Jak leczyć trądzik hormonalny?

Article Read Duration 2 min. czas czytania

Zaburzenia w gospodarce hormonalnej bardzo często dają się zauważyć jako zmiany na skórze. Gra hormonów, wywołująca patologię pracy gruczołów łojowych, to nie tylko problem nastolatków. Trądzik hormonalny, zwany inaczej trądzikiem dorosłych, to schorzenie skóry pojawiające się u osób, które ukończyły 25. rok życia. Jak rozpoznać trądzik hormonalny i jak wygląda jego leczenie?

Trądzik hormonalny - objawy

Trądzik hormonalny to schorzenie skórne, dotykające głównie kobiety, ale nieszczędzące i mężczyzn - chociaż u panów występuje zdecydowanie rzadziej. Krosty, pryszcze, czy inne wykwity, pojawiające się na twarzy nagle, niemal znienacka, przed miesiączką, w czasie ciąży, czy w pewnych tygodniach menopauzy to główna cecha tej przypadłości. A odpowiadają za nią przede wszystkim hormony płciowe, czyli estrogeny i androgeny. Chociaż predyspozycje do trądziku są kwestią w głównej mierze uwarunkowaną genetycznie, to duży wpływ na grę hormonów mają także dieta, stres i styl życia. Trądzik dorosłych stanowi także nierzadko problem kobiet, u których stwierdzono zespół policystycznych jajników (PCOS).

Trądzik hormonalny może objawiać się w różny sposób, a uzależnione jest to od dominacji danego hormonu. Trądzik androgenny, najczęstszy tego typu, zazwyczaj symptomatyzują zaskórniki i bolesne, duże grudki, pojawiające się w obwodowych częściach twarzy, czyli na czole, brodzie, szyi i plecach. Dodatkowo przez wpływ androgenu może wystąpić nadmierne owłosienie a nawet hirsutyzm. Inną odmianą tego schorzenia jest trądzik estrogenny (różowaty). W początkowym jego stadium łatwo pomylić go z pękającymi naczynkami krwionośnymi, bowiem właśnie pojawia się na skórze w postaci “pajączków”. Następne objawy przybierają postać zmian krostkowo-grudkowo-rumieniowych, pojawiających się szczególnie na brodzie, policzkach, nosie, czole, czasem też na plecach, skórze głowy i tej za uszami. Zmiany skórne wywołane przez nadmiar estrogenów wiążą się często z niekomfortowym uczuciem pieczenia i ściągnięcia skóry. Niejednokrotnie pojawia się także świąd.

 

Trądzik hormonalny - leczenie

Pierwszym krokiem, tak jak w leczeniu innych odmian trądziku, jest wizyta u lekarza dermatologa, który zajmie się postawieniem właściwej diagnozy. Tylko ona może wprowadzić chorego na prawidłową ścieżkę leczenia, która jest odmienna dla różnych rodzajów trądziku hormonalnego.

Zazwyczaj terapię rozpoczyna się od wykonania badań hormonalnych. Trądzik, jak już wspomniano, zależy przede wszystkim od gry hormonalnej. Najpierw sprawdza się krew, a w następnej kolejności, o ile jest to konieczne, określa się poziom hormonów wydzielanych przez przysadkę mózgową oraz tarczycę. Bardzo częstą praktyką leczniczą jest przepisanie pacjentom terapii hormonalnej na trądzik. Oznacza to stosowanie antybiotykoterapii oraz niejednokrotnie innych dodatkowych farmaceutyków. Niekiedy specjalista może zlecić leczenie zabiegowe, polegające na wykonaniu określonych zabiegów dermatologicznych. W leczeniu trądziku dorosłego pomaga również kosmetologia - głównie mikrodermabrazja, peelingi chemiczne oraz laseroterapia. Jednak są to jedynie półśrodki, które samodzielnie nie są w stanie wyeliminować choroby skóry.

 

Trądzik hormonalny - pielęgnacja

Wywołany zaburzeniami hormonalnymi trądzik jest z pewnością schorzeniem kłopotliwym. Dlatego też, aby maksymalnie przyspieszyć jego leczenie, warto wspomóc je odpowiednią pielęgnacją.
Pierwszym krokiem jest tu wybór odpowiedniego kremu do skóry tłustej, który jak Effeclar K+ zadziała na skórę seboregulująco i zmatowi twarz. Odpowiedni krem to taki, który będzie miał łagodny skład (czytaj krótką listę na etykiecie) oraz lekką formułę (czyli nie będzie lepki, ani ciężki). Drugim krokiem jest dokładne oczyszczanie twarzy. Do demakijażu najlepiej stosować delikatne płyny micelarne, które jednak silnie usuwają zanieczyszczenia. Następną kwestią jest wykonywanie peelingu przynajmniej raz w tygodniu - dzięki temu, oczyści się zatkane pory, skóra będzie mogła lepiej oddychać i zostanie odżywiona.
W pielęgnacji skóry trądzikowej nie bez znaczenia jest także dieta i tryb życia. Najlepiej, aby dermatolog podpowiedział, co w danym przypadku jest właściwe, a z czego lepiej zrezygnować. Jednak na ogół wyklucza się z codziennego menu słodycze czy też produkty wysokotłuszczowe.

MAMY TAKŻE
COŚ NA TO

 

NASZE ZOBOWIĄZANIA
W KWESTII BEZPIECZEŃSTWA

Standardy bezpieczeństwa wykraczające poza międzynarodowe regulacje kosmetyczne

zobowiązania w kwestii bezpieczeństwa testowany alergologicznie model zbliżenie | La Roche Posay

100% DERMOKOSMETYKÓW
PRZETESTOWANYCH POD KĄTEM MINIMALIZACJI ALERGII

Pokaż więcej
Nieustannie zbieramy informację na temat doświadczeń pacjentów z naszymi produktami w celu poprawy ich formuł.
zobowiązania w kwestii bezpieczeństwa ohrona formuły | La Roche Posay

OCHRONA FORMUŁY
MIMO UPŁYWU CZASU

Pokaż więcej
Zabezpieczające opakowania, pozwalające na zastosowanie wyłącznie niezbędnych środków konserwujących, by zagwarantować niezmienną tolerancję i skuteczność.
zobowiązania w kwestii bezpieczeństwa ochrona skuteczna dawka aktywna | La Roche Posay

SKŁADNIKI
WE WŁAŚCIWYMSTĘŻENIU AKTYWNYM

Pokaż więcej
Dermokosmetyki, opracowane we współpracy z dermatologiem i toksykologiem, zawierają tylko niezbędne składniki we właściwych stężeniach.
zobowiązania w kwestii bezpieczeństwa skóra model dziecko | La Roche Posay

PRZETESTOWANE
NA SKÓRZE BARDZO WRAŻLIWEJ

Pokaż więcej
Tolerancja potwierdzona na najwrażliwszej skórze: reaktywnej, skłonnej do niedoskonałości i alergii, atopowej lub osłabionej przez leczenie antynowotworowe.