- Egzema dłoni to „choroba zawodowa” sprzątaczek, fryzjerów oraz medyków, którzy codziennie w pracy mają kontakt z drażliwymi substancjami
- Objawy pojawiają się na wierzchniej stronie dłoni. Zwykle są to zaczerwienienia, suchość i świąd a także zgrubienia i krostki
- W tym wypadku bardzo ważna jest odpowiednia pielęgnacja skóry dłoni – w tym wybór odpowiednich preparatów nawilżających
Egzema na dłoniach dotyczyć może każdego z nas. Dzieci, młodzież, dorosłych, osoby z uwarunkowaniami genetycznymi oraz te, które naraziły się na działanie środków drażniących w czasie pracy. Problem może dotyczyć także tych, którzy zbyt często myją i dezynfekują dłonie - zaburza to naturalną barierę ochronną skóry.
Ratunku, moje dłonie!
Jest kilka niepokojących objawów, które wskazywać mogą właśnie na egzemę skóry dłoni. Zalicza się do nich:
- pęknięcia skóry
- wyprysk
- suchość i szorstkość skóry
- świąd
- pieczenie
- uczucie napiętej skóry
- czerwone plamy
- twarde krostki
- wykwity
Wyżej wymienione objawy mogą pojawiać się na całych dłoniach albo tylko na określonym fragmencie skóry, mogą pojawiać się także na palcach oraz między nimi. Problem bywa zawstydzający. W końcu dłonie to nasza wizytówka. Egzema może więc wpędzać w brak pewności siebie. Na szczęście - jak zwykle w przypadku chorób skóry - niezawodną kuracją okazuje się odpowiednia pielęgnacja skóry rąk.
Krem do rąk - największy wróg egzemy
Po pierwsze postaw na kosmetyki z minimalnym składem i zawartością substancji kojących i łagodzących skórę. Takie, w których składzie nie znajdziesz substancji mocno drażniących: jak zapachy, barwniki, substancje potencjalnie uważane za podrażniające. Skóra osób z egzemą dłoni potrzebuje solidnej dawki nawilżenia i wzmocnienia naturalnej bariery ochronnej, a to nie proste, bo przecież gruba i szorstka skóra utrudnia przenikanie cennych składników. Właśnie dlatego krem do rąk lub poręczny balsam powinien zostać Twoim przyjacielem. Gorąco polecamy balsam Cicaplast B5 z wodą termalną La Roche-Posay. Przynosi on ukojenie suchym i podrażnionym dłoniom, a przy okazji odbudowuje warstwę lipidową naskórka. Składniki aktywne tego produktu skutecznie ochronią delikatną skórę. MADEKASOZYD™ czyli wyciąg roślinny z Centella Asiatica (wąkrota azjatycka rosnąca na Madagaskarze).
To substancja o właściwościach zwalczających mediatory stanu zapalnego i sprzyja procesowi gojenia. Efekt murowany!
Miej tubkę w torebce lub plecaku, w szufladzie przy biurku, w łazience i w kuchni. Smaruj ręce po każdym umyciu i po każdym kontakcie z wodą, tuż przed pracą i zaraz po. Przed wyjściem z domu i zaraz po powrocie. Odpowiednio dobrany krem do rąk potrafi zdziałać cuda, ale należy używać go przy każdej okazji. Tu warto zadbać o odpowiedni wybór kosmetyków - nie tylko do rąk, ale do całego ciała. W końcu skóra dłoni i tak ma z nimi kontakt. Nie bez znaczenia jest też płyn do naczyń, którego używasz. Wybieraj możliwie łagodne i bezzapachowe formuły.
Podstawą w powodzeniu leczenia takich dolegliwości bez wątpienia jest prawidłowa diagnoza. Polecamy więc wizytę u dermatologa, który oceni sytuację fachowym okiem. Wrażliwa, swędząca i pękająca skóra dłoni to także gratka dla bakterii. Czasem może się okazać, że konieczne będzie zastosowanie maści z antybiotykiem.
Treści mają na celu wartości edukacyjne, a nie zastąpienie kontaktu pomiędzy konsumentem a jego lekarzem. Strona internetowa La Roche-Posay ma z założenia charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny. Przed zastosowaniem się do porad z zakresu wiedzy specjalistycznej, w szczególności medycznych, zawartych na naszej stronie należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.