3 pytania do eksperta

W przypadku wrażliwej skóry, należy stosować płyny do oczyszczania, które nie wymagają spłukiwania, razem z wodą termalną w sprayu

Img_W przypadku wrażliwej skóry, należy stosować płyny do oczyszczania, które nie wymagają spłukiwania, razem z wodą termalną w sprayu

62% kobiet twierdzi, że ma skórę, która silnie reaguje, jest wrażliwa, skłonna do podrażnień i nie toleruje żadnych produktów kosmetycznych, a nawet wody. 32% mężczyzn również skarży się na dolegliwości skórne. Jak taką wrażliwość ukoić? Porada dermatologa.

Na co generalnie skarżą się pacjenci, którzy mają wrażliwą skórę?

Jest właściwie kilka widocznych objawów: suchość skóry, trądzik różowaty, zaczerwienienie, łuszczenie się, złuszczanie naskórka.

Czasami jest to tylko uczucie napięcia i pieczenia, które pogarsza się po każdym zastosowaniu produktu kosmetycznego. Może stać się ono trwałe i nie do zniesienia. Jest to najbardziej powszechne wśród kobiet o cienkiej, bladej i suchej skórze, kiedy są często zdenerwowane i zestresowane.

Co można im poradzić?

Poproszę pacjentów, aby wyeliminowali wszystkie czynniki, które powodują lub pogarszają nadwrażliwość i które odkryłem podczas wywiadu medycznego.

Dotyczy to zarówno używanych produktów kosmetycznych jak i ich stylu życia. Zachęcam pacjentów do ograniczenia spożycia alkoholu, kawy i przypraw, a także unikania różnic temperatur i wystawiania skóry na działanie słońca i wiatru. Przede wszystkim nie pozwalam na stosowanie produktów zawierających kortyzon. Po początkowej poprawie powoduje on osłabienie skóry, która staje się jeszcze cieńsza.

Więc co mogą oni stosować?

Polecam stosowanie minimalnej ilości produktów kosmetycznych, niezawierających substancji zapachowych lub zawierających ich bardzo mało,

oraz wybieranie produktów, które są specjalnie opracowane do "wrażliwej skóry". Powinni również powstrzymywać się od stosowania mydła lub kremowych kostek myjących a zamiast tego stosować płyny oczyszczające, które nie wymagają spłukiwania oraz spraje z wodą termalną. Zachęcam moich pacjentów do wybierania kremów nawilżających o lekkiej konsystencji, kremów chłodzących i delikatnych, niedrażniących produktów do włosów. Radzę im wreszcie, aby unikali produktów do oczyszczania skóry, maseczek złuszczających i produktów przeciwstarzeniowych.

Wybrane dla Ciebie

Zobacz wszystkie artykuły