Jakie są właściwości kwasu hialuronowego?
Choć kwas hialuronowy znany jest nam głównie z pielęgnacji, jest to substancja, która naturalnie występuje w naszym organizmie. Stanowi istotny element budulcowy, który znajdziemy w ciele szklistym oka, mazi stawowej, chrząstkach czy ścianach naczyń krwionośnych. Jest także podstawowym elementem skóry właściwej – występuje między włóknami kolagenowymi, zapewniając skórze jędrność i sprężystość.
Mimo występowania w organizmie, z wiekiem ilość kwasu hialuronowego w naszej skórze stopniowo maleje. Ma to miejsce stosunkowo wcześnie – pierwsze oznaki utraty kwasu hialuronowego mogą być zauważalne już około 25. roku życia. Z czasem możemy zauważyć takie objawy jak zmniejszenie nawilżenia, jędrności i sprężystości skóry, czego przykładem mogą być zmarszczki na czole.
Czym w takim razie charakteryzuje się kwas hialuronowy? To substancja o silnie higroskopijnych właściwościach. Oznacza to, że działa jak gąbka: jest w stanie wiązać bardzo duże ilości wody (znacznie większe od swojej cząsteczki), zapewniając skórze niezbędne nawilżenie i jędrność. Kwas hialuronowy w kosmetyce występuje w kilku formach różniących się między sobą wielkością cząsteczek, a co za tym idzie, wykazują odmienne działanie na skórę i są to m.in.
- kwas hialuronowy niskocząsteczkowy – posiada niewielką cząsteczkę, dzięki czemu wnika w głębsze partie naskórka. Wykazuje silnie nawilżające działanie, wspiera produkcję kolagenu i elastyny w skórze, a także spłyca drobne zmarszczki;
- kwas hialuronowy wysokocząsteczkowy – posiada większą cząsteczkę, dzięki czemu tworzy na powierzchni skóry ochronny film zapobiegający utracie wody (TEWL). W ten sposób zapewnia natychmiastowy efekt wygładzenia i nawilżenia, pomagając utrzymać odpowiedni poziom nawilżenia skóry.
Jeśli chcesz zapewnić swojej skórze kompleksowe działanie, do swojej codziennej pielęgnacji wybieraj serum do twarzy, które łączy w sobie różne formy kwasu hialuronowego. Oprócz działania silnie nawilżającego i przeciwstarzeniowego, kwas hialuronowy wzmacnia barierę hydrolipidową skóry, posiada właściwości kojące i łagodzące oraz wspiera proces regeneracji skóry.
Serum hialuronowe – dla kogo?
Jedną z niewątpliwych zalet kwasu hialuronowego jest uniwersalność. Oznacza to, że serum z kwasem hialuronowym sprawdzi się w przypadku każdej skóry, niezależnie od jej potrzeb i wieku. Każda skóra, nawet tłusta czy dojrzała, potrzebuje odpowiedniej dawki nawilżenia, a taką jest w stanie zapewnić serum do twarzy z kwasem hialuronowym.
Kiedy stosować kwas hialuronowy na twarz? Serum z tym składnikiem będzie znakomitym wsparciem młodej skóry, na której nie widać jeszcze pierwszych oznak starzenia. Taka skóra potrzebuje przede wszystkim łagodnego działania i odpowiedniego nawilżenia.
Serum z kwasem hialuronowym to must have w przypadku skóry suchej, odwodnionej, dojrzałej czy z wyraźnymi oznakami starzenia. Ze względu na to, że kwas hialuronowy zapewnia niezbędne nawilżenie bez obciążania skóry, okaże się doskonałym wsparciem w przypadku skóry trądzikowej. Działanie serum z kwasem hialuronowym doceni również podrażniona skóra.
Serum z kwasem hialuronowym – działanie i efekty
Jakich efektów możemy oczekiwać, stosując serum z kwasem hialuronowym? Możemy do nich zaliczyć:
- poprawę nawilżenia skóry;
- mniejszą widoczność zmarszczek;
- wygładzenie i odczuwalne wrażenie „wypełnienia” skóry;
- bardziej jędrną i sprężystą skórę;
- poprawę kolorytu (skóra wygląda na bardziej promienną i rozświetloną);
- wzmocnienie bariery hydrolipidowej: skóra staje się wyraźnie ukojona, zregenerowana, zmniejsza się jej skłonność do podrażnień.
