Skoncentruj się na...

Czym jest przeczos? Sprawdź, jak go leczyć!

Img_Czym jest przeczos? Sprawdź, jak go leczyć!

Wrażliwa i alergiczna skóra to problem wielu z nas. Bardzo często towarzyszą jej zaczerwienienie, przesuszenie i uczucie swędzenia. Chociaż wiemy, że powinniśmy pozwolić jej się zregenerować, świąd skóry bywa tak nieznośny, że nie jesteśmy w stanie powstrzymać się przed drapaniem. Czasem robimy to bezwiednie, nawet przez sen. Na skutek tego tkanka nie tylko staje się coraz bardziej podrażniona, ale też pojawiają się na niej blizny. Jeśli drapanie jest bardzo intensywne, na naszej skórze może powstać tzw. przeczos. Dowiedz się, czym jest i jak sobie z nim radzić!


Przeczos - dlaczego nie można drapać swędzącej skóry?

Drapanie się to naturalny odruch naszego organizmu na swędzenie skóry. Warto się jednak przed nim powstrzymywać - ciągle rozdrapywana tkanka ulega bowiem uszkodzeniu, wskutek czego na naszym ciele pojawiają się blizny. Jeśli robimy to bardzo intensywnie, może na niej powstać przeczos, czyli głęboka i najczęściej podłużna blizna. Te powierzchniowe ubytki tkanki często towarzyszą chorobom skóry, takim jak:
* świerzb,
* wszawica,
* atopowe zapalenie skóry,
* żółtaczka.
Aby ustrzec się przed tymi zmianami na skórze, z pewnością konieczne będzie udanie się do dermatologa - nie pozbędziemy się bowiem problemu bez wyeliminowania jego źródła. Lekarz prawdopodobnie przepisze nam leki zawierające substancje blokujące receptory antyhistaminy. Często zalecane są również maści na bazie mentolu, który łagodzi uczucie swędzenia. Nierzadko też chory powinien przyjmować środki o działaniu uspokajającym i wyciszającym, ponieważ na wzmożenie świądu wpływają także nadmierny stres i napięcie nerwowe. Zdarza się nawet, że drapanie się swoje źródła ma właśnie w psychice pacjenta. W takim przypadku warto zasięgnąć nie tylko porady dermatologa, ale też psychologa, który pomoże choremu uporać się z jego problemami.

Swędząca, sucha skóra - pielęgnacja skóry atopowej

AZS, czyli atopowe zapalenie skóry jest chorobą uwarunkowaną genetycznie i charakteryzuje się powstawaniem nieprawidłowej reakcji immunologicznej w kontakcie z alergenami - zarówno pokarmowymi, wziewnymi, czy kontaktowymi, jak i substancjami drażniącymi, np. mydłem. W wyniku tego następuje silny świąd, przesuszenie i łuszczenie skóry, gdyż traci ona swoją ochronną warstwę lipidową. Aby nie dopuścić do powstania blizn, w tym przeczosów, bardzo ważne jest odbudowanie tego naturalnego płaszcza, a także odpowiednie nawilżanie i natłuszczanie suchej skóry. Należy więc nie tylko używać kremów przeznaczonych do stosowania przy tej chorobie, ale też odpowiednio łagodnych i hipoalergicznych produktów do mycia. Wielu ekspertów poleca Lipikar Syndet AP+ od La Roche-Posay. Ten uzupełniający warstwę lipidową krem myjący nie zawiera mydła, substancji zapachowych ani parabenów - wzbogacony jest za to w niacynę, która wygładza, nawilża i wzmacnia skórę. Swędząca skóra twarzy i ciała wymaga regularnej pielęgnacji, która pomoże złagodzić objawy AZS.
Jeżeli na Twoim ciele już pojawiły się przeczosy, możesz zapytać dermatologa o odpowiedni dla Ciebie krem na blizny, aby przyspieszyć proces gojenia się zmian, ponieważ ubytki zwykle same znikają, nie pozostawiając śladów.

W przypadku pozostałych chorób, które wywołują te nieestetyczne zmiany na ciele, najlepiej ściśle trzymać się zaleceń lekarza i nie działać na własną rękę - na szczęście świerzb i wszawica nie są chorobami przewlekłymi i do ich wyleczenia wystarczy odpowiednio przeprowadzona kuracja. W przypadku żółtaczki wszystko zależy od tego, jakiemu innemu schorzeniu towarzyszy, dlatego tym bardziej lepiej zaufać opinii specjalisty.

Chociaż przeczosy to problem mało estetyczny i dość uciążliwy, nie pozostawią po sobie szpecących śladów. Dlatego najważniejsza jest profilaktyka!

Wybrane dla Ciebie

Zobacz wszystkie artykuły