Skoncentruj się na...

Atopowe zapalenie skóry twarzy – pielęgnacja cery atopowej

Img_Atopowe zapalenie skóry twarzy – pielęgnacja cery atopowej

Atopowe zapalenie skóry to powszechna i przewlekła choroba, która dotyka zarówno dzieci, jak i dorosłych. Przebiega zazwyczaj w dwóch fazach – aktywnej, charakteryzującej się zaostrzonymi objawami stanu zapalnego i silnego swędzenia, oraz fazie uśpienia (nieaktywnej), gdy objawy są nieco mniej dokuczliwe. Osoby, zmagające się z atopowym zapaleniem skóry, powinny odpowiednio chronić i dbać o swoją skórę w obydwu tych fazach, a przy tym niezbędna okazuje się prawidłowa pielęgnacja skóry przy pomocy właściwie dobranych preparatów aptecznych.

Atopowe zapalenie skóry - przyczyny

Nie ma jednej przyczyny występowania AZS. Jednak największe znaczenie wydają się mieć czynniki genetyczne oraz środowiskowe. Atopowe zapalenie skóry bardzo często dziedziczymy po swoich rodzicach, ale nie bez znaczenia pozostaje tu również klimat oraz środowisko, w którym żyjemy. Ryzyko AZS znacząco wzrasta u osób, które żyją w krajach rozwiniętych i w dużych miastach, na co wpływ ma wysoki poziom zanieczyszczenia powietrza. Trzeba też zaznaczyć, że bardziej podatne na atopowe zapalenie skóry są kobiety niż mężczyźni, a dodatkowo ryzyko wystąpienia tej choroby u dziecka wzrasta w przypadku kobiet, które zaszły w ciążę w dojrzałym wieku.

Warto także pamiętać, że twarz to nie jedne miejsce, w którym lokalizuje się atopowe zapalenie skóry. Dłonie, ramiona, nogi, plecy, a nawet głowa także mogą być miejscami, w których występuje wysypka i swąd.

Atopowe zapalenie skóry u dzieci to najczęściej diagnozowany rodzaj AZS. Często zdarza się, że objawy ustępują jeszcze w wieku dziecięcym, jednak może być również tak, że choroba będzie miała charakter przewlekły i długotrwały.

Atopowe zapalenie skóry twarzy u dorosłych

Jak rozpoznać, że mamy do czynienia właśnie z atopowym zapaleniem skóry twarzy? W fazie aktywnej cera jest mocno zaczerwieniona, intensywnie się łuszczy i posiada nierównomierną powierzchnię. Zdarza się też miejscowa opuchlizna, a nawet lekkie krwawienie z uszkodzonych fragmentów skóry. Jednak najbardziej charakterystycznym objawem jest silne swędzenie, prowadzące do drapania zmian skórnych, które zaburza czynność bariery skóry i powoduje utrzymanie się na niej stanu zapalnego. W fazie nieaktywnej cera atopowa jest sucha, szorstka i skłonna do podrażnień, a na jej powierzchni mogą występować małe i zagojone pęknięcia. Pamiętajmy, że atopowe zapalenie skóry może obejmować nie tylko twarz, ale też szyję, a także dłonie, dlatego nie możemy zapominać o prawidłowej pielęgnacji skóry również na tych obszarach.

Jak dbać o skórę twarzy dotkniętą atopowym zapaleniem?

Dla osób, podejrzewających u siebie chorobę AZS, zła wiadomość może być taka, że jak do tej pory nie wynaleziono na nią skutecznego lekarstwa. W przypadku atopowego zapalenia skóry lekarze zalecają przede wszystkim unikanie wszelkich szkodliwych czynników, które mogły wywołać objawy AZS, a także codzienną i aktywną pielęgnację skóry, której głównym celem jest maksymalne przedłużenie fazy nieaktywnej. Przy pielęgnacji skóry ze zmianami atopowymi kluczową rolę odgrywają emolienty (preparaty natłuszczające skórę), które zapobiegają przechodzeniu choroby AZS w stan zaostrzenia. Emolienty możemy spotkać w postaci kremów do twarzy, mleczek, emulsji, balsamów, płynów oraz maści – w tym przypadku bardzo ważne jest to, by wybierać produkty apteczne i przeznaczone do stosowania przez osoby z atopowym zapaleniem skóry, które skuteczniej ochronią ją przed szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi, a co za tym idzie – fazami zaostrzenia choroby. Należy jednak pamiętać o tym, by przy AZS skórę twarzy regularnie nawilżać i natłuszczać kilka razy dziennie, bowiem jej odporność przed działaniem czynników zewnętrznych bardzo szybko ulega osłabieniu.

Atopowa skóra twarzy – praktyczne porady dotyczące pielęgnacji

  • Kosmetyki do pielęgnacji skóry atopowej najlepiej trzymać w lodówce – niska temperatura kremu lub mleczka przyniesie dodatkową ulgę w przypadku silnego swędzenia.
  • W nocy należy zadbać o nieco chłodniejszą temperaturę powietrza w pomieszczeniu, która ograniczy pocenie, a tym samym zmniejszy ryzyko swędzenia i podrażnienia skóry.
  • Przy AZS makijaż nie stanowi przeciwwskazania, aczkolwiek należy zadbać o to, by stosowane kosmetyki do makijażu były dostosowane do potrzeb skóry wrażliwej np. podkład do twarzy La Roche-Posay Toleriane Teint.
  • W przypadku, gdy bardzo dokucza nam swędzenie skóry, lepszym wyjściem będzie jej delikatne oklepywanie niż drapanie – w ten sposób przyniesiemy skórze ulgę, ale nie narazimy jej na niepotrzebne uszkodzenia.
  • Po umyciu twarzy należy ją delikatnie osuszyć poprzez przyłożenie do niej miękkiego ręcznika – zdecydowanie nie należy intensywnie pocierać nim o skórę. Trzeba też unikać podrażnień mechanicznych wywoływanych np. przez szorstkie gąbki do mycia.

Wybrane dla Ciebie

Zobacz wszystkie artykuły

La Roche-Posay poleca

Zobacz wszystkie produkty