3 pytania do eksperta

Aby wyleczyć swędzącą skórę głowy należy w pierwszej kolejności usunąć przyczynę tej dolegliwości

Img_Aby wyleczyć swędzącą skórę głowy należy w pierwszej kolejności usunąć przyczynę tej dolegliwości

Swędzenie skóry głowy jest bardzo rozpowszechnionym objawem. Może być związane z jakąś dolegliwością, z podrażnieniem wywołanym czynnikami zewnętrznymi, niekiedy towarzyszy mu łupież. Jak można je leczyć? Oto rady udzielone przez lekarza dermatologa...

Co pan robi, gdy pacjent się skarży na swędzącą skórę głowy?

Najpierw go badam, aby sprawdzić, czy nie ma łojotokowego zapalenia skóry lub łuszczycy.

Oba problemy są bardzo pospolite. Te choroby objawiają się zbytnim zaczerwienieniem i łuszczeniem się skóry. Jednak najczęściej widzę zwykły, drobny i przylegający do skóry łupież z małym zaczerwienieniem spowodowanym przez podrażnienie skóry czynnikami zewnętrznymi. Może być to zwykły przypadek wszawicy, dlatego też systematycznie szukam jajeczek wszy.

Gdy na pozór wszystko wydaje się w porządku, jak można wyjaśnić swędzenie?

Swędzenie może być wynikiem dużej wrażliwości skóry.

Pytam moich pacjentów, jak często myją włosy i jakiego typu szamponu używają. Zbyt częste mycie włosów nieodpowiednim szamponem może wywołać chroniczne podrażnienie, które jest przyczyną swędzenia. Powstaje błędne koło: drapanie skóry głowy wywołuje zapalenie. Suszenie włosów suszarką, która jest ustawiona na zbyt wysoką temperaturę, może także podrażnić skórę głowy. I nie lekceważę stresu, który często także okazuje się przyczyną swędzenia.

Co pan poleca?

Najpierw trzeba usunąć przyczynę.

Istnieją skuteczne metody leczenia problemów skóry głowy, które właśnie opisałem. Jeżeli źródłem podrażnienia są czynniki zewnętrzne, wyjaśniam pacjentowi, że powinien stosować delikatny szampon, dokładnie spłukać włosy po umyciu i nie używać codziennie szamponów keratolitycznych. Istnieją również produkty kosmetyczne, które mogą być stosowane po myciu włosów, aby ukoić nadmiernie wrażliwą skórę głowy. Suszenie włosów suszarką i stylizacja muszą być wykonywane jak najdelikatniej. Wyjaśniam również, że należy unikać sytuacji stresowych, ponieważ szkodliwy stres może powodować powstanie nadwrażliwości.

Wybrane dla Ciebie

Zobacz wszystkie artykuły

La Roche-Posay poleca

Zobacz wszystkie produkty