Oświeceni przez naukę

Fizjologia włosów i skóry głowy

Img_Fizjologia włosów i skóry głowy

Skóra głowy ma powierzchnię ok. 600 cm2 i jest fizyczną barierą ochronną. Z niej wyrastają nitkowate twory naskórka zbudowane z keratyny – włosy, zwykle bardzo odporne. Dorośli mają ich na głowie od 100 do 150 tysięcy. Ich kolor u każdej osoby jest różny.

Skóra głowy: bariera fizyczna i izolator termiczny

Skóra głowy składająca się z tkanek miękkich, pokrywająca czaszkę, to ciągła, elastyczna i odporna bariera zewnętrzna... Jest złożona z kilku warstw; ta, która znajduje się najbliżej powierzchni, zawiera cebulki włosowe utrzymujące włosy. W rzeczywistości skóra głowy ma taką samą strukturę jak reszta skóry. Pełni kilka funkcji: stanowi fizyczną barierę, ochronę immunologiczną, izolację cieplną... Proces odnowy komórkowej w skórze głowy zwykle trwa 2 tygodnie. Jeśli jednak wystąpi stan zapalny, może przyspieszyć. Z kolei proces odnowy komórkowej w komórkach innych partii skóry trwa dłużej: raczej trzy tygodnie niż dwa. Martwe komórki złuszczają się w formie małych, niezauważalnych płatków. Jednak gdy rozwija się stan zapalny i dochodzi do nadmiernego złuszczania, martwe komórki gromadzą się w skupiskach, a wtedy stają się widoczne. To właśnie zjawisko nazywane jest łupieżem.

Włosy: bardzo odporne

Główną funkcją włosów jest ochrona głowy. Włos składa się z dwóch części: korzenia i łodygi włosa. Korzeń osadzony jest w mieszku włosowym, a łodyga wyrasta z powierzchni skóry głowy. Mieszek włosowy jest strukturą wytwarzającą włosy. Każdego dnia wszystkie nasze mieszki włosowe produkują milion nowych keratynocytów. Komórki te syntetyzują keratynę – włókniste białko strukturalne, które jest głównym składnikiem włosów i sprawia, że są niezwykle odporne. Wewnętrzną podstawę mieszków włosowych tworzą  brodawki skórne otoczone cebulkami, gdzie znajduje się kilka małych naczyń krwionośnych dostarczających tlen i substancje odżywcze konieczne dla wzrostu włosów. Powyżej cebulki znajdują się gruczoły łojowe, dzięki którym włos jest stale natłuszczany. Łodyga składa się z trzech części: rdzenia otoczonego przez korę zamkniętą z kolei w osłonce. Dorośli mają na głowie od 100 do 150 tysięcy włosów.

PODSUMOWANIE ZE ZDJĘCIAMI...

Wybrane dla Ciebie

Zobacz wszystkie artykuły