Skoncentruj się na...

Wolne rodniki i ich wpływ na starzenie się skóry

Img_Wolne rodniki i ich wpływ na starzenie się skóry

Starzenie się skóry jest procesem fizjologicznym, na który mają wpływ zarówno geny, jak i tryb życia oraz codzienna pielęgnacja. Czy i w jaki sposób możemy go spowolnić?

Niewidoczny wróg

Wolne rodniki to cząsteczki powstające wskutek rozpadu wiązań chemicznych, w wyniku którego po obu częściach takiej cząsteczki zostaje jeden elektron. Ich cechą charakterystyczną jest wysoka aktywność chemiczna i dążenie do przyłączenia elektronu innej cząsteczki, powodujące tym samym jej uszkodzenie. Szczególne miejsce w grupie wolnych rodników odgrywają tzw. wolne rodniki tlenowe, zwane również reaktywnymi formami tlenu (RFT), czyli cząsteczki zawierające w swoim składzie atom tlenu. Odgrywają one niezwykle istotną rolę w procesach metabolicznych i są jedną z przyczyn starzenia się skóry.

Stres oksydacyjny

Reaktywne formy tlenu są odpowiedzialne za uszkodzenia komórek, a ich działanie przypomina efekt kuli śnieżnej. W efekcie  dochodzi do wielu niekorzystnych procesów w obrębie komórki, np. zmian w ich DNA. Najczęstszymi przyczynami nadmiernego powstawania RFT są:

  • zanieczyszczenia środowiska
  • niedobory antyoksydantów przyjmowanych z pożywieniem, w szczególności witaminy C i E spożywanie wysokoprzetworzonej żywności ubogiej w składniki odżywcze, witaminy i mikroelementy
  • alkohol i palenie papierosów
  • promieniowanie UV


Pod wpływem wymienionych czynników, zwłaszcza gdy jesteśmy narażeni jednocześnie na kilka z nich, liczba wolnych rodników gwałtownie wzrasta. Organizm w pewnym stopniu potrafi je neutralizować wytwarzając antyoksydanty, np. glutation i melatoninę, jednak gdy nie jest w stanie już ich skutecznie unieszkodliwić dochodzi do tzw. stresu oksydacyjnego, który wywiera bardzo niekorzystny wpływ na funkcjonowanie całego organizmu.

Wolne rodniki

Jaki jest udział wolnych rodników w starzeniu się skóry? Reaktywne formy tlenu uszkadzają białka, w tym włókna kolagenowe i elastynowe oraz lipidy, prowadząc do przedwczesnego obumierania komórek skóry i naskórka. Równocześnie nadmiar wolnych rodników utrudnia regenerację uszkodzeń. Tym samym procesy starzenia zachodzą w skórze znacznie szybciej. Staje się ona poszarzała, traci elastyczność, jest mniej odporna na czynniki zewnętrzne, a bardziej podatna na powstawanie zmarszczek.

Wybrane dla Ciebie

Zobacz wszystkie artykuły