Oświeceni przez naukę

Reaktywność skóry: 3 przyczyny posiadania skóry wrażliwej

Img_Reaktywność skóry: 3 przyczyny posiadania skóry wrażliwej

Skóra wrażliwa ma różne odmiany. Skóra o niskiej tolerancji, czerwona, sucha lub odwodniona w rzeczywistości może oznaczać skórę wrażliwą. Te odmiany mają jedną wspólną cechę: skóra jest nadwrażliwa w odniesieniu do pewnych czynników.

Różne objawy skóry wrażliwej

Skóra wrażliwa nie musi być alergiczna. Jest to typ skóry, która jest naturalnie podatna na zewnętrzne podrażnienia, na które reaguje ona w znacznie większym stopniu niż normalnie. Ta nadwrażliwość jest bezpośrednio związana z pobudliwością zakończeń nerwowych w skórze. Zgodnie z właściwościami każdej jej odmiany wrażliwa skóra może się zatem objawiać różnego rodzaju reakcjami: kłucie, napięcie, świąd, dyskomfort przy wysokiej temperaturze i/lub uczucie pieczenia, czasami w połączeniu z zaczerwienieniem.

3 źródła reaktywności skóry

Reaktywność skóry może mieć kilka przyczyn. Mogą to być:

  • czynniki środowiskowe: ciepło, zimno, wiatr, słońce, a nawet nagłe zmiany temperatury i zanieczyszczenia powietrza mogą prowadzić do tego, że odczuwamy kłucie, pieczenie lub dyskomfort cieplny, a skóra jest zaczerwieniona.
  • reakcje kontaktowe: zastosowanie produktu, który zawiera źle tolerowane przez skórę składniki, styczność skóry z bardzo twardą wodą lub niektórymi tkaninami mogą wywołać uczucie dyskomfortu: świąd, kłucie, napięcie lub zaczerwienienie.
  • czynniki naczyniowe: ściany naczyń krwionośnych osłabiają się pod wpływem niektórych czynników zewnętrznych, takich jak zmiany temperatury lub czynników wewnętrznych, jak spożywanie mocno przyprawionego jedzenia lub picie alkoholu. Oznakami tego problemu może być pojawienie się uderzeń gorąca, zaczerwienienia i uczucie dyskomfortu przy wysokich temperaturach.

Wybrane dla Ciebie

Zobacz wszystkie artykuły

La Roche-Posay poleca

Zobacz wszystkie produkty