków do pielęgnacji, a nierzadko też zmianę nawyków żywieniowych. Warto zaznaczyć, że choroba atopowego zapalania skóry dotyczy nawet 20% ludzi na całym świecie, a najbardziej narażeni są na nią mieszkańcy Europy Środkowo-Zachodniej oraz USA. Okazuje się zatem, że wpływ na tę sytuację mają przede wszystkim nasze geny, jednak istnieje również taka teoria, że AZS może być wynikiem przesadnej higieny osobistej. Bez względu na przyczynę, leczenie tej choroby jest długotrwałe i nie zawsze przynosi oczekiwane efekty. Bardzo duże znaczenie ma w tym przypadku właściwa pielęgnacja skóry, która jest w stanie znacząco złagodzić jej objawy i jest niezbędnym uzupełnieniem leczenia prowadzonego przez lekarza.

Pielęgnacja twarzy i ciała z AZS

Odpowiednia pielęgnacja skóry objętej AZS to istotny element „terapii”,  który jest w stanie wyraźnie zmniejszyć dolegliwości związane z chorobą. Bardzo ważne jest regularne nawilżanie i natłuszczanie skóry, szczególnie po kąpieli, które pomaga wzmacniać osłabioną warstwę ochronno-lipidową naskórka. Nawilżanie i natłuszczanie może odbywać się również bezpośrednio w trakcie kąpieli, która jednak powinna trwać możliwie jak najkrócej, a temperatura wody nie powinna przy niej przekraczać 33-34 stopni, bowiem kąpiel w gorącej wodzie tylko nasila skłonności do przesuszania i podrażnień.


Po kąpieli należy delikatnie osuszyć ciało i twarz bez intensywnego pocierania skóry, a następnie nałożyć odpowiednie kosmetyki nawilżająco-natłuszczające. Do codziennej pielęgnacji skóry z AZS po kąpieli został specjalnie dostosowany m. in. balsam uzupełniający poziom lipidów Lipikar AP+M La Roche-Posay, który przynosi natychmiastowe efekty działania w postaci ukojenia, nawilżenia i wzmocnienia skóry, a do tego może być stosowany zarówno przez dorosłych, jak i dzieci (w tym niemowlęta). Pamiętajmy jednak o tym, by podczas kąpieli czy też oczyszczania twarzy stosować równie delikatne i łagodne kosmetyki, które nie posiadają w składzie sztucznych składników, alkoholu, parabenów oraz SLS, by nie wzmagać podrażnienia, swędzenia czy przesuszenia skóry.

Pielęgnacja dłoni z AZS

Przy AZS cierpi nie tylko skóra naszej twarzy i ciała, ale też skóra dłoni, która poza tym, że staje się zaczerwieniona, sucha i swędząca, to dodatkowo posiada skłonności do pękania. W tym przypadku zasada pielęgnacji wygląda podobnie jak przy skórze na ciele czy twarzy – do mycia oraz pielęgnacji rąk nie należy stosować wysuszających i perfumowanych produktów, lecz preparaty, które dokładnie je nawilżą i natłuszczą, ale przy tym pozostaną łagodne dla skóry.


Szczególnie dużo uwagi należy poświęcić na dobór odpowiedniego kremu do rąk, który poza nawilżaniem dłoni powinien też odnawiać i wzmacniać lipidowy płaszcz naskórka, by lepiej pełnił on swoje funkcje izolacyjne, a tym samym chronił skórę na dłoniach przed pękaniem. Takie zadania spełnia regenerujący i barierowy krem do rąk Cicaplast La Roche-Posay, który łagodzi podrażnienia na skórze, chroni je przed czynnikami zewnętrznymi oraz wspomaga ich regenerację. Dłonie, na których widoczne są objawy atopowego zapalenia skóry powinny być też odpowiednio chronione przed działaniem detergentów, dlatego podczas wykonywania różnych prac domowych najlepiej zakładać na dłonie ochronne rękawiczki, a po zakończonej pracy niezmiernie ważne jest zastosowanie pielęgnacyjno-ochronnego kremu do rąk.

Atopowe zapalenie skóry – nie zapomnij o wizycie u lekarza!

Atopowe zapalenie skóry to poważna choroba skóry, dlatego nie należy leczyć jej na własną rękę. Podczas leczenia atopowego zapalenia skóry, szczególnie w przypadku, gdy dotyka ono dzieci, warto być pod stałą kontrolą lekarza – nie tylko dermatologa, ale też alergologa, bowiem AZS u małych dzieci i niemowląt bardzo często wiąże się z również z alergią pokarmową.

Wybrane dla Ciebie

Zobacz wszystkie artykuły

La Roche-Posay poleca

Zobacz wszystkie produkty