3 pytania do eksperta

Aby leczyć skórę suchą, należy zwiększyć codzienne nawilżanie skóry

Img_Aby leczyć skórę suchą, należy zwiększyć codzienne nawilżanie skóry

Najwyżej położona warstwa rogowa skóry wysusza się, tracąc część wody. Komórki warstwy rogowej łatwiej się od siebie nawzajem odłączają, powodując drobne złuszczanie się powierzchni skóry. Do wysuszenia twarzy przyczynia się wiele czynników. Jak można ją wyleczyć? Porady dermatologa.

Co jest takiego wyjątkowego w skórze twarzy?

Skóra twarz jest bogata w gruczoły łojowe i jest zwykle bardziej chroniona przez łój.

Jednakże skóra wokół niej, gdy nie jest zabezpieczona ubraniem, jest wrażliwa na działanie wszystkich czynników zewnętrznych: zimno, gorąco, wiatr, słońce, zanieczyszczenie, dym papierosowy. Skórę oczyszczamy czasami preparatami do mycia, które zawierają zbyt dużą ilość detergentów, poddajemy ją zabiegom wysuszającym (kremy przeciwstarzeniowe, kremy przeciwtrądzikowe). U mężczyzn dochodzi golenie.

W jaki sposób objawia się suchość skóry?

U pacjentów występuje uczucie dyskomfortu.

Skóra twarzy, wydaje się ściągnięta oraz występuje nieprzyjemne uczucie kłucia. Jeżeli nie będziemy przeciwdziałać tej suchości skóry, może pojawić się stan zapalny oraz obszary, gdzie skóra będzie się złuszczać (egzema sucha). Pacjentki często mówią mi, że mają problemy z wykonywaniem makijażu. Kremy na dzień, które stosują, nie są odpowiednie i nie przynoszą im ulgi. U mężczyzn skórę wysusza poranne golenie.

Co można im zaoferować?

Przede wszystkim wyjaśniam, że trzeba używać łagodnych środków oczyszczających.

Myślę, że w tych sytuacjach idealnie nadaje się płyn micelarny. Codzienne nawilżanie powinno zostać zwiększone. Zalecam stosowanie kremu nawilżającego z fazą olejową, a po demakijażu kremu na noc, który zawiera składniki nawilżające. Te preparaty sprawią, że komórki warstwy rogowej będą lepiej do siebie przylegać. W przypadku mężczyzn staram się przekonać ich do zaprzestania stosowania płynów po goleniu i do stosowania zamiast tych preparatów kremu nawilżającego.

Wybrane dla Ciebie

Zobacz wszystkie artykuły