#MowimyNieTradzikowi

Odpowiedz na pytania i wygraj Effaclar Duo (+).

Uzyskaj porady od ekspertów

Pryszcze: wyciskać czy nie wyciskać? oto jest pytanie…

v_article-to-pop-or-not.jpg

Wyobraź sobie następującą scenę: Nadszedł Twój wielki dzień. Masz randkę, imprezę, rozmowę o pracę... Już wskakujesz pod prysznic, żeby rozpocząć przygotowania, kiedy dostrzegasz coś w lusterku. Oto i ono: czerwone wybrzuszenie, gotowe do wyciśnięcia. Na samym czubku nosa.


Pierwszy odruch? Wycisnąć nieproszonego gościa, żeby jak najszybciej z nim skończyć! A jednak dermatolodzy od dziesięcioleci powtarzają swoim pacjentom to samo: ręce precz od pryszczy! Co złego może być w wyciskaniu pryszczy? Zapytaliśmy o opinię eksperta, doktora Philippe’a Beaulieu.
"Zawsze polecam pacjentom, aby powstrzymywali się od wyciskania wyprysków. Wydaje się to łatwym rozwiązaniem, ale w gruncie rzeczy jedynie pogarsza sprawę."


Oto przyczyna: wyciskając wypryski, naruszamy skórę. Można w ten sposób uszkodzić zainfekowany mieszek włosowy i zaostrzyć stan zapalny. Tego właśnie najbardziej obawiają się dermatolodzy – intensywny stan zapalny pozostawia blizny. Wyciskając można również doprowadzić do przeniesienia infekcji na sąsiednie obszary skóry, a nawet wywołać nową, bakteriami przyniesionymi na paznokciach.


"Prawda jest taka: wyciskanie wyprysków to szkodliwy nawyk i najlepiej go unikać."
Po prostu. Czasami warto wykazać nieco siły woli i cierpliwości. Pamiętaj, w lokalnej aptece możesz znaleźć cały arsenał leków przeciwtrądzikowych, które pozwolą ci wziąć sprawy w swoje ręce… tylko nie rób tego dosłownie!


Zajrzyj do gamy Effaclar na La Roche-Posay, aby dowiedzieć się więcej o najskuteczniejszych środkach przeciw niedoskonałościom.