Parówka na twarz - szkodzi czy pomaga?

Article Read Duration 2 min. czas czytania

Wykonywanie parówki na twarz to jeden z najpopularniejszych i jednocześnie najchętniej wykorzystywanych sposobów pielęgnacji skóry twarzy. Przyjęło się mówić, że parówka na twarz skutecznie oczyszcza skórę i sprzyja zachowaniu jej w zdrowej kondycji. Na ile te stwierdzenia są prawdziwe i czy parówka szkodzi, czy pomaga?

Parówka na twarz - czym jest i jak działa?

Parówka do twarzy to pewnego rodzaju sauna do twarzy. Polega ona na wykorzystaniu właściwości pary wodnej. Otóż gorąca woda parując, ogrzewa skórę. W ten sposób rozszerzają się pory skóry, a znajdujący się w nich łój (sebum) i zanieczyszczenia stają się płynne. Mogłoby się zdawać, że na tym kozy się sedno działania parówki na twarz. W rzeczywistości jest to dopiero początek. Mimo że parówka sama w sobie doskonale oczyszcza skórę, ponieważ otwiera pory i eliminuje z nich sebum, to warto zaraz po niej wykonać inne zabiegi. Szczególnie zaleca się peeling (mechaniczny lub enzymatyczny), maseczki (najlepiej sprawdzą się te o właściwościach oczyszczających), bądź oczyszczanie manualne - to jednak warto wykonać w profesjonalnym salonie kosmetycznym, a nie na własną rękę.

Parówka twarzy - czy jest dla każdego?

Wiele osób myśli, że skoro parówka na twarz niesie ze sobą tak wiele dobroczynnych właściwości, to sprawdzi się u każdego. Niestety, decydując się na oczyszczanie twarzy w domu parówką należy uwzględnić kilka istotnych kwestii. Przede wszystkim rodzaj skóry twarzy, jej problematykę oraz związane z tym potrzeby. Należy także pamiętać, że względem bardzo wrażliwej skóry, która jest podatna na reakcje alergiczne, uczulenia i podrażnienia nie powinno się wykonywać parówek oczyszczających twarz. Zabieg taki, nawet jeśli zostanie wykonany z największą starannością i delikatnością, może znacznie zaszkodzić skórze i podrażnić ją. Z kolei osoby, które posiadają skórę tłustą lub mieszaną, walczą z trądzikiem wskutek zatykania się porów skóry, jak najbardziej powinny zdecydować się na regularne wykonywanie parówki na twarz.

Kiedy parówka na twarz szkodzi, a kiedy pomaga?

Parówka na twarz niesie ze sobą wiele korzyści. Przede wszystkim dogłębnie oczyszcza skórę, zwiększa wydajność później wykonanego peelingu lub maseczki, a także pomaga w walce z trądzikiem i eliminuje wągry. Niestety błędne wykonanie parówki na twarz może przynieść więcej szkody niż pożytku. Parówka na twarz może zaszkodzić, gdy będzie wykonywana zbyt często. Należy pamiętać, że jest to zabieg, który silnie wpływa na kondycję skóry. Co prawda oczyszcza ją i pomaga w odżywieniu, jednak może prowadzić do podrażnień, osłabienia bariery ochronnej skóry, zaburzenia warstwy hydrolipidowej. Innym błędem, związanym z nieumiejętnym wykonaniem sauny, jest zbyt pochopne poddawanie się temu zabiegowi. Zanim postanowisz oczyścić twarz przy pomocy parówki, oceń stan swojej skóry. Upewnij się, że nie zaszkodzisz jej bardziej, ale rzeczywiście pomożesz!

Pielęgnacja skóry twarzy po wykonaniu parówki

Jak już zostało wspomniane wcześniej, parówka na twarz niesie ze sobą wiele korzyści. Nie powinno jednak ograniczać się wyłącznie do ogrzania skóry parą wodną. Dla lepszych efektów, zaraz po tym, jak pory skóry się rozszerzą, warto wykonać peeling lub zaaplikować oczyszczającą maseczkę. Należy również pamiętać o innych zabiegach pielęgnacyjnych po wykonaniu parówki. Bardzo ważne jest zaaplikowanie na skórę grubszej warstwy kremu. Dzięki temu, bariera ochronna skóry zostanie wzmocniona, a naskórek zregenerowany. Zważywszy na to, że parówka na twarz najlepiej sprawdza się przy problematycznej skórze, warto wspomnieć tutaj o Kojącym kremie nawilżającym do skóry tłustej La Roche-Posay. Produkt ten można stosować bez względu na wykonywanie parówki twarzy, jednak po tym zabiegu, krem ten będzie szczególnie przydatny. Nie tylko nawodni skórę, przede wszystkim ukoi ją i złagodzi ewentualne podrażnienia.

MAMY TAKŻE
COŚ NA TO

NASZE ZOBOWIĄZANIA
W KWESTII BEZPIECZEŃSTWA

Standardy bezpieczeństwa wykraczające poza międzynarodowe regulacje kosmetyczne

zobowiązania w kwestii bezpieczeństwa testowany alergologicznie model zbliżenie | La Roche Posay

100% DERMOKOSMETYKÓW
PRZETESTOWANYCH POD KĄTEM MINIMALIZACJI ALERGII

Pokaż więcej
Nieustannie zbieramy informację na temat doświadczeń pacjentów z naszymi produktami w celu poprawy ich formuł.
zobowiązania w kwestii bezpieczeństwa ohrona formuły | La Roche Posay

OCHRONA FORMUŁY
MIMO UPŁYWU CZASU

Pokaż więcej
Zabezpieczające opakowania, pozwalające na zastosowanie wyłącznie niezbędnych środków konserwujących, by zagwarantować niezmienną tolerancję i skuteczność.
zobowiązania w kwestii bezpieczeństwa ochrona skuteczna dawka aktywna | La Roche Posay

SKŁADNIKI
WE WŁAŚCIWYMSTĘŻENIU AKTYWNYM

Pokaż więcej
Dermokosmetyki, opracowane we współpracy z dermatologiem i toksykologiem, zawierają tylko niezbędne składniki we właściwych stężeniach.
zobowiązania w kwestii bezpieczeństwa skóra model dziecko | La Roche Posay

PRZETESTOWANE
NA SKÓRZE BARDZO WRAŻLIWEJ

Pokaż więcej
Tolerancja potwierdzona na najwrażliwszej skórze: reaktywnej, skłonnej do niedoskonałości i alergii, atopowej lub osłabionej przez leczenie antynowotworowe.