Jak wybrać najlepsze serum z kwasem hialuronowym?
Dobre serum z kwasem hialuronowym, czyli jakie? Przy wyborze tego produktu przede wszystkim należy wziąć pod uwagę potrzeby naszej skóry, jak i efekt, na którym najbardziej nam zależy.
Jeśli chcesz intensywnie nawilżyć skórę, a także wpłynąć na widoczność zmarszczek, sięgnij po serum z kwasem hialuronowym niskocząsteczkowym. Natomiast jeśli zależy Ci na wsparciu bariery hydrolipidowej i zabezpieczeniu przed nadmierną ucieczką wody z naskórka, wybierz serum z kwasem hialuronowym wysokocząsteczkowym. Pamiętaj jednak, że najlepsze efekty uzyskasz, stosując serum zawierające obie formy kwasu hialuronowego.
W zależności od problemu skórnego, z jakim się zmagasz, zwróć uwagę na inne substancje aktywne zawarte w formule produktu. Poniżej znajdziesz informacje na temat tego, z czym można łączyć kwas hialuronowy w codziennej pielęgnacji.
Serum z kwasem hialuronowym – jak stosować?
Serum z kwasem hialuronowym należy aplikować na oczyszczoną skórę. Czasami rekomenduje się jego aplikację na lekko wilgotną skórę, na którą wcześniej nałożyliśmy tonik. Formuły serów z kwasem hialuronowym mogą się różnić, dlatego przed zastosowaniem produktu warto zapoznać się ze wskazówkami producenta na opakowaniu. Kiedy produkt się wchłonie, kolejny krok powinna stanowić aplikacja kremu nawilżającego lub w przypadku porannej pielęgnacji, kremu z filtrem.
Zaletą kwasu hialuronowego jest fakt, że to składnik bardzo dobrze tolerowany przez skórę. Co więcej, nie wykazuje działania drażniącego czy fotouczulającego, dzięki czemu może być stosowany przez cały rok, zarówno w porannej, jak i wieczornej pielęgnacji.
Kompletując swoją kosmetyczkę, warto mieć świadomość, jakich substancji nie należy łączyć ze sobą w jednej rutynie pielęgnacyjnej. Może się zdarzyć, że dane składniki aktywne będą wzajemnie osłabiać swoje działanie lub wpłyną drażniąco na skórę. Jak pod tym kątem wypada serum z kwasem hialuronowym?
Kwas hialuronowy to nie tylko substancja dobrze tolerowana przez różne typy skóry, lecz także doskonale „dogaduje się” z innymi składnikami aktywnymi, jak retinol, kwasy AHA, BHA, witamina C i jej pochodne, peptydy czy niacynamid.
Serum do twarzy z kwasem hialuronowym – Hyalu B5
Jakie serum z kwasem hialuronowym włączyć do codziennej rutyny pielęgnacyjnej? Jeśli zależy Ci nie tylko na nawilżeniu, ale także pielęgnacji anti-aging, sięgnij po Hyalu B5 Serum. To skoncentrowane serum przeciwzmarszczkowe, które nawilża1, regeneruje i odbudowuje barierę ochronną skóry 2. Dodatkowo poprawia jej jędrność i elastyczność 3, dzięki czemu drobne linie i zmarszczki z czasem stają się mniej widoczne 4. Takie działanie Hyalu B5 Serum to zasługa siły skutecznych składników aktywnych: połączenia nisko- i wysokocząsteczkowego kwasu hialuronowego, gliceryny, pantenolu i madekasozydu, czyli składnika aktywnego z wąkrotki azjatyckiej.
O nawilżenie skóry warto zadbać również wokół oczu. To właśnie tam najszybciej ukazują się objawy odwodnienia, zmęczenia czy starzenia się skóry. Do tego celu warto sięgnąć po kosmetyk stworzony specjalnie w trosce o delikatną skórę okolic oczu: Hyalu B5 Eye Serum. To skoncentrowane serum o działaniu ujędrniającym5 i regenerującym. Nie tylko nawilża6 i zmniejsza widoczność zmarszczek i drobnych linii7, ale również zmniejsza cienie pod oczami8 i przywraca skórze blask. To zasługa formuły wzbogaconej w kwas hialuronowy (nisko- i wysokocząsteczkowy), pantenol i 10% kompleks zawierający kofeinę, niacynamid i HEPES. Dodatkowo innowacyjny aplikator w formie chłodzącego rolera zwiększa skuteczność działania serum.
