Skoncentruj się na...

Problemy skórne - kiedy zgłosić się do dermatologa?

Img_Problemy skórne - kiedy zgłosić się do dermatologa?

Z problemami skórnymi w mniejszym lub większym stopniu mamy do czynienia wszyscy. Drobne przebarwienia na twarzy, zmiany trądzikowe lub delikatny rumień - czy jednak to już wystarczające powody, by zgłosić się do dermatologa?

Co można uznać za problemy skórne?

Problemy skórne to wszystkie te schorzenia, które dotykają naszą skórę. Zmiany te mogą obejmować zarówno skórę twarzy i ciała, jak również skórę głowy. Trzeba jednak zaznaczyć, że choroby skóry to różnorodna grupa schorzeń, z których jedne są mniej uporczywe, podczas gdy inne mogą powodować pewne intensywny świąd, ból, a nawet szpecące blizny. Wszelkie problemy skórne mogą przejawiać się na skórze jako plamki, grudki, bąble, guzki, cysty, pęcherze, rumienie czy krosty, a objawom tym może towarzyszyć uczucie świądu, pieczenia lub nawet bolesności skóry. Należy pamiętać, że nieleczone zmiany na skórze mogą również spowodować, że z pozoru niegroźne wykwity przekształcą się w poważniejsze choroby dermatologiczne.

Jakie są najczęstsze problemy skórne?

Do najczęściej występujących chorób skóry należą alergie skórne, grzybica, trądzik (młodzieńczy i różowaty), choroby wirusowe i bakteryjne skóry, a także atopowe zapalenie skóry. Przy owłosionej skórze głowy najczęściej mamy do czynienia z problemem łupieżu i nadmiernego wypadania włosów, zaś paznockie atakuje zazwyczaj grzybica. Nie są to jednak wszystkie rodzaje chorób, które mogą pojawić się na naszej skórze. Jeśli zatem mamy wątpliwości, co do tego, z jaką chorobą mamy do czynienia, najlepiej wybrać się na wizytę do specjalisty, który nie tylko stwierdzi, z jakim problemem się zmagamy, ale też dobierze odpowiednią metodę jego leczenia.

Małe zmiany na skórze a samodzielne leczenie

Przy drobnych zmianach skórnych, takich jak: niewielkie przebarwienia na twarzy, pojedyncze zmiany trądzikowe czy lekkie zaczerwienienia skóry - możemy spróbować pozbyć się ich samodzielnie. Oczywiście, tylko w sytuacji, gdy mamy pewność, że zmiany na naszej skórze to np. trądzik młodzieńczy, a nie różowaty i gdy posiadamy odpowiednie środki do jego likwidacji. Przy samodzielnym leczeniu skóry w domu powinniśmy przede wszystkim skupić się na prawidłowej pielęgnacji skóry przy pomocy odpowiednio dobranych kosmetyków - w żadnym wypadku nie należy samodzielnie stosować maści czy leków na receptę, które nie zostały bezpośrednio nam przepisane przez dermatologa.

Zdecydowanie lepiej skoncentrować się na oczyszczaniu i pielęgnacji skóry przy pomocy łagodnych i aptecznych preparatów, które będą ją pielęgnować, ale przy tym nie będą dodatkowo podrażniać czy przesuszać skóry np. kostka myjąca Lipikar Surgras La Roche-Posay. Przy chorobach skóry należy przede wszystkim odrzucić wszelkie te kosmetyki, które w swoim składzie posiadają alkohol, konserwanty, sztuczne barwniki zapachowe oraz inne substancje, które mogą działać na skórę drażniąco, a do tego powodować rozwój chorób skóry.

Wykwity skórne i choroby dermatologiczne

Wizyta u dermatologa może jednak okazać się konieczna w przypadku, gdy samodzielne leczenie w domu oraz prawidłowa pielęgnacja skóry nie przyniosła pożądanych efektów. Szczególne znaczenie ma to w sytuacji, gdy nie tylko nie zauważyliśmy poprawy w wyglądzie naszych zmian, ale też gdy zaczęły one się bardziej nasilać. Z wizytą u lekarza nie powinniśmy jednak czekać, gdy naszym zmianom towarzyszy silny świąd, pieczenie czy bolesność, która utrudnia nam codzienne funkcjonowanie. Nie oznacza to jednak, że przy drobnych zmianach na skórze nie warto konsultować się z lekarzem - wręcz przeciwnie, im szybciej zareagujemy na zmiany, tym większą szansę mamy na ich skuteczne i szybkie wyleczenie.

Alergia skórna u dzieci

Do dermatologa należy udać się niezwłocznie w sytuacji, gdy zauważymy objawy problemów skórnych na skórze naszych dzieci. W tym przypadku nie należy decydować się na leczenie skóry na własną rękę - możemy w ten sposób jeszcze bardziej zaszkodzić cienkiej, delikatnej i wrażliwej skórze dziecka. Trzeba zaznaczyć, że chorobą, która najczęściej dotyka niemowlęta oraz starsze dzieci jest atopowe zapalenie skóry (AZS), które powinno być leczone pod kontrolą specjalisty - nie tylko dermatologa, ale też alergologa, bowiem wykwity na skórze przy AZS bardzo często mają związek z alergiami układu pokarmowego i oddechowego.

Wybrane dla Ciebie

Zobacz wszystkie artykuły