Skoncentruj się na...

Popękana skóra, czyli jak zregenerować naskórek w 4 krokach!

Img_Popękana skóra, czyli jak zregenerować naskórek w 4 krokach!

Zadbane dłonie są dziś wizytówką zarówno kobiet, jak i mężczyzn. Podanie ręki to często pierwszy gest przy poznawaniu nowej osoby oraz w relacjach biznesowych. Ważne jest, aby stan Twoich dłoni nie odbierał Ci pewności siebie i chęci nawiązywania znajomości z innymi ludźmi. Co zrobić, gdy skóra dłoni odbiega od oczekiwań? Wystarczy trochę uwagi i odpowiednie preparaty, aby przywrócić suchym dłoniom z popękaną skórą zdrowy wygląd.

Funkcje skóry

Skóra składa się z naskórka, skóry właściwej i najgłębiej położonej warstwy, czyli tkanki podskórnej - w większości zbudowanej z komórek tłuszczowych. Skóra dłoni jest ich niemal pozbawiona, co dodatkowo naraża ją na podrażnienia. Do najważniejszych funkcji skóry należy termoregulacja, ochrona przed wszelkimi czynnikami zewnętrznymi, także bakteriami i promieniowaniem ultrafioletowym oraz produkcja witaminy D wpływającej między innymi na cykl odnowy biologicznej naskórka oraz jego funkcje barierowe.

Krok pierwszy

Określ, co może być przyczyną pogorszenia wyglądu Twoich dłoni. Niskie temperatury i brak odpowiedniej pielęgnacji? Narażenie dłoni niezabezpieczonych gumowymi rękawiczkami na zbyt częsty kontakt z detergentami, takimi jak płyn do zmywania naczyń, proszki do prania, wybielacze? Problemy zdrowotne: choroby tarczycy, przewlekły stres, a może nieodpowiednia dieta? W zależności od odpowiedzi problem może kryć się w głębszych warstwach skóry lub dotykać tylko naskórka. Naruszenie ciągłości naskórka można przypisać czynnikom zewnętrznym, ale już utrzymująca się dłużej zaczerwieniona, spierzchnięta, sucha, łuszcząca, pękająca skóra na dłoniach, która nie ulega poprawie, mimo zabiegów pielęgnacyjnych może świadczyć o braku równowagi wewnątrz organizmu i wymaga konsultacji lekarza dermatologa.

Krok drugi

Wyeliminuj czynniki drażniące. Do prac domowych zakładaj gumowe rękawiczki. Przeanalizuj, czy dostarczasz organizmowi wystarczającej ilości substancji odżywczych. Szczególnie korzystnie wpływa na skórę dieta bogata w substancje zawierające niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe, czyli kwasy omega-3 i omega 6, białko, wapń, witaminy A , B, C, E oraz cynk i krzem, które dodatkowo wzmocnią płytkę paznokciową i zapobiegną jej rozdwajaniu. Chroń skórę przed niekorzystnymi czynnikami atmosferycznymi za pomocą kremów dobranych do pory roku. Szukaj w nich składników nawilżających jak gliceryna, zmiękczających np. mocznik, olejów roślinnych, masła shea, dodatku silikonów, które mają działanie ochronne i wygładzające oraz poprawiające zdolności aplikacyjne kremów. Cicaplast Dłonie to regenerujący, barierowy krem do rąk, który odpowiada na potrzeby zniszczonej skóry dłoni. Nawilża, łagodzi podrażnienia, zawiera składniki regenerujące barierę ochronną naskórka: 4% niacynamidu i aż 30% gliceryny. Dodatkowo formuła kremu została przygotowana tak, aby szybko się wchłaniał i umożliwiał powrót do codziennych zajęć.

Krok trzeci

Zwróć uwagę na to, czym myjesz dłonie. Mydła do rąk w kostkach mają zwykle zasadowe pH, które silnie wysusza skórę. Z kolei te w płynie mają więcej dodatków nawilżających i często neutralne pH, ale mamy tendencję kupowania ich w wersji budżetowej i mocno perfumowanej, a dodatek substancji zapachowej może działać drażniąco. Jeśli masz wrażliwe dłonie chlorowana woda + tanie mydło dodatkowo im szkodzą, dlatego warto poszukać produktów aptecznych, przeznaczonych do suchej i wrażliwej, a nawet atopowej skóry, ponieważ zawierają one specjalnie skomponowane składniki i zwiększoną ilość substancji lipidowych.

Krok czwarty

Wypracuj w sobie nawyk regularnej pielęgnacji i otaczania swoich dłoni troską, na jaką zasługują. W lecie zwróć uwagę na obecność filtrów, ponieważ promienie UV są głównym czynnikiem odpowiedzialnym za starzenie skóry. Zimą pamiętaj o rękawiczkach. Noś ze sobą krem do rąk w torebce, drugą tubkę trzymaj w pracy na biurku. Ta systematyczność się opłaci.

Wybrane dla Ciebie

Zobacz wszystkie artykuły