Rutynę pielęgnacyjną z kwasem hialuronowym warto wzbogacić również w odpowiedni krem. W przypadku skóry twarzy doskonałym uzupełnieniem serum okaże się Hyalu B5 Krem przeciwzmarszczkowy do twarzy. Oprócz dwóch rodzajów kwasu hialuronowego znajdziesz w nim pantenol o właściwościach łagodzących oraz wodę termalną z La Roche-Posay, która pomaga zmniejszyć reaktywność skóry. Krem w zauważalny sposób poprawia jędrność i nawilżenie skóry twarzy.
W przypadku okolic oczu, jako dopełnienie serum, polecamy Hyalu B5 Krem pod oczy. W widoczny sposób regeneruje i poprawia jędrność wymagającej skóry pod oczami. Dzięki dwóm formom kwasu hialuronowego, pantenolowi i wodzie termalnej La Roche-Posay, skóra wokół oczu staje się rozświetlona, ukojona i optymalnie nawilżona9.
Serum nawilżające z kwasem hialuronowym – podsumowanie
Kwas hialuronowy to substancja, którą znajdziemy w wielu kosmetykach do pielęgnacji twarzy i ciała. Jednak jego obecność i popularność w kosmetyce jest nieprzypadkowa. Składnik, który w naturalny sposób występuje w naszym organizmie, pełni w nim kluczową funkcję dla skóry. Odpowiada za nawilżenie, wspiera produkcję włókien kolagenowych i elastynowych zapewniających jędrność i młody wygląd skóry. Oprócz tego wzmacnia barierę ochronną skóry i zapobiega nadmiernej utracie wody z naskórka. Ze względu na to, że z wiekiem jego ilość w skórze maleje, warto włączyć go do codziennej pielęgnacji w postaci serum z kwasem hialuronowym.
Tekst został zweryfikowany przez mgr Kingę Bożek.
Za deklaracje marketingowe odpowiada La Roche-Posay.
Mgr Kinga Bożek, Specjalista ds. Legislacji i Oceny Bezpieczeństwa
1 Samoocena po 28 dniach stosowania, 52 kobiety w wieku 40-65 lat o wszystkich typach skóry, deklarujące wrażliwość skóry. 2
2 Test instrumentalny parametru TEWL zrobiony 1 godzinę po aplikacji produktu.
3 Test instrumentalny, 40 kobiet w wieku 45-60 lat, 4 godziny po każdorazowej aplikacji produktu.
4 Samoocena po 28 dniach stosowania, ocena wizualna na grupie 52 kobiet w wieku 40-65 lat o wszystkich typach skóry, kobiety deklarujące wrażliwość skóry.
5 Badanie konsumenckie podczas badania klinicznego, 6 tyg. stosowania. 90% kobiet potwierdza, że ich skóra wokół oczu wygląda na bardziej jędrną.
6 Badanie konsumenckie podczas badania klinicznego, 6 tyg. stosowania. 88% kobiet potwierdza, że skóra wokół oczu jest bardziej nawilżona.
7 Badanie kliniczne, ocena dermatologa. -21% mniej drobnych zmarszczek.
8 Badanie konsumenckie podczas badania klinicznego, 6 tyg. stosowania. Po 2 tygodniach
drobne linie i zmarszczki są zredukowane, a cienie mniej widoczne.
9 Samoocena: 60 kobiet w wieku 46-65 lat, ocena natychmiast po zastosowaniu (1 aplikacja). Wg 80% skóra wokół oczu jest nawilżona.
Bibliografia:
- Dalmata W., Gąbka I., Rzepa P., Kwas hialuronowy – zastosowanie w kosmetologii i medycynie, novaosvita.com/wp-content/uploads/2020/12/InnTrImModSc-Kyiv-Dec2020.pdf#page=147 [dostęp: 30.01.2025].
- Dymarska M., Juros W., Janeczko T., Kostrzewa-Susłow E., Kwas hialuronowy: budowa, właściwości i zastosowanie, Przemysł Chemiczny t. 95 nr 4, 2016.
- Kołodziejczak A., Kosmetologia Tom I, PZWL Wydawnictwo Lekarskie, Warszawa 2019.