Dziennik skóry wrażliwej
Img_Dziennik skóry wrażliwej

SKÓRA ALERGICZNA – NAJWAŻNIEJSZE INFORMACJE

Jakie cechy posiada skóra alergiczna?

Skóra alergiczna to taka, która nadmiernie reaguje (w porównaniu ze skórą normalną) w kontakcie z czynnikiem drażniącym i alergenami pochodzącymi z otoczenia.

Kogo dotyczy problem skóry alergicznej?

Skóra alergiczna to zjawisko występujące powszechnie. Szacuje się, że około 20% z nas ma skórę skłonną do podrażnień, co wiąże się z tzw. chemizacją życia i coraz większym zanieczyszczaniem środowisko. Uprzemysłowienie sprawiło, że liczba osób z problemami skórnymi stale wzrasta. Skórę alergiczną mogą mieć osoby w każdym wieku, kobiety i mężczyźni, młodzież i dorośli.

Objawy skóry alergicznej.

Według badań epidemiologicznych, większość objawów alergii pojawia się na skórze. W wyniku kontaktu ze środkami myjącymi, kosmetykami pielęgnacyjnymi i upiększającymi, zanieczyszczeniem powietrza, a czasami nawet z samą wodą czy zbyt suchym powietrzem – skóra alergiczna staje się zaczerwieniona, piecze, może pojawić się uczucie swędzenia oraz wysypka.

Przyczyny pojawiania się skóry alergicznej.

Z powodu zaburzenia równowagi wodno-lipidowej, skóra przestaje pełnić swoją funkcję ochronną, ułatwiając w ten sposób wnikanie do organizmu różnych substancji chemicznych oraz alergenów, wywołując stan zapalny skóry, prowadzący do wystąpienia nieprzyjemnych objawów, wskutek czego zmniejsza się komfort życia.

Wybór dermokosmetyków do codziennej pielęgnacji skóry alergicznej.

Skóra alergiczna może reagować na wiele składników, a reakcje są zawsze indywidualne. Dlatego do codziennej pielęgnacji skóry alergicznej należy używać preparatów, które nawilżają i dostarczają skórze lipidy, aby przywrócić naturalnej funkcje ochronne skóry. Wskazane są dermokosmetyki zawierające minimalną ilość składników. Obecnie w aptekach są również dostępne dermokosmetyki, które aktywnie redukują uczucie podrażnienia skóry alergicznej.