Skoncentruj się na...

Poradnik dla skóry wrażliwej, czyli jak o nią dbać, gdy na co dzień nosimy maseczki ochronne

Img_Poradnik dla skóry wrażliwej, czyli jak o nią dbać, gdy na co dzień nosimy maseczki ochronne

Delikatna skóra twarzy zawsze potrzebuje specjalnej pielęgnacji. Tym razem sprawa jest jednak dużo bardziej poważna. Podczas kwarantanny i nakazu noszenia maseczek, osoby z wyjątkowo wrażliwą skórą muszą zwrócić uwagę na kilka ważnych kwestii.  Dowiedz się, jak dbać o skórę, by nie narażać jej na nieprzyjemne dolegliwości, jakie kosmetyki wybrać i jakie nawyki wypracować.

Delikatna skóra twarzy zawsze potrzebuje specjalnej pielęgnacji. Tym razem sprawa jest jednak dużo bardziej poważna. Podczas kwarantanny i nakazu noszenia maseczek, osoby z wyjątkowo wrażliwą skórą muszą zwrócić uwagę na kilka ważnych kwestii.

O tym, jak troszczyć się o skórę, by nie narażać jej na nieprzyjemne dolegliwości, jakie kosmetyki wybrać i jakie nawyki wypracować mówi dr Monika Rogala.

Skóra skłonna do alergii – jak o nią zadbać przy noszeniu maseczki i fakcie, że zaczyna się sezon alergii?

Maseczka, nawet na zdrowej skórze, może z jednej strony podrażnić, a z drugiej, szczególnie u alergików wywołać miejscową reakcję alergiczną. Dlatego, dla alergików, w tym szczególnym czasie, gdy sezon pylenia w pełni, właściwa strategia w pielęgnacji skóry wydaje się być kluczowa. Po zdjęciu maseczki skórę należy oczyścić łagodnymi preparatami myjącymi np. płynem micelarnym, żelem lub kremem myjącym. Szybkie ukojenie i przyjemne ochłodzenie dla takiej skóry przyniesie, zastosowana w drugim kroku pielęgnacji, woda termalna w spray’u, którą łatwo w bezkontaktowy sposób zaaplikować na skórę. Ostatnim, ale bardzo ważnym etapem pielęgnacji, będą preparaty hypoalergiczne regenerujące i przeciwzapalne stosowane zazwyczaj po zabiegach dermatologicznych, po które należy udać się do apteki. Przy alergicznym nieżycie nosa i dodatkowym mechanicznym uszkodzeniu naskórka nosa spowodowanym chociażby częstym oczyszczaniem nosa, zanim dojdzie do nasilenia stanu zapalnego i wtórnych zakażeń bakteryjnych (liszajec zakaźny), wirusowych (opryszczka) i grzybiczych (kandydoza), można zasięgnąć porady lekarza i zastosować miejscowe leki z substancjami przeciwbakteryjnymi, przeciwgrzybiczymi i przeciwzapalnymi.

Skóra naczynkowa i z trądzikiem różowatym – czy noszenie maseczki może nasilać te problemy? Jak dbać o te typy skóry w czasie epidemii?

Skóra wrażliwa oraz powstające na jej podłożu skóra naczyniowa i skóra z trądzikiem różowatym niechlubnie wyróżniają się cienkim naskórkiem oraz prześwitującymi, płytko umieszczonymi naczyniami krwionośnymi. Tym zmianom towarzyszy uczucie ściągnięcia, pieczenia, swędzenia i częste podrażnienie przez kosmetyki. Maseczka, szczególnie ta o dobrych właściwościach przeciwdrobnoustrojowych, szczelnie przylegająca do delikatnej skóry, może nasilić podrażnienie skóry, stan zapalny, subiektywne nieprzyjemne doznania jak np. pieczenie czy ból. Taka skóra w kontakcie z dotychczas dobrze tolerowanymi kosmetykami, może odpowiedzieć reakcją alergiczną. Żeby nie dopuścić do takiej sytuacji należy codziennie wspomagać skórę dermokosmetykami bogatymi w ceramidy i kwas hialuronowy, które natłuszczą i nawilżą skórę oraz ochronią ją przed niekorzystnym działaniem drażniącym, a czasem także alergizującym maseczki.

Dlaczego częste dotykanie twarzy w ciągu dnia jest tak bardzo szkodliwe dla skóry wrażliwej, szczególnie teraz w czasie epidemii?

Wg badań twarzy dotykamy ok. 90 razy w ciągu dnia. Najczęściej palce rąk, które liczą pieniądze, trzymają się poręczy w transporcie publicznym czy otwierają drzwi do sklepu, wędrują do oczu, ust i nosa.  Dlatego ta droga jest najczęstszą w przenoszeniu chorób zakaźnych. Dotykanie twarzy rękami w obecnych czasach jest niebezpieczne z dwóch powodów: 1. transmisja zakażenia koronawirusem , 2. Podrażnienie skóry wrażliwej poprzez wprowadzanie na jej powierzchnię, często podrażnioną przez maseczkę, bakterii, wirusów i grzybów. Drobnoustroje, które trafiają na podatny grunt z łatwością potęgują stan zapalny skóry i wywołują zakażenia (liszajec zakaźny, kandydoza, opryszczka) wymagające zastosowania farmakoterapii. Dlatego niezmiernie ważne jest stosowanie dermokosmetyków o działaniu kojącym i łagodzącym stan zapalny, a jeszcze lepiej chroniącym przed podrażnieniem, rumieniem. Trzymania rąk przy sobie uczymy się każdego dnia, ale zanim stanie się ono dobrym nawykiem (tak jak ich regularne mycie) wymagajmy od siebie czasu i bezpiecznych aptecznych dermokosmetyków, które ochronią, zregenerują, a jeśli trzeba poleczą wołającą o pomoc skórę.

Dr Monika Rogala,  specjalista dermatolog wenerolog

Dr Monika Rogala,  specjalista dermatolog wenerolog

Wybrane dla Ciebie

Zobacz wszystkie artykuły

La Roche-Posay poleca

Zobacz wszystkie produkty