Skoncentruj się na...

Sposoby na pocenie się, czyli: dobre dezodoranty damskie

Img_Sposoby na pocenie się, czyli: dobre dezodoranty damskie

Mokre plamy pod pachami i nieprzyjemny zapach potu to problemy, które dotyczą wielu osób nie tylko w ciepłe dni. Co gorsza, nadmierne pocenie się często występuje pomimo dbania o higienę. Co zrobić, by pozbyć się tej przykrej dolegliwości? Poznaj różnice między dezodorantami a antyperspirantami i sprawdź, które produkty warto wybrać. Zobacz, czym charakteryzują się dobre dezodoranty damskie.

Przyczyny pocenia się

Pocenie się jest naturalnym mechanizmem organizmu, dzięki któremu udaje mu się utrzymać odpowiednią temperaturę ciała. Pot wydziela się wtedy, gdy organizm jest nadmiernie rozgrzany, co zdarza się przeważnie podczas wysiłku fizycznego, i go schładza. Pot produkowany jest przez gruczoły potowe. Powstała wydzielina stanowi warstwę ochronną powierzchni skóry (zwaną warstwą hydrolipidową), dzięki czemu chroni ją przed niepożądanym działaniem czynników zewnętrznych oraz przed drobnoustrojami chorobotwórczymi. Wydzielanie potu najczęściej związane jest z aktywnością fizyczną oraz wysokimi temperaturami, jednak nie zawsze. Innymi przyczynami nadmiernego pocenia się mogą być:
* uwarunkowania genetyczne,
* stres,
* infekcja,
* otyłość,
* klimakterium,
* palenie papierosów,
* cukrzyca,
* niewydolność wątroby.

Przykry zapach ciała mimo higieny

Podstawowym krokiem w utrzymaniu higieny jest codzienne mycie się. Niestety, wiele osób skarży się na nieprzyjemny zapach potu i nadmierne pocenie się, mimo codziennej pielęgnacji skóry i całego ciała. Może być to związane z chorobami, dlatego warto w takim wypadku udać się do lekarza. Jednak innym powodem, przez który można zmagać się z poceniem i brzydkim zapachem jest złe dobranie dezodorantu czy antyperspirantu. Sprawdź, jaki powinien być dobry dezodorant damski.

Dezodorant a antyperspirant

1) antyperspirant - jest to kosmetyk o silnym działaniu, który zaleca się osobom skarżącym się na nadmierne pocenie się. Produkt blokuje i zmniejsza wydzielanie potu. Efekt utrzymuje się nawet przez kilka dni, dlatego antyperspirantów używa się raz na kilka dni. Należy jednak pamiętać o tym, żeby nie stosować ich na noc. Zbyt częste używanie może doprowadzić m.in. do stanów zapalnych, ponieważ produkt zatyka kanaliki potowe. Dlatego po antyperspiranty sięgać powinny jedynie osoby, które faktycznie cierpią na nadmierne pocenie się i odczuwają nieprzyjemny zapach potu.

2) dezodorant - delikatniejszy kosmetyk, którego używanie stanowi jeden z kroków w codziennej pielęgnacji ciała. Działa przez kilka godzin i odpowiada za redukowanie bakterii, które wytwarzają brzydki zapach. Również zmniejsza ilość wydzielanego potu, ale nie w takim stopniu jak antyperspirant. Przede wszystkim maskuje nieprzyjemny zapach oraz pielęgnuje skórę pod pachami.

Mniej intensywnym rozwiązaniem od antyperspirantów dla osób borykających się z problemem nadmiernego pocenia się są dezodoranty, które hamują wydzielanie potu bardziej niż klasyczne produkty, ale jednocześnie nie są tak silne jak np. blokery. Kulka dezodorant 24H fizjologiczne pH od La Roche-Posay działa nawet przez całą dobę, skutecznie przeciwdziałając poceniu się oraz neutralizując nieprzyjemne zapachy. Poleca się ją również osobom o wrażliwej skórze, ponieważ nie zawiera parabenów, alkoholu, aluminium, ani innych alergenów, dlatego nie podrażni skóry, czego nie można zagwarantować w przypadku antyperspirantów.

Dobre dezodoranty damskie - rodzaje

W drogeriach czy aptekach istnieje ogromny wybór dezodorantów oraz antyperspirantów, co sprawia, że ciężko wybrać ten najodpowiedniejszy. Produkt, który kupimy, powinien być dostosowany do naszego trybu życia. Możemy wybierać spośród:

1. dezodorantów w sprayu - ich głównym wyróżnikiem jest silny zapach, który utrzymuje się na skórze przez kilka godzin. Oprócz ładnego zapachu od razu po zastosowaniu dezodorantu w sprayu odczuwa się świeżość. Aplikacja tego produktu jest łatwa i szybka, co pozwala na używanie go w różnych miejscach, nie tylko we własnej łazience.

2. dezodorantów w kulce - poręczne produkty, które z łatwością schowamy do torebki czy kosmetyczki. Używanie tego rodzaju dezodorantu jest gwarancją braku brzydkich śladów na ubraniach, ponieważ produkt szybko zasycha.

3. dezodorantów w sztyfcie - również są praktyczne, jednak ich dużym minusem jest to, że mogą się złamać, a podczas upałów produkt może zostawić nieestetyczne ślady pod pachami.

4. dezodorantów w kremie - produkty delikatne i przyjazne dla skóry, co sprawia, że poleca się je osobom o skórze wrażliwej. Produkt szybko się wchłania i nie pozostawia śladów na ubraniu.

Wybrane dla Ciebie

Zobacz wszystkie artykuły