3 pytania do eksperta

Jaka jest różnica między bardzo wrażliwą skórą a skórą skłonną do alergii?

Img_Jaka jest różnica między bardzo wrażliwą skórą a skórą skłonną do alergii?

Co się dzieje ze skórą pacjentów uczulonych na dany produkt, po jego nałożeniu na skórę?

Określenie "alergik" może być mylące, jako że ludzie są uczuleni na coś konkretnego, nie na wszystko. Jeśli dana substancja powoduje reakcję alergiczną skóry, w momencie jego kontaktu ze skórą staje się ona bardzo czerwona. Towarzyszy temu sączenie się i znaczne swędzenie. Jeżeli zastosujemy preparat ponownie, reakcje się rozprzestrzeniają a objawy nasilą. Istnieje wiele różnych alergenów (nikiel, chrom, guma, konserwanty, substancje zapachowe, itp.).

Co dzieje się ze skórą pacjentów, którzy mają wrażliwą lub silnie reagującą skórę?

W tym przypadku istnieje bardzo mało widocznych oznak na skórze: przez większość czasu pacjenci odczuwają ściągnięcie skóry i pieczenie, pogarszające się za każdym razem, gdy zastosujemy dany produkt, może to trwać stale i być bardzo niekomfortowe. Jest to bardziej powszechne wśród kobiet o cienkiej, jasnej i suchej skórze, kiedy są zdenerwowane i zestresowane. Pacjenci twierdzą, że są "uczuleni na wszystko", ale nie jest to alergia, to po prostu nadmierna reakcja skóry, która występuje w odpowiedzi na stosowanie wielu produktów.

Co należy zrobić w takiej sytuacji?

Na początku wyjaśniam, co się dzieje, jako że jest bardzo ważne, aby zrozumieć na czym polega problem. W przypadku rzeczywistej alergii trzeba znaleźć "winnego" i wyeliminować ten alergen. Do udowodnienia alergii często niezbędne są testy płatkowe. Do silnie reagującej skóry zalecam delikatne środki myjące (preferowane są płyny nie wymagające spłukiwania i woda termalna w sprayu), aby uniknąć wszelkich podrażniających kosmetyków. Polecam produkty, które zostały stworzone specjalnie do skóry wrażliwej i których formuła obejmuje środki przeciwdziałające podrażnieniom.

Wybrane dla Ciebie

Zobacz wszystkie artykuły