Skoncentruj się na...

Włosy przetłuszczające się - jak sobie z nimi radzić?

Img_Włosy przetłuszczające się - jak sobie z nimi radzić?

Włosy przetłuszczające się to problem, który dotyka znaczną część populacji. Może on być defektem samym w sobie, wskazywać na inną dolegliwość, a w skutkach doprowadzić chociażby do łupieżu. Z tego względu o przetłuszczające się włosy należy szczególnie zadbać. Poznaj sposoby na przetłuszczające się włosy i sprawdź, jak radzić sobie z problemem!

Włosy przetłuszczające się - problem leży w skórze głowy

Skłonność włosów do przetłuszczania się leży we wnętrzu skóry głowy. Fakt, że włosy często stają się tłuste nie jest uwarunkowany w ich strukturze, ale w sposobie funkcjonowania skóry, czyli we wszystkich procesach w niej zachodzących. Główny wpływ na przetłuszczanie się włosów ma zaburzenie gospodarki hormonalnej, a dokładniej rzecz ujmując, nieprawidłowość pracy gruczołów łojowych. W momencie, gdy gruczoły te produkują zbyt dużą ilość sebum (naturalnie natłuszczający łój), skóra głowy staje się pokryta jego nadmiarem, a następnie włosy stają się tłuste.

Przyczyny przetłuszczania się włosów

Zanim poznasz konkretne sposoby na przetłuszczające się włosy, warto zapoznać się z przyczynami tego problemu. To niezwykle istotne, ponieważ w zależności od źródła przetłuszczania się włosów należy dobrać inny sposób, aby walczyć z tym problemem.

Włosy mogą być podatne na przetłuszczanie się ze względu na swoją naturę. Oznacza to, że taki jest ich typ. Wyróżnia się przecież włosy suche, normalne i właśnie tłuste. Wówczas skłonność do przetłuszczania się leży w cechach charakterystycznych tego typu włosów i jest uwarunkowana wewnętrznie.

Inną przyczyną przetłuszczania się włosów jest ŁZS, czyli Łojotokowe Zapalenie Skóry. To dolegliwość, która polega na nadmiernym złuszczaniu się skóry. Bardzo często towarzyszy temu nasilony łojotok. Ten z kolei sprawia, że skóra głowy się przetłuszcza, a wskutek tego, włosy również stają się tłuste.

Ostatnią kategorią źródła problemu włosów przetłuszczających się jest zaburzenie gospodarki hormonalnej. Rozregulowany poziom hormonów niesie ze sobą wiele konsekwencji. Jedną z nich jest właśnie problem tłustych włosów.

Pielęgnacja włosów - niezawodny sposób na przetłuszczające się włosy

Prawidłowa pielęgnacja włosów jest jednym z najskuteczniejszych działań, dzięki którym można zadbać o długotrwałą świeżość włosów, odsuwając od nich problem tłustości. Co zatem kryje się za sformułowaniem, że pielęgnacja włosów jest odpowiednia? Przede wszystkim należy rozpoznać przyczynę, wpływającą na to, że włosy są tłuste. W zależności od niej, w inny sposób należy dbać o włosy. Jeśli, np. Twoje włosy przetłuszczają się, ponieważ z natury wykazują taką skłonność, ważne jest, aby stosować specjalne produkty do tego rodzaju włosów. Z kolei w przypadku ŁZS, zaleca się stosowanie specjalistycznych produktów o charakterze leczniczym.
Szampon do włosów przetłuszczających się odgrywa istotną rolę w pielęgnacji naszej fryzury. Warto sięgać po produkty o właściwościach nie tylko kosmetycznych, lecz również leczniczych. Przykładem takiego szamponu, który może okazać się pomocny w walce z przetłuszczaniem się włosów, jest Szampon Kerium La Roche-Posay. Dodatkowo sprawdza się on również w przypadku łupieżu tłustego.

Inne sposoby na przetłuszczające się włosy:

  • płukanki ziołowe - szczególnie pomocne mogą okazać się te bazujące na rumianku, nagietku, szałwii czy też mięcie;
  • maski i odżywki - warto wybierać te przeznaczone specjalnie dla osób z przetłuszczającymi się włosami lub samodzielnie je przygotowywać, podobnie jak płukanki, czyli z ziół;
  • dieta - zbilansowany jadłospis, bazujący na zdrowym jedzeniu i pełnowartościowych produktach, może skutecznie zmniejszyć problem przetłuszczania się włosów;
  • ograniczenie dotykania, przekładania i czesania włosów - im mniej takich działań, tym świeżość włosów utrzyma się dłużej.

Wybrane dla Ciebie

Zobacz wszystkie artykuły